Протести біля будівлі уряду в центрі Єревана 19 вересня 2023 року. Вірмени закликали владу відповісти на "військову спецоперацію" Азербайджану в Нагірному Карабасі. /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Нагірний Карабах. Сторони оголосили про перемирʼя на умовах Азербайджану

Протести біля будівлі уряду в центрі Єревана 19 вересня 2023 року. Вірмени закликали владу відповісти на "військову спецоперацію" Азербайджану в Нагірному Карабасі. Фото Getty Images

Сторони конфлікту в Нагірному Карабасі заявили про повне припинення бойових дій з 13:00 20 вересня. Про це йдеться у заяві влади невизнаної республіки Арцах і повідомленні Міноборони Азербайджану. 

Ключові факти

  • Домовленості досягнуто за посередництва командування російського миротворчого контингенту, йдеться у заяві влади невизнаної республіки. Міноборони Азербайджану заявило про призупинення антитерористичних заходів у Нагірному Карабасі 20 вересня.

Про що домовилися сторони конфлікту

  • Виведення підрозділів і військовослужбовців Збройних сил Вірменії із зони розгортання російського миротворчого контингенту.
  • Розформування та повне роззброєння військових армії оборони Нагірного Карабаху.
  • Виведення важкої техніки та озброєнь з території Нагірного Карабаху «з метою їхньої якнайшвидшої утилізації».
  • Питання «про реінтеграцію, забезпечення прав та безпеки вірмен Нагірного Карабаху, а також питання забезпечення життєдіяльності населення Нагірного Карабаху в рамках Конституції Азербайджану, згідно з досягнутою домовленістю обговорюватимуться на зустрічі між представниками місцевого вірменського населення та представниками центральної влади Азербайджанської Республіки, яка відбудеться у місті Євлах 21 вересня 2023 року та під час наступних зустрічей».

Контекст

19 вересня армія Азербайджану оголосила початок «антитерористичної операції локального характеру» у Нагірному Карабасі. З початку «антитерористичних заходів» Азербайджану загинули 32 особи, понад 200 отримали поранення, повідомив уповноважений з прав людини у невизнаній республіці Гегам Степанян.

Очільник вірменського Радбезу раніше звинуватив російських миротворців у невиконанні своїх зобовʼязань у Нагірному Карабаху. У відповідь речник Путіна Пєсков сказав, що «Баку проводить військову операцію де-юре на своїй території», назвавши звинувачення безпідставними.

За останні три роки Азербайджан взяв під контроль кілька територій у Нагірному Карабасі. Влада Вірменії заявляла, що з грудня 2022 року Карабах фактично знаходиться у блокаді.

У Лачинському коридорі (єдина дорога, що звʼязує Вірменію з Нагірним Карабахом) було встановлено азербайджанський КПП. 

Офіційний Баку заявляв, що це стало можливим після того, як Вірменія на останніх зустрічах у Празі та Сочі визнала територіальну цілісність Азербайджану, відповідно, «Баку має право діяти там на свій розсуд».

Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявляв про вирішення питання Нагірного Карабаху – «суверенітет над ним відновлено». Мешканцям він пропонував або виїхати, або прийняти громадянство Азербайджану.

Премʼєр-міністр Вірменії Нікол Пашинян погоджувався із тим, що Нагірний Карабах – це Азербайджан, але звертав увагу, що питання прав та безпеки вірмен Нагірного Карабаху має обговорюватися у форматі Баку – Степанакерт. Також він наголошував, що правам вірмен Нагірного Карабаху має бути надано міжнародні гарантії.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні