Підвищення рівня моря прискорюється, танення європейських льодовиків б'є рекорди, екстремальна погода спричиняє руйнування. Які наслідки зміни клімату відчув світ – у доповіді від Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО). Forbes вибрав головне з матеріалу.
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
6 листопада Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) напередодні переговорів ООН щодо клімату в Шарм-ель-Шейху опублікувала попередню доповідь про стан клімату у 2022 році. Згідно з доповіддю, екстремальна спека, посуха та руйнівні повені торкнулися мільйонів людей і завдали мільярдних збитків цього року.
Останні вісім років можуть стати найтеплішими за всю історію спостережень, чому сприяють концентрації парникових газів, що постійно зростають, та накопичене тепло.
Темп підвищення рівня моря подвоївся з 1993 року. З січня 2020-го він підвищився майже на 10 мм і досягнув нового рекордного значення цьогоріч. Лише за останні два з половиною роки підвищення рівня моря становило 10% від загального з початку супутникових вимірів майже 30 років тому.
У 2022 році льодовикам в європейських Альпах було завдано надзвичайно великої шкоди: це стало першою ознакою рекордного танення. Гренландський крижаний щит втрачає масу 26-й рік поспіль, а у вересні там уперше пройшов дощ.
Згідно з поточними оцінками, середня глобальна температура в 2022 році буде приблизно на 1,15 °C вище від середньої доіндустріальної температури.
Рідкісний ефект потрійного охолодження Ла-Нінья означає, що 2022 рік, імовірно, буде «лише» пʼятим або шостим найтеплішим. Однак це не скасовує довгострокову тенденцію. Це лише питання часу, коли настане ще один найтепліший рік за всю історію спостережень.
Потепління триває
За оцінками, середнє десятирічне значення температури за період з 2013 по 2022 рік на 1,14 °C вище за значення базового доіндустріального періоду.
У 2021 році рівень тепломісткості океану був рекордним, причому темпи потепління були особливо високими в останні 20 років.
Що сильніше потепління, то гірші наслідки. Нині ми маємо такий високий рівень вуглекислого газу в атмосфері, що нижня межа в 1,5 °C, передбачена Паризькою угодою, є ледь досяжною.
генеральний секретар ВМО, професор Петтері Таалас
Парникові гази
Концентрації основних парникових газів – вуглекислого газу, метану та закису азоту – у 2021 році знову досягли рекордних рівнів. Річний приріст концентрації метану був найвищим за історію спостережень. У 2022 році рівні вмісту цих трьох газів в атмосфері продовжують зростати.
Температура
Глобальна середня температура в 2022 році, згідно з оцінками, буде приблизно на 1,15 °C вищою від середньої температури 1850–1900 років. 2015–2022 роки, ймовірно, стануть найтеплішими роками за всю історію спостережень.
Льодовики та лід
У європейських Альпах у 2022 році було побито рекорди танення льодовиків. По всій території Альп були зафіксовані середні втрати товщини від 3 м до 4 м, що значно більше, ніж у попередньому, рекордному, 2003 році.
У Швейцарії в період з 2021 по 2022 рік, згідно з початковими вимірюваннями, було втрачено 6% обсягу льоду льодовиків. Уперше в історії навіть у найвищих пунктах вимірювань сніг не пережив літнього сезону. У період з 2001 по 2022 рік обсяг льодовикового льоду у Швейцарії скоротився більш ніж на третину.
Для багатьох льодовиків точку неповернення вже пройдено, і танення триватиме сотні, якщо не тисячі років, що матиме серйозні наслідки для водної безпеки.
генеральний секретар ВМО, професор Петтері Таалас
Глобальний середній рівень моря підвищувався приблизно на 3,4 ± 0,3 мм на рік за 30 років існування супутникової альтиметрії. Темп подвоївся у період між 1993–2002 та 2013–2022 роками, а рівень моря підвищився приблизно на 5 мм у період з січня 2021 по серпень 2022 року. Це прискорення повʼязане з посиленням танення льоду.
Тепломісткість океану
Океан зберігає близько 90% тепла, накопиченого внаслідок викидів людиною парникових газів. 2021 року верхні 2000 м океану продовжували прогріватися до рекордних рівнів. Очікується, що у майбутньому нагрівання триватиме.
Загалом 55% поверхні океану в 2022 році зазнали впливу як мінімум однієї морської хвилі тепла. Похолодання ж, навпаки, спостерігалося лише над 22% поверхні океану. Морські хвилі тепла стають дедалі частішими, на відміну від хвиль холоду.
Екстремальна погода
У Східній Африці кількість опадів була нижчою від середнього протягом чотирьох послідовних сезонів дощів, найтриваліший період за 40 років, і є ознаки того, що поточний сезон також може стати посушливим. Унаслідок безперервної посухи та інших посилюючих факторів, за оцінками, до червня 2022 року від 18,4 до 19,3 млн осіб зіткнулися з продовольчою кризою або серйознішим рівнем гострої відсутності продовольчої безпеки.
Гуманітарні агентства попереджають, що ще один сезон із рівнем опадів нижчим за середній, імовірно, призведе до неврожаю і ще більше посилить ситуацію з відсутністю продовольчої безпеки в Кенії, Сомалі та Ефіопії.
Рекордні дощі у липні та серпні призвели до великих повеней у Пакистані. Загинуло щонайменше 1700 людей, постраждало 33 млн. 7,9 млн осіб було переміщено. Повінь сталася одразу після сильної спеки у березні та квітні як в Індії, так і в Пакистані.
На початку року на південь Африки обрушилася серія циклонів, що тривали два місяці. Найбільше від проливних дощів та руйнівних повеней постраждав Мадагаскар. У вересні ураган «Ян» завдав значних збитків та спричинив загибель людей на Кубі та південному заході Флориди.
У значній частині Північної півкулі було винятково спекотно та сухо. У Китаї була найбільша і найтриваліша хвиля тепла з моменту початку спостережень у країні і друге посушливе літо за всю історію спостережень. Рівень води в річці Янцзи в Ухані впав до найнижчого значення за серпень.
Більшість Європи задихалася від повторюваних епізодів екстремальної спеки. У Сполученому Королівстві 19 липня було встановлено новий рекорд, коли температура вперше перевищила 40 °C. Це супроводжувалося тривалою та руйнівною посухою і лісовими пожежами. Рівень води у європейських річках, включаючи Рейн, Луару та Дунай, впав до критично низького значення.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.