Категорія
Новини
Дата

Український бізнес адаптується до війни. Половина підприємств працюють у довоєнному режимі

2 хв читання

Український бізнес відновлюється та будує плани на майбутнє в Україні, свідчить опитування дослідницької компанії Gradus Research, яке проводилося наприкінці травня. За даними опитування, 50% компаній повернулися до роботи в довоєнному режимі.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Ключові факти

  • Бізнес активно адаптується до існування в новій реальності, йдеться у коментарі до результатів опитування. Половина (50%) опитаних компаній працюють у довоєнному режимі. Ще більше третини (38%) – працюють частково. 4% респондентів навіть створили новий бізнес після початку великої війни.
Український бізнес адаптується до війни. Половина підприємств працюють у довоєнному режимі /Фото 1
  • 50% опитаних підприємців декларують, що бізнес частково чи повністю трансформувався або перебуває в цьому процесі. Ще 16% респондентів кажуть про необхідність галузевої трансформації, проте вона ще не відбулася.
Український бізнес адаптується до війни. Половина підприємств працюють у довоєнному режимі /Фото 2
  • Якщо в липні 2022 року 50% опитаних компаній здійснювали чи планували релокацію бізнесу, то наразі спостерігається протилежний тренд – 62% респондентів кажуть, що бізнесу не потрібно переїжджати.
  • 70% респондентів, чий бізнес був релокований чи планує релокацію, перенесли його в межах України. Ще 13% опитаних заявляють, що їх бізнес перенесений в межах країни, при цьому його географія розширилась також і за кордон.
Український бізнес адаптується до війни. Половина підприємств працюють у довоєнному режимі /Фото 3
  • Попри все представники бізнесу не мають ілюзій щодо швидкого закінчення війни, зазначає Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця і директорка Gradus Research. «Якщо минулого літа найбільша частка респондентів (34%) вважала, що активні бойові дії в Україні триватимуть до зими 2022, то наразі 27% прогнозують завершення війни до кінця наступного року, а ще 29% кажуть, що війна триватиме довше. Це свідчить про те, що і українське суспільство, і бізнес знаходяться у стані мобілізації внутрішніх ресурсів», – зазначає вона. 
Український бізнес адаптується до війни. Половина підприємств працюють у довоєнному режимі /Фото 4

Контекст

У травні бізнес другий місяць поспіль позитивно оцінив поточні результати своєї діяльності, попри повномасштабну війну. Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який НБУ розраховує щомісяця. У травні ІОДА залишився вище нейтрального рівня (50 пунктів) і становив 50,5 проти 51,5 у квітні.

Цьому сприяли відновлення енергосистеми, пожвавлення внутрішнього попиту, зокрема завдяки поступовому поверненню українців з-за кордону, а також зміцнення курсу гривні.

За даними опитування Європейської Бізнес Асоціації, у лавах української армії захищають країну співробітники 83% компаній. При цьому в 43% бізнесів мобілізовані критичні спеціалісти, зокрема інженери, ІТ-фахівці, електрики, механіки, машиністи, водії.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні