Категорія
Новини
Дата

Україна може зібрати 65 млн т зернових, зернобобових та олійних. Потрібно буде експортувати мінімум 4 млн т на місяць

В Україні цього року може бути зібрано 65 млн тонн зернових, зернобобових та олійних, порівняно з 106 млн т минулого року. Також передбачається потенційний експорт в обсязі близько 30 млн, сказав перший заступник міністра аграрної політики Тарас Висоцький. За його словами, потрібно буде експортувати мінімум 4 млн т на місяць.

Ключові факти

  • Цього року відбулася реструктуризація змін із точки зору пріоритетності культур, пояснив замміністра. Така структура посівних площ цілком гарантує внутрішню продовольчу безпеку України, запевнив Висоцький.
  • Найбільша зміна в структурі посівів стосувалася пшениці. Якщо в 2021 році ярої пшениці було посіяно 42 000 га, то цьогоріч – майже 200 000 га. Пшениця важлива для продовольчої безпеки, крім того вона менш вибаглива культура з точки зору інтенсивності, матеріальних ресурсів, зазначив Висоцький.
  • За його словами, наразі очікується близько 48–50 млн т зернових та зернобобових: кукурудзи – 24 млн т, пшениці – 18-20 млн т, ячменю – близько 5 млн т, а також інших культур.
  • Урожай олійних має бути на рівні як мінімум 15 млн т. За прогнозами Мінагрополітики, очікується виробництво близько 10 млн т соняшника, 2,5–2,8 млн т сої і близько 2,5 млн т озимого ріпаку.
  • Україна матиме до 20 млн т перехідних залишків із попереднього врожаю та потенційно мінімум додатково 30 млн т до експорту з нового. «Для того щоб впоратися з такими обсягами, потрібно експортувати мінімум 4 млн т на місяць», – наголосив замміністра.

Контекст

Минулого року Україна зібрала рекордний за всю історію незалежності врожай зернових, зернобобових та олійних – 106 млн т. 

Сумарна площа посівів цього сезону відстає від торішньої на 20–30%, повідомив на початку травня міністр аграрної політики Микола Сольський. Крім військового вторгнення РФ, на перебіг посівної негативно вплинула низка факторів, насамперед логістичних, зазначав він.

До війни Україна експортувала 5–7 млн т зерна на місяць, а зараз, всіма видами транспорта – 1,2 млн т, сказав голова правління УЗ Олександр Камишін в інтервʼю Forbes. Російські війська блокують українські порти. Наразі організовано два шляхи експорту зерна – через Румунію та Польщу, третій маршрут – через країни Балтії – може запрацювати найближчим часом.

Мінагрополітики розглядає можливість організації мобільних сховищ, враховуючи міжнародний досвід. Це дозволить збільшити обсяги для зберігання на 10–15 млн т.

Матеріали по темі