Категорія
Новини
Дата

Рекорд по соняшнику і втрата частки на глобальному ринку пшениці. Прогнози врожайності українського агросектору від Алекса Ліссітси

У 2022 році Україна посіяла на 45% менше озимих зернових. На які обсяги українського зерна можна очікувати у 2023 і 2024 роках, розповів СЕО аграрної компанії ІМК Алекс Ліссітса в прямому ефірі постійного проєкту «Business Breakfast з Володимиром Федоріним».

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • В 2022 році Україна посіяла на 45% менше озимих зернових. «Це повʼязано частково з тим, що в нас території окуповані, що пізно і довго збирали врожай», – каже Ліссітса. 
  • За його словами, якщо цього року 50% посівів в Україні будуть продовольчими, а 50% – фуражними, то в середньому країна може отримати 7–8 млн т продовольчого зерна. «Цього повністю вистачає, щоб забезпечити внутрішні потреби», – додає Ліссітса. 
  • Цього року Україна не зможе зберегти свою частку на глобальному ринку пшениці. В попередні роки вона становила 10%. 
  • За прогнозами експертів Українського клубу аграрного бізнесу, очікується, що у 2023 році пізніх зернових культур буде посіяно на площі до 3 млн га. Зазвичай Україна сіяла 5 млн га, коментує Ліссітса.
  • Також Україна може піти з глобального ринку кукурудзи, припускає він. Це може статися в тому випадку, якщо валовий врожай культури не перевищить 15 млн т.
  • У цьому сезоні аграрії зробили ставку на олійні культури. «Цього року точно буде рекорд по соняшнику, можливо, буде рекорд по сої, – прогнозує Ліссітса. – Рекорд буде, найімовірніше, і по ріпаку, його посіяли того року багато, і він у непоганому стані зараз».
  • За словами Ліссітси, у 2024 році вийти на довоєнні обсяги, це 100 млн т зернових та олійних, буде важко. «Україна суттєво погіршить свої позиції на глобальних ринках зернових культур. У нас 2 млн га землі заміновані або знаходяться в зоні бойових дій», – додає він. 

Алекс Ліссітса на щотижневому проєкті «Business Breakfast з Володимиром Федоріним»

Контекст

Алекс Ліссітса – генеральний директор Індустріальної молочної компанії (ІМК). У 2022 році компанія входила до десятки найбільших агрохолдингів України. 120 000 га земельного банку компанії знаходяться у Полтавській, Сумській і Чернігівській областях. Останні дві зазнали масштабної атаки з боку російських військових. 

У 2021-му українськими аграріями було зібрано понад 106 млн т зерна, що є абсолютним рекордом. У 2022 році врожай міг бути ще вищим за рахунок покращення технологій вирощування та збільшення посівних площ високорентабельних культур. Але після початку повномасштабного вторгнення близько 30% озимих посівів опинилося на території активних бойових дій або під окупацією. 

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні