18-й щорічний список найвпливовіших жінок світу за версією Forbes включає 40 гендиректорок, 19 очільниць держав, імунологиню і вперше за понад десять років – нову лідерку списку
⚡️ Лише 3 дні! Отримайте доступ до річної підписки Forbes Digital зі знижкою 40%. Промокод: MORNING. Оформлюйте підписку за посиланням.
Ніщо так добре не відображає динаміку цьогорічного списку, як зміни на самій його верхівці. Лише втретє за 18 років існування цього рейтингу німецька канцлерка Ангела Меркель не посіла перше місце.
Після її нещодавнього виходу на пенсію з державної посади виникає необхідність знайти нового номера один. Нинішнього року ця честь дісталася мільярдерці і філантропині Маккензі Скотт. Вона – третя найбагатша жінка у світі, але саме її відкритий доступ до цих грошей і цілеспрямована рішучість віддати їх із найбільшою користю для найбільш революційних змін дають їй змогу обійти конкуренток.
«Всі ми намагаємося роздати статки, які були зароблені завдяки системі, що потребує змін», – сказала Скотт цього літа. За нею розташувалася американська віцепрезидентка Камала Гарріс, яка піднялася на одну сходинку після прийняття присяги, помінявшись місцями із Крістін Лагард, президенткою Європейського центрального банку, яка тепер на третьому місці.
Всі ці жінки є втіленням головної тези, на яку ми орієнтувалися під час складання цього списку: недостатньо мати лише багато грошей або займати впливову посаду. Людина повинна щось робити зі своїми статками, своїм голосом або публічною платформою.
Подивіться на Розалінд Брюер, колишню гендиректорку Starbucks, яка стала на чолі Walgreens у березні – тепер вона єдина темношкіра жінка, яка керує компанією із S&P 500. Давня захисниця культурного різноманіття на робочому місці, Брюер піднялася на 15 сходинок і зайняла 17-те місце.
Або на співзасновницю BioNTech й імунологиню Озлем Тюреджі, яка стала одним із двадцяти новачків цьогорічного списку. Вона дебютувала на 48-му місці не просто тому, що стала співзасновницею біотехнічної компанії, а й через її провідну роль у розробці вакцини на основі мРНК проти коронавірусу у партнерстві із фармацевтичним гігантом Pfizer.
«Всі ми намагаємося роздати статки, які були зароблені завдяки системі, що потребує змін», – Маккензі Скотт.
Також вперше у списку, на 94-му місці, опинилася нова президентка Танзанії – Самія Сулуху Хассан; вона відіграла велику роль у запровадженні ковідних протоколів у своїй країні. А ще є президентка Тайваню Цай Інвень, яка демонструє непохитну вірність принципам свободи і демократії попри все більший тиск з боку Китаю – це допомогло їй піднятися на 28 сходинок і посісти 9-те місце.
«Ми повинні захищати наші спільні цінності, щоб забезпечити вільне і демократичне життя», – сказала вона наприкінці листопада.
Деякі учасниці цього списку втратили частину своєї впливовості за останній рік. Особливо це стосується жінок у Китаї, де залізний кулак президента Сі Цьзіньпіня затиснув технологічний сектор і бізнесову діяльність, обмеживши їхню автономію.
Це своєю чергою призвело до втрати позицій таких лідерок, як голови Gree Electric Дун Мінчжу (опустилася на 11 сходинок, до 58-го місця) і гендиректорки Yum China Джої Ват (73-тє місце, що на 39 сходинок нижче, ніж минулого року).
Навіть королева Єлизавета ІІ не застрахована від втрати позицій: цього року на монархиня розташувалася на 24 сходинки нижче – на 70-му місці, що стало результатом меншої кількості публічних появ і безлічі ударів по репутації корони, які спіткали її цього року (включно зі звинуваченнями герцогині Меган Маркл у расистському ставленні до неї, хоч були у британських монархів й інші негаразди).
Хоча учасниці 18-го щорічного рейтингу «100 найбільш впливових жінок світу» походять з 30 країн і територій та задіяні у фінансах, технологіях, політиці, філантропії, розвагах та інших індустріях, усіх їх обʼєднує відчуття обовʼязку.
Френсіс Хоген, ексспівробітниця Facebook, яка стала інформаторкою, зайняла 100-те місце у цьогорічному списку; вона не збиралася оприлюднювати дані про її колишнього роботодавця, але вона сказала, що не могла більше стояти осторонь і дивитися, як компанія ставила у пріоритет прибутки, а не людей.
Тейлор Свіфт (78-ме місце) не створювала свої перші альбоми, щоб десять років по тому перезаписати їх знову, але вона змушена була це зробити, щоб утримати права на свої записи і довести іншим виконавцям, що їхня робота цінна і важлива.
«Наш досвід не повинен визначатися тим, що нам дозволяють робити», – впевнена режисерка Ава Дюверней (80-те місце).
Наступні слова, на нашу думку, добре відображають цьогорічний список: це жінки, які переписують правила бізнесу, фінансів і політики; їхня робота потрібна зараз як ніколи.
1. Маккензі Скотт
- Маккензі Скотт – філантропиня і колишня дружина засновника Amazon Джеффа Безоса, із яким вона була у шлюбі 25 років. Вони розлучилися в середині 2019-го, і вона отримала 25-відсоткову частку Amazon.
- У травні 2019-го, невдовзі після оголошення про умови розлучення у Twitter, вона підписала «Присягу дарування», пообіцявши віддати принаймні половину свого багатства ще за життя.
- У 2020-му вона оголосила про те, що віддала понад $5,8 млрд близько 500 неприбутковим організаціям; у червні 2021-го Скотт сказала, що віддала ще $2,74 млрд 286 організаціям.
- Скотт віддає гроші «без зобовʼязань», тобто організації, які отримують пожертви, мають абсолютний контроль над тим, на що спрямовують ці вливання.
- Скотт, яка випустила дві книжки, була студенткою письменниці Тоні Моррісон у Принстоні і працювала її асистенткою-дослідницею.
2. Камала Гарріс
- У січні 2020-го Гарріс стала першою жінкою, першою темношкірою людиною і першою американкою південноазіатського походження, яку обрали на посаду віцепрезидента США.
- Бути піонеркою їй не вперше: у 2016-му Гарріс стала першою американкою індійського походження, яку обрали до Сенату США.
- А у 2010-му вона стала першою людиною афроамериканського походження і першою жінкою, яка стала генеральним прокурором Каліфорнії.
- Гарріс – уродженка Каліфорнії; вона народилася в Окленді в родині іммігрантів (її мама з Індії, а батько з Ямайки).
- Оскільки Говардський університет – це її альма-матер, Гарріс стала першою людиною на посаді віцепрезидента, яка закінчила історично чорний вищий навчальний заклад (HBCU).
3. Крістін Лагард
- Першого листопада 2019-го Лагард стала першою жінкою, яка очолила Європейський центральний банк.
- Як голова монетарної політики Європи Лагард має впоратися із непростим випробуванням – зробити так, щоб пандемія коронавірусу не завдала непоправної шкоди єврозоні.
- З 2011-го до середини 2019-го Лагард керувала Міжнародним валютним фондом, який існує для того, щоб забезпечувати стабільність всесвітньої монетарної системи.
- Вона була першою жінкою на цій посаді.
- Аналізуючи фінансову кризу 2008-го, Лагард вказала на «групове мислення» в індустрії, де переважають чоловіки, і закликала до гендерної реформи.
4. Мері Барра
- Гендиректорка GM з 2014-го, Барра – перша жінка, яка очолила одного з трьох великих автовиробників у США.
- Барра інвестувала мільярди в електротранспорт, автомобілі на автопілоті і у агрегатор таксі Maven.
- GM постійно отримує високі оцінки за рівність доступу до можливостей усіх гендерів; у 2018-му компанія стала однією з двох у світі, в яких немає гендерного розриву в оплаті праці.
5. Мелінда Френч Ґейтс
- Мелінда Френч Ґейтс – одна з найбільш впливових жінок у філантропії завдяки тому, що є співголовою благодійного фонду Bill and Melinda Gates Foundation.
- На початку травня 2021-го Білл і Мелінда Ґейтси оголосили про своє розлучення, але сказали, що і надалі будуть спільно очолювати фонд.
- Мелінда також стала мільярдеркою після того, як Білл Ґейтс перевів на її імʼя, згідно зі звітами, акцій на $2,4 млрд на початку травня 2021-го.
- У межах місії благодійного фонду допомогти усім людям жити здоровим, продуктивним життям, велику частину своєї роботи вона присвятила правам жінок і дівчат.
- У подальших планах Ґейтс – зменшення гендерного розриву в оплаті праці жінок-засновниць завдяки її інвестиційній компанії-інкубатору Pivotal Ventures.
6. Ебіґейл Джонсон
- Ебіґейл Джонсон – гендиректорка Fidelity Investments з 2014-го, коли вона замінила на цій посаді батька, а з 2016-го вона ще й обіймає посаду голови компанії.
- Її дідусь Едвард Джонсон-другий заснував бостонського гіганта фондів взаємних інвестицій у 1946-му.
- Вона володіє приблизно 24,5% компанії, яка розпоряджається активами на $4,2 трлн.
- Джонсон зайнялася криптовалютою і у 2018-му Fidelity запустила платформу, яка дає змогу інституційним інвесторам торгувати біткоїном і етеріумом.
- Студенткою вона працювала у Fidelity щоліта, а у 1988-му, після отримання диплому MBA Гарварду почала працювати на постійній основі у родинному бізнесі.
7. Ана Партрисія Ботін
- Ботін стала головою Banco Santander у 2014-му після раптової смерті її батька Еміліо.
- Вона здійснила переворот у 2017-му, коли її Banco Santander купив проблемний банк Banco Popular (BP) за €1 і став найбільшим банком в Іспанії.
- В часи політичних негараздів вона зайнялася фінтехом і зосередилася на підприємцях, підтримуючи малий бізнес і бізнес, яким керують жінки.
- Вона запустила Santander X, щоб підтримати підприємницьку діяльність університетів, і створила першу в країні платформу різноманітних напрямів на основі блокчейну.
- Ботін сказала, що вважає крипто «новим великим трендом» ринків і що їй цікаво побачити, як центральні банки будуть регулювати його.
8. Урсула фон дер Ляєн
- Урсулу фон дер Ляєн призначили президенткою Європейської Комісії, виконавчої гілки влади Євросоюзу, у липні 2019-го.
- Вона – перша жінка на цій посаді, яка несе відповідальність за закони, що впливають на майже 500 мільйонів жителів ЄС
- З 2005-го по 2019-й фон дер Ляєн входила до кабінету міністрів Ангели Меркель – це найдовше перебування на посаді серед тих, хто входив до кабінету.
- Останні шість років роботи у кабінеті вона була міністеркою оборони Німеччини.
- У вересні 2020-го у своєму виступі вона висловила обурення заходами у Польщі, що спрямовані проти ЛГБТ-спільноти.
9. Цай Інвень
- Цай стала першим лідером-жінкою Тайваню (і першим президентом не у шлюбі), коли її обрали у 2016-му.
- З часу свого президентства вона порушила протокол, пішовши на переговори зі США, що створило напругу у стосунках із материковим Китаєм.
- У 2020-му Цай знову виграла на виборах у президенти із 57% голосів. Її перемогу сприйняли як спробу не дати Пекіну контролювати острів.
- Лідерство Цай під час пандемії стало прикладом у світі; у 2020-му Тайвань запровадив жорстку програму відстеження хворих і тих, хто з ними контактував, щоб запобігти масовому зараженню.
- Вона пообіцяла зробити Тайвань незамінним для світу, стимулюючи економіку острову ініціативами у сфері біотехнологій, оборони і «зеленої» енергії.
10. Джулі Світ
- Джулі Світ стала гендиректоркою міжнародної компанії послуг Accenture у вересні 2019-го.
- Перш ніж стати гендиректоркою, Світ була генеральною радницею Accenture і її головою у Північній Америці – найбільший ринок компанії.
- Вона також входить до ради директорів таких бізнесових організацій, як Business Roundtable, World Economic Forumʼs International Business Council і Catalyst.
- Культурне різноманіття – це пріоритет для Світ. «Культура рівних можливостей допомагає всім. З нею виграють усі», – сказала вона Forbes.
Повний рейтинг 100 найвливовіших жінок світу 2021 року.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.