Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський, 47 /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

Перші після військових. Як «Укрпошта» повертається на звільнені території

Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський, 47 Фото Getty Images

Ігор Смілянський, 47, про труднощі, з якими стикається «Укрпошта» після повернення на звільнені території, як планує змінити тарифи та де знаходить електрику та інтернет

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

До повномасштабного вторгнення на порядку денному найбільшого поштового оператора країни, «Укрпошти», стояла купівля власного банку, будівництво нових автоматизованих сортувальних центрів, та покращення сервісу у відділеннях. Держоператор, який займав близько 25% ринку експрес-доставки прагнув наздогнати лідера – «Нову пошту» із часткою 65%.

Воєнні часи диктують інші пріорітети. Після деокупації територій компанія першою після військових повертається на звільнені землі. Туди, де зруйновані дороги та мости, де немає електрики та інтернету. Як «Укрпошта» вирішує ці проблеми?

Наскільки скоротилась мережа «Укрпошти» у 2022 році?

Працює в повному обсязі, за виключенням відділень, які знаходяться на окупованих територіях та пошкоджених внаслідок бойових дій. Це біля 900 відділень з 11 000, які у нас були до війни.

У якому стані ваші відділення після звільнення?

По-різному. 30% з них зруйновані і в більшості не підлягають відновленню.

Дуже часто в деокупованих населених пунктах немає електрики. Наприклад, у Харківській чи Херсонській областях електрики може не бути чотири тижні. Якщо немає електрики, немає й звʼязку. 

Встановлюємо генератори та Starlink. Генератори ми купуємо за власний кошт. За послуги Starlink платять наші міжнародні партнери. Якщо не помиляюся, то це допомога від польського міністерства транспорту.

Як ніколи себе виправдовують наші пересувні відділення, які забезпечують нам максимальну гнучкість, а нашим клієнтам – швидкий доступ до базових послуг.

На звільнених територіях звʼязком Starlink користується лише «Укрпошта» чи підключитись можуть також місцеві жителі?

Дивлячись де і як. Потрібно не забувати, що, на жаль, на звільнених територіях є навідники ворогів. Тому ми не можемо відкривати звʼязок для всіх місцевих жителів. 

Який алгоритм відновлення роботи?

Ми повертаємось на звільнені території другими після ЗСУ. Проблеми звичайні – заміновані відділення, відсутність електрики, звʼязку. На звільнених територіях розбиті дороги, підірвані мости. 

Наприклад, між Ізюмом та сусіднім селищем Борова трохи більше 37 км. Нещодавно ми їхали з Ізюму до Борової об’їзними дорогами дві з половиною години. 

Ми працюємо за армійською процедурою. Спершу приїжджають наші пересувні відділення. Вони працюють тиждень-два. Це бригади із найближчого населеного пункту. Наприклад, у Херсонській області працюють бригади із Кривого Рогу. 

За цей час шукаємо нових співробітників, розміновуємо та ремонтуємо відділення, проводимо комунікації. 

Просуваємось так село за селом і місто за містом. В більшості випадків це абсолютно не вигідно з точки зору бізнесу.

Скільки заробляєте на цих послугах?

Держава нам платить за доставку пенсій, міжнародні організації Червоний Хрест та Міжнародна організація з міграції – відсоток за доставку допомоги. Також ми отримуємо гроші за доставку посилок і заробляємо на продажі товарів. 

Нам важливо повертатись на звільнені землі. Люди були під окупацією чотири-шість місяців. Вони були у російському інформаційному полі. Потім згасло світло. Якби «Укрпошти» там не було, ці люди продовжували б жити у вакуумі, без грошей, без пенсій, без новин, без електрики.

Перші після військових. Як «Укрпошта» повертається на звільнені території /Фото 1

На звільнені території спершу приїжджають пересувні відділення. Фото пресслужби «Укрпошти»

Перші після військових. Як «Укрпошта» повертається на звільнені території /Фото 2

«Укрпошта» привозить на звільнені землі пенсії та допомогу від міжнародних організацій Червоний хрест і Міжнародна організація з міграції. Фото пресслужби «Укрпошти»

Перші після військових. Як «Укрпошта» повертається на звільнені території /Фото 3

Коли немає світла, «Укрпошта» приймає платежі та посилки, видаючи звичайні паперові квитанції. Фото пресслужби «Укрпошти»

Перші після військових. Як «Укрпошта» повертається на звільнені території /Фото 4

«Люди потребують базових речей», - Ігор Смілянський. Фото пресслужби «Укрпошти»

Перші після військових. Як «Укрпошта» повертається на звільнені території /Фото 5

«Укрпошта» намагається відновити роботу стаціонарних відділень за тиждень-два після звільнення. Фото пресслужби «Укрпошти»

Перші після військових. Як «Укрпошта» повертається на звільнені території /Фото 6

У багатьох випадках «Укрпошта» єдиний роботодавець на звільнених територіях. Фото пресслужби «Укрпошти»

Перші після військових. Як «Укрпошта» повертається на звільнені території /Фото 7

Після деокупації територій «Укрпошта» першою після військових повертається на звільнені землі. Фото пресслужби «Укрпошти»

Попередній слайд
Наступний слайд

Що з товарів, які ви привозите, має найбільший попит?

У різних селах по-різному. Десь немає прального порошку. Хтось скучив за українськими солодощами, хтось за іншими українськими продуктами. Загалом люди потребують базових речей. Потрібно розуміти, що там люди живуть під стресом. Дехто провів декілька місяців у підвалах.

На звільнені землі військово-цивільні адміністрації та «Червоний Хрест» привозять гуманітарну допомогу. 

Персоналу вистачає для відновлених відділень?

Людей вистачає. Проте є міста, які довго були під окупацією, і більшість проукраїнськи налаштованих жителів виїхала. У таких містах стоїть вибір – відкривати відділення, де працюватимуть люди, які співпрацювали з росіянами, чи не відкривати зовсім.

І що ви робите у цьому випадку?

Робимо повну перевірку співробітників та беремо людей, яким можна довірити товар, гроші, відповідальність.

Охочих працювати багато. У багатьох випадках ми єдиний роботодавець, який приходить та платить зарплату.

На звільнених землях відділення охороняються військовими?

Стаціонарні відділення охороняє поліція. А пересувні спочатку може супроводжувати Нацгвардія. У Великій Олександрівці приїхали одразу чотири бригади з охороною, щоб максимально швидко виплатити пенсії.

Чому не виплачуєте пенсії на картки?

Карткою неможливо скористатись без світла та інтернету. Банкомати там не працюють, якщо вони взагалі вціліли. Проте ми не відмовляємося від ідеї поштового банку, продовжуємо працювати в цьому напрямку. 

Після нещодавніх обстрілів енергетичної інфраструктури та перебоїв з електрикою, які невдовзі почалися, ми змушені уніфікувати наші тарифи і продукти і на решті територій країни, щоб клієнти могли за них сплачувати готівкою.

Яким чином?

Коли немає світла ми приймаємо платежі та посилки, видаючи звичайні паперові квитанції. Після того, як зʼявлятиметься електрика, співробітники відділення вносять їх до електронної системи.

Однак тут постає проблема. Без електрики ми не можемо розрахувати суму комісії за оплату комунальних платежів або оформлення посилки. Також у різний час дня у нас діють різні тарифи на оплату комунальних рахунків. Наприклад, раніше у першій половині дня у нас діяли «Щасливі години». У цей час комісія за комунальні платежі становила 7 грн, а ввечері 15 грн.

Як ми вирішимо проблему? Змінили тарифну політику. Скасуємо комісію у відсотках там, де це можливо. Будемо залишати та уніфіковувати лише фіксовану комісію. Тепер упродовж дня буде єдина комісія – 10 грн.

Getty Images

Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський, 47, не відсиджуються в Києві в головному офісі на Хрещатику. Він на власні очі бачить проблеми, з якими стикається «Укрпошта» на цих землях. Фото Getty Images

Крім відділень «Укрпошта» ще має сортувальні станції. Як вони працюватимуть у разі відсутності електрики?

За допомогою генераторів. Ми створюємо на сортувальних станціях автономні системи електропостачання. Ці системи разом зі Starlink дозволять сортувальним станціям працювати за будь-яких умов.

Скільки коштує створити такі системи?

Щоб купити чи взяти в оренду генератори, підключити, зробити розведення, купити паливо для генераторів, ми витратимо додатково біля 10 млн грн.

Основний тендер на закупку генераторів ми оголосили на Prozorro ще в липні, а почали його готувати ще в травні, так як передбачали, що ворог буде атакувати нашу інфраструктуру і ми повинні бути готовими.

Чи є план роботи на випадок відсутності опалення?

Ми маємо план на випадок відсутності опалення. Ми вже закупили більше тисячі буржуйок, тепловентиляторів, твердопаливних котлів та понад 2000 т твердого палива для них щоб обігріти відділення на випадок відсутності опалення.

Це мільйони гривень додаткових видатків. Я сподіваюся, що ми потім стягнемо ці гроші з Росії. Ми, як я й обіцяв, готуємо позов до Росії. Ми фіксуємо всі збитки. Після звільнення у кожному постраждалому відділенні разом із поліцією пишемо спеціальний акт, у якому вказуємо всі завдані збитки.

Як тільки буде визначено механізм стягнення, ми відразу подамо позов. Втрати вже на сотні мільйонів гривень.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні