Категорія
Новини
Дата

В Україні арештували активи великої турагенції. Ймовірно, йдеться про TUI російського олігарха Мордашова

Суд за ініціативи СБУ арештував корпоративні права однієї з найбільших туристичних агенцій. У пресслужбі СБУ не розкривають назву компанії. За даними Forbes, ідеться про «TUI Україна», яка опосередковано контролюється сімʼєю російського олігарха Олексія Мордашова.

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • Як встановила СБУ, кінцевим бенефіціаром цієї компанії є російський мільярдер, наближений до політичної верхівки країни-агресора. У бізнес-колах РФ цього чоловіка називають «залізним хлопчиком», зазначає спецслужба. 
  • Олігарх володіє однією з найбільших російських сталеливарних і гірничодобувних компаній і має контрольні пакети акцій кількох підприємств. У 2016 році бізнесмен отримав від президента РФ Путіна відзнаку «За благодеяние».
  • Наразі, за рішенням суду, на його туристичний бізнес в Україні накладено арешт. Це стосується, зокрема, корпоративних прав у вигляді 100% статутного капіталу компанії в розмірі понад 31,5 млн грн, коштів у розмірі понад 3 млн грн і $106 000, які перебували на банківських рахунках.
  • Усі арештовані активи передано в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА).
  • Викриття та документування злочину відбувалося співробітниками СБУ під процесуальним керівництвом Подільської окружної прокуратури м. Києва.
В Україні арештували активи великої турагенції. Ймовірно, йдеться про TUI російського олігарха Мордашова /Фото 1

Фото з сайту СБУ

В Україні арештували активи великої турагенції. Ймовірно, йдеться про TUI російського олігарха Мордашова /Фото 2

Фото з групи у Facebook

В Україні арештували активи великої турагенції. Ймовірно, йдеться про TUI російського олігарха Мордашова /Фото 3
Попередній слайд
Наступний слайд

Контекст

Найбільшим акціонером TUI є російський підприємець, власник металургійної компанії «Северсталь», гендиректор «Севергрупп» Олексій Мордашов. 24,95% акцій TUI належать зареєстрованій на Кіпрі компанії Unifirm Limited, яка опосередковано контролюється родиною Мордашова.

Російський мільярдер у рамках диверсифікації свого бізнесу ще 2008 року почав скуповувати акції TUI з метою стати стратегічним інвестором європейської туристичної компанії. Через рік було створено фірму «TUI Россия», її основними акціонерами стали TUI Group і «Севергрупп». Олексій Мордашов разом зі своїм радником із «Севергрупп» Володимиром Лукіним входить до наглядової ради TUI Group.

Під брендом «TUI Україна» працює ТОВ «ТТВК» (раніше туроператор «Вояж Київ»). З 2009 року компанія входить до сфери впливу сімʼї Мордашових, писало раніше НВ. До осені 2019 року бенефіціаром був особисто Олексій Мордашов, пізніше – його сини Кирило та Микита. У грудні 2021 року їхня частка перейшла до громадянина РФ Євгена Морозова.

1 квітня Верховна Рада ухвалила порядок націоналізації майна, що належить громадянам РФ та будь-яким фізичним та юридичним особам, які публічно заперечують російсько-українську війну.

Україна має чотири можливі напрями конфіскації активів РФ і повʼязаних із нею компаній, заявляв міністр юстиції Денис Малюська.

Перший напрям – конфіскація за рішенням суду, як у випадку з активами нардепа Віктора Медведчука. Протягом судового процесу його майно було арештовано, після чого АРМА передало «трубу Медведчука» в управління «Нафтогазу».

Другий напрям – через новий закон про конфіскацію російських активів. Згідно з цим законом, рішення про конфіскацію прийматиме ВАКС на підставі кількох десятків критеріїв, за якими визначатимуть підсанкційних осіб, чиє майно підлягає конфіскації.

Третій напрям – на підставі закону про націоналізацію російського майна. Під його дію потрапляють активи Сбербанку і Промінвестбанку.

Четвертий напрям – конфіскація майна у звʼязку з воєнним станом. Така конфіскація не вимагає жодної аргументації, але виникає обовʼязок компенсувати вартість. Тому поки що цей спосіб не використовується.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні