Категорія
Новини
Дата

Уряд оцінив податкові пільги для оборонної галузі у понад 85 млрд грн

1 хв читання

У проєкті бюджету на 2025 рік заплановане збільшення обсягу наданих податкових пільг – зі 145 млрд, що очікуються у 2024 році, до 154,7 млрд грн. Найбільше пільг (понад 85 млрд грн) припадатиме на оборонну галузь.

Хто отримає найбільше податкових пільг 

  • Найбільша пільга припадає на операції з постачання продукції оборонного призначення – цьогоріч уряд очікує 75 млрд грн. У бюджеті-2025 дещо більший показник – 82,2 млрд грн. Окремим пунктом іде постачання засобів РЕБ, дронів, бронеавтомобілів тощо – 2,8 млрд цьогоріч та 3 млрд у 2025-му. 
  • Послуги реабілітації людей з інвалідністю отримають пільг на 25,7 млрд у 2024 році. Наступного року – на 28,2 млрд. 
  • Третє місце – пільги на землю, що встановлюють органи місцевого самоврядування. Це незмінні 12,9 млрд грн цього року і наступного. Звільнення від земельного податку закладів соціальної сфери – 7,2 млрд. 
  • Далі йде звільнення від ПДВ послуг освіти навчальними закладами – 5,6 млрд грн цьогоріч і 6,2 млрд у 2025-му. Ідеться про вищу, середню, професійно-технічну та дошкільну освіту. 
  • Серед найбільших статей є й звільнення від ПДВ електромобілів – 2,8 млрд цьогоріч та 3 млрд у 2025-му. 
Уряд оцінив податкові пільги для оборонної галузі у понад 85 млрд грн /Фото 1

Графіка: Анастасія Решетнік

Контекст 

Вказані показники – не обсяг операцій, які отримають пільги, а недоотримана сума податку до держбюджету.

Підприємства можуть отримувати пільги щодо різних податків, найчастіше ідеться про податок на додану вартість. Недоотримання ПДВ у зв’язку з пільгами – 120,6 млрд грн. Далі йдуть податок на майно (20,6 млрд грн), податок на прибуток підприємств (3 млрд) та акцизний податок (944 млн). 

Тож пільги надаються як з державного бюджету, так і з місцевих – залежно від виду податку. 

Чи контрольована ситуація з пільгами? У 2024 році їхній обсяг оцінюється в 1,9% ВВП. Якщо у 2025 році пільги залишаться у зазначених межах, то обсяг скоротиться до 1,7% ВВП через інфляційні процеси та економічне зростання. Це істотно менше, ніж бюджетний дефіцит воєнного часу, що перевищує 20% ВВП. До того ж значна частина пільг (звільнення від податків імпорту продукції для оборони чи послуг із реабілітації осіб з інвалідністю) зумовлена саме особливостями воєнного часу.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд