Нацагентство з розшуку активів АРМА стало одним з найбільш серйозних каналів для майбутньої конфіскації українських активів, пов'язаних з російським та білоруським бізнесом, а також проросійськими українцями.
На рахунку агентства вже є мережа АЗС Glusco, яка асоціюється з Віктором Медведчуком, майно «Газпрому» та низка активів, пов'язаних з експрезидентом Януковичем та його «сімʼєю». Як це працює та скільки грошей приносить державі такий варіант «роботи» з корупційними та російськими активами? Про це Forbes розповів т. в. о. очільника АРМА Дмитро Жоравович, 44.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Від початку свого існування Нацагентство з розшуку та менеджменту активів, отриманих від корупційних та інших злочинів, створене у 2016 році, концентрувалося на пошуку активів Януковича та його оточення. Резиденція Межигірʼя була одним з перших великих активів, які потрапили до управління АРМА.
Війна з Росією має додати АРМА роботи. Одна з останніх новин, повʼязаних з агентством, – за клопотанням Бюро економічної безпеки до управління АРМА передано понад 100 нафтобаз, заправних станцій, нерухомості та земельних ділянок, а також бензовози й авто групи компаній російської «Татнефти». Слідчі очікують, що вартість цього майна може сягнути 2 млрд грн. У цій справі Офіс генпрокурора розслідує факти фінансування дій, вчинених з метою насильницького захоплення державної влади в Україні.
Подібні слідчі дії та передача майна до управління АРМА за рішенням суду – один з чотирьох можливих варіантів конфіскації активів, що належать росіянам. Втім це паралельний трек, який не перетинається із санкціями та конфіскацією, що може відбуватися за рішенням РНБО, каже тимчасово виконуючий обовʼязки голови АРМА Дмитро Жоравович.
За його словами, особливість роботи АРМА у тому, що агентство не конфісковує активи, а лише тимчасово забирає їх під управління, передаючи професійним менеджерам або держкомпаніям, допоки суд не вирішить подальшу долю майна: конфіскація на користь держави, продаж чи повернення власнику.
За час війни АРМА отримала низку нових великих активів: понад 230 АЗС мережі Glusco, 26 облгазів, майно білоруських компаній та славнозвісну яхту Віктора Медведчука. Більшість з них перейшла до управління держпідприємств, зокрема НАК «Нафтогазу». Однак це не єдиний можливий сценарій.
Як працює АРМА та скільки грошей вона принесла держбюджету? Про це Forbes поговорив з Дмитром Жоравовичем.
Це скорочена та відредагована версія інтервʼю.
Воєнні «надходження» АРМА: Glusco, тисячі вагонів, яхта Медведчука й активи білорусів
З 24 лютого 2022 року до нас надійшло понад 30 судових ухвал, значна частина з яких – це російські або пов’язані з російським бізнесом активи. Для розуміння масштабу: в одній ухвалі може міститись перелік із кількох сотень об’єктів майна та десятків компаній. Це активи, арештовані у кримінальних провадженнях, які не слід плутати з активами осіб із санкційних списків, адже йдеться про різні механізми.
Серед найбільших – понад 17 000 залізничних вагонів, мережа АЗС Glusco, Глухівський кар’єр кварцитів, 26 облгазів, корпоративні права та майно кількох білоруських підприємств (дочірнє підприємство «Автомаз-Україна», торговий дім «МАЗ-Україна» та 20 вантажівок), яхта Віктора Медведчука, торгові російські судна, облігації на сотні мільйонів гривень та ін.
Зараз складно назвати точну вартість цих активів. Спочатку ми проводимо огляд обʼєкта, потім шукаємо для нього управителя і лише потім йде оцінка.
Яким шляхом ми маємо управляти активом – вирішує суд. Варіанти: або шукати управителя, або реалізувати на торгах з подальшим перерахуванням коштів на депозитний рахунок в Ощадбанку. Далі ці кошти можуть піти до бюджету в разі конфіскації або повертаються власнику, якщо арешт скасовано. Якщо йдеться про грошові активи, то вони зберігаються на депозиті та примножуються за рахунок відсотків.
Як продати яхту Медведчука в Хорватії
Яхта Медведчука стоїть у порту хорватського міста Рієка. Саме АРМА розшукала яхту. Фізично до неї є доступ. Наразі ми шукаємо майданчик за кордоном, на якому можна продати актив.
Складно сказати, скільки на це потрібно часу. Минулого року ми продавали 3 тис. т соняшникової олії, досить великий і дорогий актив. Увесь процес зайняв 30 днів. Продаж проходив за відпрацьованим механізмом на аукціоні ДП СЕТАМ. Тут, враховуючи специфіку іноземних юрисдикцій, процес буде довшим.
Загалом будь-хто може придбати цей актив. Втім умови продажу визначає біржа, на якій буде виставлено майно. Вартість яхти – €200 млн.
Скільки коштує яхта Медведчука
(Натисніть "Читати більше", щоб відкрити повний текст)
До війни Forbes оцінював статки Медведчука в $620 млн. Третина цієї суми, $190 млн, – його персональний транспорт, зокрема 92-метрова яхта Royal Romance.
Яхта побудована у 2015 році нідерландською компанією Feadship, тоді вона коштувала близько $200 млн. Але після введених проти Медведчука та його оточення санкцій у лютому 2021 року Forbes оцінив її вдвічі дешевше.
Медведчук володів яхтою через офшор на Маршаллових островах. 16 березня Львівський суд заарештував яхту, а 11 квітня передав її у розпорядження АРМА.
Чому 26 облгазів та АЗС Glusco передали «Нафтогазу»
Ми дійшли висновку, що в умовах складної ситуації на енергетичному ринку переривання роботи цих АЗС поглибить кризу. Рішення ухвалювали спільно з профільними міністерствами – Мінекономіки та Міненерго. Відповідно, діяли за процедурою більш швидкого пошуку управителя: рішення було передано Кабінету міністрів, який визначив, що управлятиме АЗС «Нафтогаз». Те саме стосується й 26 облгазів, які ЗМІ пов’язують з Фірташем.
Теоретично АРМА може розірвати договір з управителем, якого визначив Кабмін. Раз на місяць він звітує про стан справ з активом. Через три місяці почнеться опалювальний сезон, якщо управитель облгазами не забезпечить належну підготовку та не розпочне його вчасно, АРМА має право прийняти рішення про пошук нової управляючої компанії.
У випадку з Glusco ми залишили за собою право контролювати ситуацію з менеджментом, який «Нафтогаз» призначатиме в арештованих компаніях, а це понад 30 юридичних осіб. Якщо призначені керівники не відповідатимуть критеріям професійної ефективності та доброчесності, ми маємо право вимагати їхнього звільнення.
Glusco, облгази та зв'язки з Медведчуком і Фірташем
(Натисніть "Читати більше", щоб відкрити повний текст)
Мережа АЗС Glusco зʼявилася на українському ринку 2016 року, після того як російська держкомпанія «Роснефть» вирішила продати понад 100 своїх заправок в Україні, що працювали під брендами Formula, ТНК, «Золотий Гепард» та «Смайл». Покупець – швейцарська Proton Energy бізнесмена Нісана Моісеєва. Українські ЗМІ неодноразово повідомляли, що він щонайменше товаришує з Віктором Медведчуком.
Також Proton Energy була найбільшим постачальником нафтопродуктів «Роснефти» на український ринок. Дизельне паливо йшло через трубопровід «Прикарпатзахідтранс». Свою причетність до цієї «труби» Медведчук підтвердив під час допиту після арешту в квітні цього року. У грудні Glusco придбав екстопменеджер російського «Лукойлу» Дімітріос Аніфантакіс.
Облгази Фірташа перейшли до АРМА за рішенням Печерського суду Києва за клопотанням ДБР наприкінці травня. Йдеться про 26 з 43 регіональних операторів газорозподільних систем у країні.
Це облгази найбільшого гравця на ринку розподілу газу в Україні – групи «Регіональна газова компанія», яку пов’язують з Дмитром Фірташем, 57 (проте офіційно він не є бенефіціаром цієї компанії). Група обʼєднує 20 компаній в 16 областях країни, які розподіляють приблизно 70% всього газу в Україні. Серед них – великі оператори Київоблгаз, Харківгаз, Запоріжгаз, Дніпрогаз.
Чим управляє держава
Загалом АРМА передала в тимчасове управління активи приблизною вартістю у 4 млрд грн.
Наразі державні компанії управляють такими активами: дві ТЕЦ у Львівській області, акції Донецькоблгазу, понад 230 АЗС та об’єктів нерухомості мережі Glusco та 26 облгазів. Усі ці об’єкти передано за пришвидшеною процедурою через рішення Кабміну.
Інші великі активи – нафтопровід «Самара – Західний напрямок» (він же «Прикарпатзахідтранс»), акції «Газтранзиту» також отримали держкомпанії, але шляхом перемоги у конкурсах. Таким чином, з-понад 15 діючих компаній-управителів державні становлять третину, решта – приватний бізнес.
Втрати від війни
Ще до війни нам передавали багато майна в Криму та на непідконтрольній території Донбасу, до прикладу, активи Януковича-молодшого.
Сьогодні ми втратили контроль над Новоайдарським елеватором, кількома облгазами, багато арештованих АЗС знаходяться в Херсонській, Запорізькій областях, нещодавно передано Глухівський кар’єр, розташований на півночі Сумщини, тощо. Також ми маємо інформацію про знищені або суттєво пошкоджені активи під час бойових дій. Наприклад, «Сухолуччя» під Києвом або затоплена баржа в районі Очакова на Миколаївщині.
Сотні мільйонів для держбюджету
Держбюджет отримує кошти тільки у разі, якщо суд прийняв рішення про конфіскацію. Таких рішень украй мало. Наше завдання – щоб бюджет отримав принаймні не менше, ніж актив коштував до арешту. Задача-максимум – збільшення вартості. Якщо суд приймає рішення про повернення активу власнику, він отримує не лише актив у тому самому стані або грошові кошти (якщо актив було продано), а й певні дивіденди. Тому наша діяльність спрямована одночасно і на захист інтересів держави, і на захист права власності.
Наприклад, попри те, що суд повернув частину ТРЦ «Гулівер» його власнику, за півтора роки діяльності під керівництвом тимчасового управителя до бюджету було сплачено близько 9 млн грн з доходу.
Епізод у «Гулівері»
Йдеться про три поверхи у БЦ «Гулівер» (31, 32 та 33), які належали компанії «Юнісон груп». Один з поверхів займав медіахолдинг «Вести». АРМА отримала приміщення в управління 2018 року.
Колишній головний військовий прокурор Анатолій Матіос на спільному брифінгу з ексочільником МВС Арсеном Аваковим заявляв, що «Юнісон груп» належить сімʼї Олександра Клименка, який за часів Януковича був міністром доходів та зборів.
За час роботи АРМА наші управителі перерахували до бюджету близько 100 млн грн чистих надходжень, і це не враховуючи інвестицій у самі активи, які в рази перевищують надходження до бюджету. Ще понад 300 млн грн – сума реалізованого на торгах арештованого майна. Понад 130 млн грн – відсотки з арештованих коштів.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.