У п'ятницю, 23 червня, Президент України Володимир Зеленський підписав указ про новий пакет економічних санкцій. Обмеження, які ввели за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, наклали на російського онлайн-ритейлера Wildberries, його регіональні підрозділи та засновників: Тетяну і Владислава Бакальчуків
Що таке Wildberries
Wildberries – російський онлайн-ритейлер, який спочатку спеціалізувався на продажу одягу та взуття. Компанія заснована у Підмосков'ї 2004 року, її заснували подружжя Тетяна та Владислав Бакальчуки разом із бізнес-партнером Сергієм Ануфрієвим.
Тетяна працювала викладачем англійської, її чоловік – за версією видання The Bell – був успішним бізнесменом, який у 90-ті торгував технікою, а пізніше розвивав інтернет-провайдера і дизайн-студію. За даними видання, у компанії є зв'язки з впливовими російськими політиками і бізнесменами: главою «Роснефть» Ігорем Сечіним, її віцепрезидентом Сергієм Цоєм і колишнім мером Москви Юрієм Лужковим. Розвиткові компанії також посприяли щедрі кредити (понад $200 млн) від державного банку ВТБ.
Перша закордонна філія – у Білорусі – відкрилася у Wildberries в 2012 році. На рідному для себе ринку компанія швидко росла завдяки кільком інноваціям: першою запропонувала безкоштовну доставку і почала розвивати свою мережу видачі замовлень із примірочними. У 2015-му Wildberries став найпопулярнішим інтернет-магазином у Росії. 2020-го Wildberries збільшив оборот на 96%, до 437,2 млрд рублів, обслуговуючи приблизно 1,5 млн замовлень щодня. Російський Forbes оцінює статки Бакальчук у $13 млрд, вона посідає 13 місце у рейтингу найбагатших бізнесменів Росії.
Історія Wildberries в Україні
Українська юрособа Wildberries була зареєстрована у лютому 2014 року, але фактично не провадила діяльності – в 2015 році у нього анулювали свідоцтво ПДВ через неподання декларацій, повідомляє «СПАРК-Інтерфакс». Офіційний запуск інтернет-магазину відбувся у вересні 2020 року. Він працював на умовах повної попередньої оплати товарів і пропонував доставку протягом 10–12 днів поштовими операторами.
Під санкції президента потрапили юридичні Wildberries у Росії, Україні, Білорусі, Польщі, Казахстані, Киргизстані та Вірменії. Також уведені персональні санкціі: проти Бакальчуків, директора з розвитку інформаційних технологій Wildberries Андрія Ревяшка і керівника напряму «Книги» у Wildberries Олексія Кузьменка. Обмеження означають блокування активів, заборону на виведення капіталу за межі країни, заборону на польоти і перевезення територією України та блокування доступу до сайтів ритейлера. Санкції будуть діяти три роки, їх можуть продовжити за рішенням РНБО.
В указі не уточнюється причина введення санкцій. Вперше заяви про можливе блокування Wildberries в Україні зазвучали відразу після офіційного запуску. 23 вересня 2020 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль доручив Кабміну розглянути введення санкцій щодо компанії, цю пропозицію вніс міністр культури і інформаційної політики Олександр Ткаченко. Після публікації указу Ткаченко написав у своєму Telegram-каналі, що компанія «продавала російську пропаганду і форму російських солдатів».
Окрім Wilberrries, в Україні також заблоковані інші великі онлайн-магазини з Росії: Ozon, «Литрес» і «Лабиринт.Ру» потрапили під санкції РНБО у березні 2019 року. «Яндекс.Маркет» потрапив під заборону в межах указу про санкції від травня 2017 року. Найбільший онлайн-магазин України – Rozetka Владислава та Ірини Чечоткіних. У 2020 році виручка компанії склала 18 млрд грн, чистий прибуток перевищив 110 млн грн.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.