Категорія
Новини
Дата

«Зернова криза». Угорщина посилить контроль за українським імпортом

Угорщина посилить контроль за імпортом зерна з України, повідомив угорський міністр сільського господарства Іштван Надь. Країна також ініціює тимчасове відновлення мита та квот на ввезення українських олійних і зернових культур, йдеться у повідомленні Міністерства сільського господарства Угорщини.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • «Наша країна вводить нові заходи і ще жорсткіше контролюватиме зерно, що надходить з України, щоб воно дійсно могло потрапити до країн початкового призначення», – заявив Надь.
  • За словами міністра, російсько-українська війна, енергетична криза та збільшені витрати на сировину створюють труднощі для угорських фермерів. 
  • «Українське сільське господарство, яке має повний безмитний статус, почало експортувати великі обсяги птиці, яєць і меду на європейський ринок, що витісняє угорську продукцію з її традиційних ринків і знижує ціни реалізації фермерів нижче рівня виробництва», – наголосив він.
  • Міністр ініціює запровадження обовʼязкової Електронної системи управління дорожнім рухом (EKÁER), через яку відстежуватиметься експорт зернових та олійних культур із України.
  • Таким чином контролюючі органи отримуватимуть більш точне уявлення про кількість зернових та олійних культур, що прибувають до країни автотранспортом, зможуть накладати штрафи, а незадекларовані вантажі – конфіскувати як заставу, заявив Надь.
  • Він пояснив, що Єврокомісія сказала «ні» загальному відновленню митних зборів на українську сільськогосподарську продукцію, тому Угорщина виступає з ініціативою «хоча б тимчасово для групи товарів знову запровадити тарифи та кількісні обмеження на імпорт українських зернових та олійних культур», які надходять наземним транспортом.

Контекст

Чи дійсно українське зерно шкодить аграріям сусідніх країн, читайте тут.

За рік після початку війни Україна експортувала 10–15% свого зерна через сухопутний кордон із Польщею. У результаті ціни на внутрішньому ринку впали, вважають польські аграрії. У березні 2022 року ціна на польську пшеницю наближалася до 2000 злотих ($460), а зараз, за даними компанії Agrolok, яка займається дистрибуцією та трейдингом, 1 т коштує близько 940 злотих ($216). Кукурудза впала в ціні з 1200 злотих ($275, ціна на початок лютого) до 990 злотих за 1 т ($227, ціна на кінець березня). Співставне падіння цін спостерігається і на світових ринках.

Польські фермери з осені 2022 року протестують, вимагаючи в уряду пільгових кредитів, посилення прикордонного контролю з Україною та фінансових компенсацій. Вони виводили техніку в центри міст, закидали яйцями міністра Ковальчика й навіть погрожували зірвати візит президента України Володимира Зеленського у Польщу.

5 квітня подав у відставку міністр сільського господарства Польщі Генрик Ковальчик. Він призначений на посаду міністра у жовтні 2021 року. Рішення позбавити міністра посади прийняла партія «Право та справедливість», тому що Ковальчик не зміг впоратися з кризою, пов’язаною з українським зерном. 

Україна та Польща протягом цього тижня розроблять нові правила транзиту сільськогосподарських культур. Про це домовилися під час зустрічі 7 квітня міністр аграрної політики України Микола Сольський та новопризначений голова Міністерства сільського господарства Польщі Роберт Телус.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні