Джон Феттерман, Демократическая партия США /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

Очевидна осічка республіканців. Що відомо про результати виборів до Конгресу США. Розповідає The Economist

Джон Феттерман, Демократична партія США Фото Getty Images

«Червоної хвилі» – рішучої перемоги, яку обіцяли республіканці, – не сталося. Хоча найімовірніше, що вони отримають більшість у нижній палаті парламенту. У Сенаті зберігається крихка рівновага – демократи лідирують із перевагою в один голос, пише The Economist.

Forbes вибрав головне.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Порівняно з прогнозами більшості американських політологів, результатами опитувань виборців, а також з урахуванням економічних показників у США демократи демонструють на виборах напрочуд непоганий результат. А для Дональда Трампа з його президентськими амбіціями такий підсумок є невтішним.

На проміжних виборах до парламенту президентська партія майже завжди втрачає позиції. Так траплялося на 36 із 39 виборів із часів громадянської війни у США. З огляду на те, що інфляція в США перевищує 8%, а рейтинг схвалення Джо Байдена так само низький, як і в Трампа на аналогічному етапі президентства, республіканці мали лідирувати в обох палатах парламенту з великою перевагою.

У Палаті представників республіканці, схоже, можуть отримати більшість. Якщо це станеться, то в США знову встановиться так званий «розділений уряд»: виконавча влада залишається в руках однієї партії, а законодавча – в іншої. Для країни це норма з 1960-х років.

У цьому випадку, можливо, відновляться дискусії щодо тимчасового припинення роботи уряду – ситуації, коли парламентарі не можуть дійти згоди щодо фінансування державних органів. Посиляться дебати щодо окремих законодавчих актів. У парламентських комісіях, можливо, знову розпочнуться розслідування щодо бізнес-операцій сина чинного президента Хантера Байдена, які раніше не дали результатів.

Проте демократи втрималися у кількох ключових виборчих округах, а це свідчить про те, що перевага республіканців буде невеликою. Результат свідчить, ймовірніше, про сплеск активності республіканців, ніж про обіцяну ними «червону хвилю» (червоний – колір їхньої партії).

У Сенаті ситуація близька до рівноваги. Демократи здобули дуже важливу перемогу в Пенсільванії і поки що лідирують з відривом в один голос. Аналітики не відкидають, що верхня палата парламенту залишиться за демократами.

Причина невдачі

Чим пояснюється ця очевидна осічка республіканців? Адже в ході опитувань виборці заявляли, що їх найбільше турбує стан американської економіки, а республіканці постійно критикували демократів щодо питань злочинності та імміграції. Одна з причин – втручання у вибори Трампа призвело до того, що його партія виставила на вибори дуже слабких кандидатів.

У Пенсільванії доктор Мехмет Оз (кандидатура Трампа, заслужив на повагу експрезидента завдяки своїм телевізійним рейтингам), програв Джону Феттерману, який нещодавно переніс інсульт і ледве розмовляв на дебатах. Кандидатом від штату Джорджія Трамп обрав колишню зірку футболу Хершела Уокера – людину, яка відверто не відзначається здібностями політика. Багато республіканців, дивлячись на перші підсумки виборів, роблять висновок, що кандидати Трампа явно не впоралися з передвиборчою кампанією.

Останнім часом Трамп був настільки зосереджений на підтримці кандидатів до Конгресу, що призабув, що йому потрібно дбати про власний імідж. Він залишається фактичним головою Республіканської партії та намагається зробити головною організаційною ідеєю республіканців помсту за свою поразку на президентських виборах 2020-го. Багато виборців, навіть ті, кому не дуже подобається Байден, хотіли б забути про програш Трампа й рухатися далі.

Багато високопоставлених республіканців тривалий час поводилися так, начебто Дональд Трамп має виборчу силу, що не піддається поясненню. Але список його політичних успіхів зовсім не багатий. У ньому – лише не надто переконлива перемога на президентських виборах 2016-го. Причому виграшу республіканського кандидата слід очікувати після двох президентських термінів демократа Барака Обами.

2018-го республіканці показали поганий результат на проміжних виборах до Конгресу: вони втратили 41 місце в Палаті представників.

Потім 2020-го Трамп програв Джо Байдену, який ніколи не відрізнявся вмінням вести передвиборчі кампанії. Трамп має відданих прихильників у Республіканській партії, але вони не впливають на результати праймеріз. Жодного чарівного впливу на решту електорату експрезидент не має.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні