Категорія
Новини
Дата

Уряд оцінив податкові пільги для оборонної галузі у понад 85 млрд грн

1 хв читання

У проєкті бюджету на 2025 рік заплановане збільшення обсягу наданих податкових пільг – зі 145 млрд, що очікуються у 2024 році, до 154,7 млрд грн. Найбільше пільг (понад 85 млрд грн) припадатиме на оборонну галузь.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Хто отримає найбільше податкових пільг 

  • Найбільша пільга припадає на операції з постачання продукції оборонного призначення – цьогоріч уряд очікує 75 млрд грн. У бюджеті-2025 дещо більший показник – 82,2 млрд грн. Окремим пунктом іде постачання засобів РЕБ, дронів, бронеавтомобілів тощо – 2,8 млрд цьогоріч та 3 млрд у 2025-му. 
  • Послуги реабілітації людей з інвалідністю отримають пільг на 25,7 млрд у 2024 році. Наступного року – на 28,2 млрд. 
  • Третє місце – пільги на землю, що встановлюють органи місцевого самоврядування. Це незмінні 12,9 млрд грн цього року і наступного. Звільнення від земельного податку закладів соціальної сфери – 7,2 млрд. 
  • Далі йде звільнення від ПДВ послуг освіти навчальними закладами – 5,6 млрд грн цьогоріч і 6,2 млрд у 2025-му. Ідеться про вищу, середню, професійно-технічну та дошкільну освіту. 
  • Серед найбільших статей є й звільнення від ПДВ електромобілів – 2,8 млрд цьогоріч та 3 млрд у 2025-му. 
Уряд оцінив податкові пільги для оборонної галузі у понад 85 млрд грн /Фото 1

Графіка: Анастасія Решетнік

Контекст 

Вказані показники – не обсяг операцій, які отримають пільги, а недоотримана сума податку до держбюджету.

Підприємства можуть отримувати пільги щодо різних податків, найчастіше ідеться про податок на додану вартість. Недоотримання ПДВ у зв’язку з пільгами – 120,6 млрд грн. Далі йдуть податок на майно (20,6 млрд грн), податок на прибуток підприємств (3 млрд) та акцизний податок (944 млн). 

Тож пільги надаються як з державного бюджету, так і з місцевих – залежно від виду податку. 

Чи контрольована ситуація з пільгами? У 2024 році їхній обсяг оцінюється в 1,9% ВВП. Якщо у 2025 році пільги залишаться у зазначених межах, то обсяг скоротиться до 1,7% ВВП через інфляційні процеси та економічне зростання. Це істотно менше, ніж бюджетний дефіцит воєнного часу, що перевищує 20% ВВП. До того ж значна частина пільг (звільнення від податків імпорту продукції для оборони чи послуг із реабілітації осіб з інвалідністю) зумовлена саме особливостями воєнного часу.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні