Категорія
Новини
Дата

Збитки українського агросектору за рік війни сягнули $8,7 млрд – KSE

1 хв читання

Прямі збитки, завдані агропромисловому комплексу України за рік повномасштабної війни, досягли $8,7 млрд, свідчать дані проєкту KSE Institute «Росія заплатить». 

Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго». 

Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!

Ключові факти

  • Левова частка збитків агросектору – через знищення та пошкодження сільгосптехніки, внаслідок чого оціночні втрати виробників складають понад $4,65 млрд. Загалом за рік війни пошкоджено або зруйновано 109 600 одиниць сільгосптехніки. 
  • Знищення та крадіжки виробленої продукції – друга за розміром категорія збитків АПК. Зафіксовано понад 4 млн т знищеної та викраденої готової сільгосппродукції. Сукупна вартість цих збитків оцінюється у понад $1,8 млрд. 
  • Суттєві втрати зафіксовані в інфраструктурі для зберігання виробленої сільськогосподарської продукції. Сумарна місткість зруйнованих зерносховищ сягає 8,2 млн т виробленої продукції, а пошкоджених зерносховищ – майже 3,3 млн т потужностей для одночасного зберігання. Вартість відновлення зруйнованих потужностей оцінюється у $1,3 млрд.
  • Найбільших збитків агросектору війна, розпочата РФ, нанесла в Луганській, Херсонській, Донецькій, Харківській та Запорізькій областях. Ці ж регіони входять до пʼятірки найбільш пошкоджених і зруйнованих обʼєктів.
Збитки українського агросектору за рік війни сягнули $8,7 млрд – KSE /Фото 1

Контекст

За даними Міноборони, в Україні налічується 349 імовірно замінованих і замінованих територій. Половина з них – землі сільськогосподарського призначення. Серед них пріоритетними для розмінування є 470 000 га потенційно забруднених земель сільгосппризначення.

Розмінуванням займаються державні структури (ДССТ, ДСНС, Нацгвардія, Нацполіція), а також 144 групи неурядових організацій загальною чисельністю близько 600 фахівців. Для обладнання однієї групи саперів із 10 людей потрібно $100 000–150 000. Лише на Харківщині та Херсонщині заміновано понад 1 млн га земель сільськогосподарського призначення, заявляли в Мінагрополітики.

Вартість розмінування пріоритетних земель може складати понад $1,5 млрд. Орієнтовна вартість нетехнічного обстеження 1 га становить 5000–7000 грн.

Методологія

Оцінка прямих втрат агропромислового комплексу та сільськогосподарської інфраструктури включає такі втрати: 

• сільськогосподарської техніки, елеваторів й інших зерносховищ, 

• тваринництва від загибелі та забою тварин через неможливість їхнього утримання, 

• виробників багаторічних культур через пошкодження насаджень, 

• бджільництва, 

• факторів виробництва й готової продукції через їхнє пошкодження та крадіжки. 

Вищезазначені втрати оцінюються непрямими методами у поєднанні з державною й регіональною статистикою, а також даними з опитувань сільськогосподарських виробників, проведених у 2022 році.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд