Барселона, 17 липня. Літак гасить пожежу, що за день охопила щонайменше 95 га території Каталонії. Для боротьби з вогнем задіяли 81 пожежну бригаду, 13 з яких повітряні. /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

Найбільш смертоносне стихійне лихо. Кліматичні зміни роблять високі температури нормою, а Європа до цього майже не готується. Аналітика від Politico

4 хв читання

Барселона, 17 липня. Літак гасить пожежу, що за день охопила щонайменше 95 га території Каталонії. Для боротьби з вогнем задіяли 81 пожежну бригаду, 13 з яких повітряні. Фото Getty Images

Світові видання майоріють заголовками про те, що безжальна спека прийшла в Європу. Проблеми із транспортом, масштабні пожежі і негативні наслідки для здоровʼя людей, які спричиняють високі температури, змушують задуматися: чи готова Європа до пекельних температур? Видання Politico дослідило це питання. Forbes вибрав головне з матеріалу.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Смертність за цей пекельний липень добре демонструє, що Європа не була готова до екстремальної спеки. Відомо про більш як 2000 загиблих в Іспанії та Португалії, а у Франції, Великій Британії, Бельгії, Нідерландах і по всій Центральній та Східній Європі, де високі температури затрималися ще цими вихідними, цифри ще не остаточні, але очікується, що вони зростуть.

Особливо добре була помітна неготовність Європи до масових пожеж минулого тижня, коли у Франції, Іспанії, Греції та Португалії вирували пожежі, а ЄС не відряджав туди додаткові пожежні літаки, а лише вів перемовини про їхнє придбання.

Вчені попереджають, що такі екстремальні температури скоро вийдуть із розряду аномальних і стануть нормою завдяки кліматичним змінам.

Реакція урядів і їхня підготовка до екстремальних температур можуть визначити, скільки людей помре і наскільки сильно постраждає економіка.

Наразі очевидно, що європейські уряди не виконують адекватну підготовку своїх країн до життя на більш гарячій планеті. В усіх європейських країн ніби і є плани для того, як впоратися із кліматичними змінами, але вони погано продумані і недофінансовані.

Згідно із законом ЄС, кожна країна-член повинна звітувати про свої витрати на так звану кліматичну адаптацію – загалом і по кожному сектору окремо. Politico проаналізував ці звіти і виявив, що 20 з 27 країн блоку надають обмежені дані про цю статтю витрат або й узагалі не надають жодних даних.

Реакція на катастрофу

Спека – це найбільш смертоносне стихійне лихо Європи. За даними Європейського агентства з питань довкілля, в періоди високих температур померло від 76 000 до 128 000 людей за останні 40 років.

Але найвища смертність від спеки за останні десятиліття зафіксована не у зазвичай гарячих Іспанії чи Італії, а у Німеччині.

За даними ВООЗ, менше половини з 27 країн ЄС мають плани дій, які повинні допомогти впоратися із впливом високих температур на здоровʼя. А у половини із тих, у кого вони є, існує брак необхідного фінансування таких планів.

Getty Images

Пожежники гасять лісову пожежу, Бретань, 19 липня 2022 року. Через пекельну спеку, яка сприяє потужним лісовим пожежам у Європі, стовпчики термометрів у Британії підскочили вище 40 ℃. Фото Getty Images

Деякі країни почали вживати заходів після смертоносної спеки у 2003-му. Муніципальна влада Франції реєструє найбільш вразливих громадян, щоб звʼязуватися із ними, коли наближається спека, і давати поради з проводу того, як захиститися.

Спеціалісти говорять, що такі заходи значно знизили рівень смертності, хоч у різних країнах рівень готовності різний.

За пʼять років після того, як німецьке Міністерство захисту довкілля закликало владу на місцях розробити плани на випадок екстремально високих температур, газета Die Zeit провела опитування серед місцевих урядів. Вона опитала 300 районних адміністрацій у Німеччині і виявила, що у 80% з них немає жодного протоколу дій для таких ситуацій.

Не готова Німеччина і до масштабних пожеж. Лише на землі Північний Рейн-Вестфалія спалахнуло 11 пожеж за чотири дні. І бюрократія тут аж ніяк не допомагає.

Керівники пожежних бригад у Німеччині повинні зробити запит на пожежну авіацію у місцевого командного центру, який має запитати у регіонального уряду, а той, в свою чергу, звернутися до федерального Міністерства внутрішніх справ, яке має перевірити, чи є вільні пілоти.

У найкращому разі на це йде година-дві, але в деяких землях ще треба подати письмову заяву, тому там цей процес може ще більше затягнутися – а весь цей час пожежа не стоїть на місці.

А от у Греції все набагато швидше: місцева газета розповіла, що від моменту повідомлення про пожежу в Афінському регіоні до підйому 15 літаків для боротьби із вогнем минуло не більше 26 хвилин.

Удар по економіці

Спека завдає шкоди й економіці та критичній інфраструктурі. В лондонському аеропорту Лутон затримали виліт літаків через те, що спека розплавила злітну смугу. Більша частина залізничної системи Великої Британії не функціонувала.

В Амстердамі мости поливали водою, щоб ними можна було користуватися, а траси і залізничні шляхи до Трієста були закриті через пожежі в регіоні.

У Франції та Бельгії атомні електростанції зупинили або знизили рівень роботи через те, що вода для охолодження стала надто теплою.

Хмарні підрозділи Google й Oracle у Великій Британії постраждали внаслідок збою систем охолодження.

Getty Images

Парамедики допомагають пацієнту сісти в машину «швидкої» під час спеки в Іспанії 18 липня 2022 року. З 10 по 15 липня спека вбила 360 людей в Іспанії, повідомив Іспанський науково-дослідний інститут. Фото Getty Images

Європейські дата-центри і так важко охолоджувати, а за таких високих температур та ще й посухи перед операторами постає непросте завдання. Їм треба зробити так, аби їхні системи охолодження були готові до ще гарячішого майбутнього, але й не потрапляти під шквал критики через використання води, яка стає дедалі ціннішим ресурсом.

Підготовка інфраструктури і міст до спеки – це недешева справа.

Будинки у північній частині Європи збудовані так, щоб зберігати тепло, а не відштовхувати його, в них зазвичай немає систем кондиціонування, а тому їм знадобиться масштабне переобладнання. В Іспанії в чотири рази більше будинків мають систему кондиціонування, ніж у Франції, а у Великій Британії кондиціонери є у 1–5% будинків.

Крім того, міста зазвичай будуються без урахування того, як спека затримується у камʼяних джунглях, створюючи так званий ефект розжареного острова. Із цим може допомогти насадження дерев, зміна правил забудов і використання матеріалів, які можуть впоратися із високими та низькими температурами.

Змінити спосіб мислення

Останнє, що треба підготувати, – це розуми європейців. Метеорологічні агенції наввипередки попереджають про небезпечну для здоровʼя спеку, а люди готуються до барбекю і закуповують сонцезахисний крем, аби сповна насолодитися літом.

Британські медіа висміюють «тендітних сніжинок», які нібито розводять паніку зі своїми застереженнями про небезпеку спеки для старших людей, дітей та хворих.

Експерти кажуть, що можна скільки завгодно сміятися з ідеї, що провести день на пляжі – це небезпечно, але ми щодня бачимо наслідки необережного перебування під відкритим сонцем.

У Німеччині навіть установи, що дбають про вразливих людей, такі як притулки для літніх і дитячі садочки, часто не ставляться до високих температур як до небезпеки.

Один німецький лікар розповів, що у Баварії, де місцеві уряди не розробили жодного плану на випадок сильної спеки, школи і досі проводять спортивні змагання і щиро дивуються, коли діти на них непритомніють: «У нас ще не розвинувся соціальний рефлекс сприймати спеку як небезпеку».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні