Асоціація правників України (АПУ) презентувала перший рейтинг правничих шкіл України і планує оновлювати його щорічно. Мета – оцінка рівня якості освіти, стимулювання конкуренції між правничими школами та підвищення поінформованості потенційних роботодавців.
⚡️ Лише 3 дні! Отримайте доступ до річної підписки Forbes Digital зі знижкою 40%. Промокод: MORNING. Оформлюйте підписку за посиланням.
Під час визначення рейтингу враховували результати тестування випускників бакалаврату за спеціальністю «Право» із загальної навчальної правничої компетенції та з іноземної мови, привабливість бакалаврських та магістерських програм, а також рівень довіри роботодавців до правничих шкіл.
Утім, методика підрахунку не досконала, зауважив Максим Шевердін, координатор Комісії АПУ з питань удосконалення юридичної освіти, під час презентації рейтингу. «Я розумію, що буде критика, в першу чергу з боку правничих шкіл, – каже він. – Але я прошу кожну з них підійти конструктивно. Ми готові до співпраці».
Головна перевага рейтингу не результат, а методика, зазначає заступник голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрій Бутенко. «Існує безліч рейтингів, але головне питання до всіх них: чому місця були розподілені певним чином? У цьому рейтингу все зрозуміло, – каже він. – Об’єктивний рейтинг, а не рекламний рейтинг – це крок до якісної юридичної освіти».
Всього в ньому 59 правничих шкіл. Перше місце посіла Києво-Могилянська академія. Чільну трійку доповнили Київський національний університет ім. Тараса Шевченка та Національний юридичний університет ім. Ярослава Мудрого. Умовами рейтингування були наступні параметри: на денній формі навчається сукупно 150 студентів, а також на останньому ЄФВВ не менше 50% студентів подолали порогові бали з права, за умови, що іспит складали не менше 10 осіб.
Загалом в Україні діє 200 закладів вищої освіти, що здійснюють підготовку правників. Нині за спеціальністю «Право» навчається 57 803 студентів, а за спеціальністю «Міжнародне право» – 3822.
У квітні 2021 року Forbes визначив 100 найкращих факультетів України – по 10 у кожному з 10 основних напрямів освіти, зокрема й у сфері права. Зазначений рейтинг мав дещо інший фокус і оцінював не тільки якість, але й процес навчання, а серед критеріїв були, зокрема, якість матеріально-технічної бази та технічний стан навчальних корпусів та гуртожитків. У рейтингу Forbes перше місце у Інституту Права КНУ ім. Тараса Шевченка, до трійки кращих також увійшли факультет правничих наук Києво-Могилянської академії та юридичний факультет ЛНУ ім. Івана Франка.
Попри суттєві відмінності у меті та методології між двома рейтингами, чотири вищі навчальні заклади потрапили до пʼятірки кращих в обох дослідженнях.
10 кращих правничих шкіл за підрахунком Асоціації правників
Довідково: Розробка та впровадження рейтингування відбулися за підтримки USAID, ACC, EU Project Pravo-Justice, Асоціації юридичних клінік України, Ліги студентів АПУ, Фундації DEJURE та Forbes Україна.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.