Підприємницьку кар’єру львів’янина Ростислава Смука, 61, визначила Чорнобильська катастрофа, після якої він задумався про виробництво дозиметрів. Його фірма «Спаринг-Віст Центр» (СВЦ) випускає ці прилади з 1991 року, а експортує з 2003-го. Експортний виторг СВЦ у 2020 році становив $1 млн
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
СВЦ виробляє також спецблоки для БТР, системи пожежогасіння, димові гранати та сигнальні міни. Виторг компанії у 2020-му перевищив $4 млн. Але головною статтею експорту залишаються системи радіаційного контролю Ecotest. Географія поставок охоплює 80 країн.
На новий ринок Смук намагається виходити з місцевим партнером. «Разом легше брати участь у виставці, ніж самому, – пояснює менеджер СВЦ з розвитку міжнародного бізнесу Оксана Скорик. – Іноземна компанія, у якої є місцевий представник, викликає більше довіри».
Подальший розвиток ситуації залежить від того, хто клієнт – приватна компанія чи державна. Якщо державна, починається найцікавіше. Щоб отримати держзамовлення, потрібно виграти тендер.
Перш ніж подати заявку на участь у торгах на новому ринку, львів’яни якийсь час промацують ґрунт. «Відправляємо продукцію в режимі тимчасового експорту, аби посилити довіру, – описує тактику Скорик. – Даємо на два-три місяці протестувати товар». Це потрібно, щоб переконати консервативних чиновників звернути увагу на новий продукт.
Перевага СВЦ перед конкурентами – дворічна гарантія на товар, каже Смук. У більшості конкурентів гарантія не перевищує одного року. «Ми пішли на цей крок, аби швидше отримати визнання на зовнішньому ринку», – говорить підприємець.
Бізнесмен оцінює річний оборот у сфері радіаційного контролю у $2 млрд. На глобальному ринку в Ecotest кілька десятків конкурентів, серед них американські Mirion Technologies, Ludlum Measurements, Flir Systems, білоруські «Атомтех» і «Полімастер» та російська «Доза».
У 2016 році Україна приєдналася до угоди СОТ про державні закупівлі, відкривши для своїх компаній ринок ємністю $2 трлн. Досі, правда, український бізнес недостатньо використовує цю можливість, зазначає експерт проєкту ЄБРР GPAinUA Тарас Шимко.
СВЦ часто стикається з тим, що тендери прописані під конкретний продукт певного виробника, нарікає Смук. Шимко радить проявляти наполегливість. «Обов’язково потрібно попросити замовника роз’яснити обмеження, – говорить експерт. – Здебільшого замовник видаляє дискримінаційні вимоги».
У Смука інший план. Щоб на рівних конкурувати з європейськими компаніями, він планує локалізувати виробництво в ЄС. Успішний досвід з дозиметрами дає йому змогу розраховувати на розширення експортного асортименту. Найближче завдання СВЦ – довести до 2022 року експортний виторг до $3 млн.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.