Президент Володимир Зеленський скористався правом вето щодо закону, яким пропонується дозволити розривати трудові договори з ініціативи роботодавця за приховані звʼязки з громадянами РФ і людьми на тимчасово окупованих територіях. Про це свідчить інформація у картці законопроєкту №7731 на сайті парламенту.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- Документом пропонувалося доповнити статтю 142 КЗпП положеннями, які дозволяли роботодавцям зобовʼязувати працівників повідомляти про звʼязки з громадянами Росії або мешканцями тимчасово окупованих територій.
- Президент 15 травня повернув законопроєкт №7731 до Верховної Ради з пропозиціями.
- Зеленський вважає, що такий підхід не відповідає Конституції України, бо використане у законі формулювання «зв’язки із фізичними особами» не має чіткого правового визначення.
- На думку президента, працівник може не володіти інформацією про місце постійного проживання (перебування, реєстрації) «фізичних осіб, з якими він має звʼязки».
- Президент зазначив, що виявленням фактів колабораційної та іншої діяльності, що загрожує національній безпеці України, вже займається система державних органів, тому ці питання у відображеній у законі редакції не можуть бути віднесені до компетенції роботодавця. Ці норми він пропонує виключити із закону.
Контекст
Раніше правозахисники закликали президента ветувати згаданий закон. У заяві, яка опублікована Центром прав людини ZMINA, йдеться, що вимога повідомляти про контакти в російській окупації суперечить державній політиці реінтеграції, а також фактично робить із мільйонів переселенців та інших громадян, зареєстрованих в окупації, тих, «зв’язок» з ким слід сприймати як загрозу.
Вимогу щодо повідомлення про «зв’язки» з жителями на ТОТ чи людьми, які там перебувають або зареєстровані, правозахисники називають «непропорційним заходом державної політики для захисту національних інтересів України в умовах збройної агресії».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.