Капітолій у Вашингтоні /Ілюстрація Maria Sharlay
Категорія
Світ
Дата

Проміжні вибори у США. Як новий склад Конгресу вплине на підтримку України. Розповідає The Atlantic Council

4 хв читання

У вівторок, 8 листопада, відбудуться проміжні вибори у США, на яких американці оберуть своїх представників у Конгрес. Фото Ілюстрація Maria Sharlay

У вівторок, 8 листопада, відбудуться проміжні вибори у США, на яких американці оберуть своїх представників у Конгрес. Усі в Україні, зокрема, затамували подих, адже саме в Конгресі схвалюється міжнародна допомога. The Atlantic Council розпитав експертів про можливі наслідки для України після виборів до Конгресу, Forbes переклав матеріал.

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Заяви напередодні проміжних виборів вказують на те, що фінансову, військову і дипломатичну підтримку, яку Штати надають Україні, не можна сприймати як належне. Так, найбільше у пресі обговорювалася заява Кевіна Маккарті, республіканця і лідера меншості в Палаті представників. На початку жовтня він сказав, що майбутній Конгрес під контролем республіканців надаватиме Україні більш «безмежну підтримку».

А група з 30 прогресивних демократів надіслали Байдену листа із закликами до того, щоб підштовхнути Україну до припинення вогню. Щоправда, листа швидко відкликали після хвилі обурення.

Доки політики дискутують, опитування показують, що американський народ рішуче підтримує заходи для допомоги Україні. Опитування, яке Reuters та Ipsos провели на початку жовтня, свідчить, що 73% американців переконані, що США повинні і надалі підтримувати Україну. 66% респондентів сказали, що Вашингтон має допомагати Україні саме зброєю – лише два місяці тому у схожому опитуванні такої думки дотримувався 51% опитаних. Опитування від Університету Меріленду показало схожі настрої.

The Atlantic Council запросив кількох експертів, аби ті висловили свої прогнози щодо того, що проміжні вибори означатимуть для України.

Деніел Фрід, колишній посол США в Польщі

Якщо республіканці виграють Конгрес (чи навіть лише Палату представників), внутрішня політична динаміка у Вашингтоні буде обертатися навколо республіканців, які витрачатимуть час на розслідування і звинувачення.

Дональд Трамп /whitehouse.gov

Трампівське крило республіканців наполягатиме або на припиненні підтримки України, або на тому, що домовленості із Кремлем відповідають національним інтересам США. Фото whitehouse.gov

У міжнародних відносинах республіканці розділяться на неорейганівське і трампівське крила. Обидва нападатимуть на адміністрацію Байдена і закликатимуть до жорсткішої політики проти Китаю та Ірану. Обидва крила також будуть виступати за більш урівноважений розподіл тягаря (тобто військових витрат) між США і союзниками.

Неорейганівці закликатимуть до більшого опору Путіну, а трампівці наполягатимуть або на припиненні підтримки України, або на тому, що домовленості із Кремлем відповідають національним інтересам США. Позиція останніх нагадуватиме байдужість «ізоляціоністів» щодо сходження Гітлера наприкінці 1930-х. 

Демократи та неорейганівці загалом підтримуватимуть Україну, хоч у демократів буде незначна кількість тих, чиї погляди збігатимуться із поглядами трампівського крила.

Закликів до перемовин із Путіним на його умовах, тобто схиляння України до того, щоб відмовитися від її людей і земель на користь Росії, ставатиме більше, але вони навряд чи переможуть, поки Путін вимагатиме забрати в України те, що він виграти не може. Загалом США продовжать підтримувати Україну, доки триватимуть російські звірства і доки Україна надалі демонструватиме ефективний опір.

Сурія Еванс-Прітчард Джаянті, радниця з питань енергетики при Мінторгівлі США

Чи виконають консерватори свої погрози зменшити допомогу Україні – передбачити неможливо, але існує така ймовірність.

Путін планував це від самого початку. Він узявся за створення енергетичної кризи, яка призвела до інфляції, щоб можна було спровокувати незадоволення народів, яке призведе до повалення урядів і лідерів, котрі виступають проти нього і його війни в Україні.

Якщо республіканці візьмуть більшість у Палаті представників і припинять чи уріжуть допомогу Україні, то це буде на користь інтересам Путіна. Сподіватимемося, що всі ці заяви зроблені винятково заради передвиборної агітації.

Можна казати, що Байден та його радники не впоралися із вторгненням Росії в Україну. Проте допомогти Путіну виграти у війні з метою геноциду в демократичній країні в центрі Європи – це геть хибний спосіб конструктивної критики міжнародної політики США. Хай там як закінчаться проміжні вибори, США не можуть потурати Путіну.

Крістіна Гук, консультантка Держдепу США з питань стабілізації конфліктів

Серед американців за допомогу Україні виступають прихильники обох партій, а дві третини громадян кажуть, що уважно слідкують за війною. Останній факт особливо важливий, адже висвітлення війни у ЗМІ зменшилося, а ті репортажі, що випускають, зосереджуються не на історіях, які зазвичай привертають увагу людей, а на динаміці воєнних дій.

Ці цифри говорять про те, що думка громадян щодо України залишається майже незмінною, попри звичну політизацію поточного виборчого циклу. Тому, хай якими будуть результати виборів, я очікую, що рішення обох партій відображатимуть думку їхніх виборців, які правильно розуміють, чим загрожує брутальна війна Путіна проти українців.

Український військовослужбовець на HIMARS. /Getty Images

Американському народові потрібно дати зрозуміти, що успіх України – це також перемога Штатів. Фото Getty Images

Коли градус напруги після завершення передвиборної агітації спаде, думаю, можна очікувати на те, що обидві партії почнуть говорити про стратегічну важливість рішучої поразки Росії. Вони говоритимуть про те, що тільки збереження світового порядку, в якому панує верховенство права, гарантує політичну стабільність й економічний успіх США.

Дуг Клейн, позаштатний експерт Atlantic Council

Допомога Україні – це одне з небагатьох питань, яке підтримують прихильники обох партій у США. Цілком імовірно, що більшість у Конгресі і далі виступатиме за продовження допомоги Україні, незалежно від результатів виборів 8 листопада.

Втім, в обох партіях лунають голоси, що закликають до змін у політиці, які можуть розвʼязати руки Росії і поставити Україну в менш вигідне становище за столом переговорів, коли цей день врешті настане. Саме тому адміністрація Байдена міркує над тим, щоб протягнути ще один пакет допомоги Україні під час перехідного періоду в Конгресі.

Вже були випадки, коли гучним голосам меншості у Конгресі вдавалося загальмувати схвалення важливих законопроєктів щодо України. Схвалення таких законопроєктів може стати ще складнішим, якщо таких голосів у Конгресі побільшає. 

Більшість голосів у Вашингтоні, ймовірно, все ж буде на боці безперешкодної підтримки України, проте зростання опозиції допомозі Україні означає, що українським друзям треба ще наполегливіше пояснювати американцям, чому ця допомога в інтересах США. Тобто потрібно дати зрозуміти, що успіх України – це також перемога Штатів.

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд