Категорія
Компанії
Дата

Ринок перевезень на межі колапсу. Перевізники бояться виконувати рейси через посилення мобілізації. Як розвʼязати проблему?

3 хв читання

вантажні перевезення /Getty Images

Чому звільняються водії та кажуть про колапс на ринку перевезень Фото Getty Images

Водії фур перекривають українські траси, масово звільняються або залишаються разом із вантажівками за кордоном. Причина – нові правила мобілізації, які почали діяти з 18 травня. Згідно з ними, лише близько 15% українських водіїв фур можуть бути заброньованими від служби в армії. Схожа ситуація – з пасажирськими перевезеннями. Що відбувається?

На ринку транспорту – гострий дефіцит. Це призвело до кратного збільшення вартості перевезень, особливо внутрішніх, каже Василь Маркевич, керівник відділу логістики луцької Modern-Expo Group.

Попри транспортну кризу, виробнику та провідному постачальнику торговельного обладнання в країни Центральної та Східної Європи поки що вдавалося дотримуватися всіх своїх зобов’язань перед замовниками, переконує Маркевич, але тренд – невтішний. «Виглядає, що найближчим часом краще не стане», – додає він. 

З 18 травня – після введення в дію змін до закону про мобілізацію – перевірки перевізників мали посилитися: у водіїв-міжнародників на кордоні повинні вимагати військово-облікові документи. До цього водіям було достатньо стандартних накладних та реєстрації у системі «Шлях». Як результат – водії фур масово відмовлялись виконувати рейси та провели акцію протесту, розповідає засновник логістичної компанії Prime Group Дмитро Льоушкін. 

Чим це загрожує перевізникам?

Кордони без черг

Українські пункти пропуску на 21 травня виглядають, як мрія, – час очікування на КПК більшості з них займає лічені хвилини, свідчать дані порталу «єЧерга». Ще на початку місяця водіям доводилось очікувати в середньому по 3–4 години, а в окремих випадках – по кілька днів. 

«З кінця квітня реєстрація транспорту в «єЧерзі» скоротилась в 4–5 разів», – каже заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач. До цього середня цифра місяцями трималась на рівні 20 000 транспортних засобів у черзі на перетин кордону, пояснює він. 

Ринок перевезень на межі колапсу. Перевізники бояться виконувати рейси через посилення мобілізації. Як розвʼязати проблему? /Фото 1
Ринок перевезень на межі колапсу. Перевізники бояться виконувати рейси через посилення мобілізації. Як розвʼязати проблему? /Фото 2
Попередній слайд
Наступний слайд

Скорочення кількості перетину кордону з боку українських перевізників почалось ще в кінці квітня – тоді Держприкордонслужба почала повноцінно використовувати систему «Оберіг», розповідає Володимир Балін, віцепрезидент Асоціації міжнародних перевізників України (АсМАП).

«На КПП почали масово знімати водіїв з рейсів, якщо зʼясувалося, що вони проігнорували повістку, та везли їх до територіальних центрів комплектування (ТЦК)», – пояснює він.

Після перекриття доріг, масових звільнень та активності в медіа проблему вдалося частково вирішити. 19 травня речник ДПСУ Андрій Демченко в етері телемарафону повідомив, що прикордонники не перевірятимуть військово-облікові документи у водіїв фур, які здійснюють міжнародні перевезення.

«Що стосується правил перетину кордону, то для водіїв наразі нічого не змінилось. Ті особи, які є в системі «Шлях», які мають відповідні дозволи та розпорядження, як і раніше, можуть перетинати кордон за тими ж правилами», – сказав Демченко.

«Зараз ситуація внормувалась, водіїв справді не знімають з рейсів», – каже Льоушкін. Але в подальший позитивний розвиток ситуації він вірить неохоче. «Це не якась закріплена норма закону, лише кишенькове право та обіцянка «не чіпати» до 16 липня, – пояснює він. – Щоб мати певність, потрібно забронювати 100% українських водіїв». 

Неможливість «броні»  

Чинні правила дозволяють забронювати не більше 15% водіїв на всьому ринку, каже заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури (МІУ) Сергій Деркач. 

За даними МІУ, в Україні зареєстровано більше 50 000 ліцензованих перевізників, з них понад 31 000 – вантажні міжнародні перевізники. 

Специфіка – у структурі ринку. Понад 70% українських перевізників зареєстровані як ФОП. Вони не можуть бути заброньованими відповідно до критеріїв урядової постанови №76 про «критичну важливість для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення».

Ринок перевезень на межі колапсу. Перевізники бояться виконувати рейси через посилення мобілізації. Як розвʼязати проблему? /Фото 3

Компанії досі подавались на бронювання неохоче. «Торік документи для бронювання працівників подали всього шість компаній, цьогоріч близько 100. Отримали статус «критично важливих» для економіки – 26», – каже Деркач. За його словами, такі низькі показники пояснюються недовірою до системи бронювання. Уряд очікує, що компанії почнуть перереєстровуватися з ФОП на ТОВ та подаватися на бронювання активніше, каже заступник міністра.

Льоушкін у це мало вірить. Щоб забронювати лише 50% водіїв, потрібно, щоб ті працювали в компанії щонайменше пів року, а сама компанія платила зарплати більші за середні та мала значний виторг. «На це піде забагато часу», – пояснює він. Якщо уряду за 3-4 місяці не вдасться знайти законні механізми бронювання 100% водіїв, значна частина компаній на ринку збанкрутує, припускає він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні