Twitter і Mastodon.
Категорія
Інновації
Дата

Альтернативна соцмережа. Чому користувачі Twitter тікають до Mastodon. Пояснює NYT

2 хв читання

Соцмережа Mastodon налічує 4,5 млн акаунтів, і дехто обирає її як альтернативу Twitter.

Маск лише трохи більше тижня володіє Twitter, а деякі користувачі вже залишають соцмережу. Однією з альтернатив «пташці» є платформа Mastodon. The New York Times розповів про особливості та переваги соцмережі. Forbes вибрав головне з матеріалу.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Соцмережа Mastodon налічує 4,5 млн акаунтів і навіть привернула увагу нового власника Twitter. У понеділок Маск твітнув принаймні три зневажливі пости про Mastodon, які потім видалив.

Ось що відомо про Mastodon.

Що таке Mastodon

Соцмережу запустив у 2016-му німецький програміст Ойген (Юджин) Рочко. Mastodon позиціонує себе як «безкоштовна відкрита децентралізована соцмережа», яка прагне бути «прийнятною альтернативою Twitter». Символом платформи обрали мастодонта, на честь якого її і назвали.

Програмне забезпечення для соцмережі розробила неприбуткова організація Mastodon gGmbH, яку очолює Рочко.

Її статус відкритої означає, що оригінальний код Mastodon доступний загалу, його можна поширювати і змінювати. Хто завгодно може виправляти баги в коді, додавати нові функції і перекладати інтерфейс різними мовами.

Будь-хто може створити власну версію Mastodon, і кожну таку версію називають сервером. Сервер встановлює правила, які поширюються лише на нього і контролюються людьми, що використовують цей сервер.

Ойген (Юджин) Рочко, засновник соцмережі Mastodon. /Twitter Techxpert

Німецький програміст Ойген (Юджин) Рочко, засновник соцмережі Mastodon. Фото Twitter Techxpert

Саме принцип роботи Mastodon викликає занепокоєння. Ультраправі соцмережі Gab і Truth Social уже використали код Mastodon, від чого компанія була не в захваті. Проте Mastodon визнала, що відкритий код на те й відкритий, що його може використати будь-хто.

У соцмережі є застосунки, що доступні і в Google Play, і в App Store. Крім того, принаймні 20 сторонніх застосунків розробили для доступу до Mastodon, хоча в соцмережу можна зайти і з браузера.

Чим Mastodon відрізняється від Twitter

  1. Twitter – це єдина соцмережа, що означає, що люди підписуються на контент і діляться ним лише в межах Twitter. Mastodon – це федеративна платформа, тобто це колекція соцмереж, або серверів, які обʼєднані, але належать різним людям чи групам.
  2. Mastodon належить до федесвіту, або федеративного всесвіту – групи самостійних платформ, які мають спільні протоколи для комунікації.
  3. На відміну від Twitter, Mastodon відображає пости у хронологічному порядку, а не на основі алгоритму.
  4. На платформі немає реклами, і вона існує переважно завдяки краудфандингу. Наприклад, сервери, якими керує сама Mastodon (Mastodon Social і Mastodon Online), фінансуються через Patreon.
  5. Mastodon не може змусити користувачів або власників серверів робити те, що вони не хочуть. Наприклад, запровадити модерацію контенту або інші правила для публікації постів.
  6. А от самі сервери можуть визначати те, як вони спілкуються одне з одним і чи спілкуються взагалі. Приміром, коли Gab використав код Mastodon, Mastodon Social та інші незалежні сервери заблокували сервер Gab, тому пости від Gab не зʼявлялися у стрічках користувачів тих серверів.

Як приєднатися до Mastodon

Спочатку треба створити акаунт на одному із серверів, на якому зберігатимуться ваш профіль та стрічка. На деяких серверах можна зареєструватися миттєво, а інші вимагають часу на схвалення чи запрошення. За даними fediverse.party, існує принаймні 4000 незалежних серверів, кожен із яких найчастіше має певну тему – від «прихильники рейвів» до тих, хто живе в Британії.

Стартова сторінка соцмережі Mastodon. /Скріншот з сайту mastodon.org

Будь-хто може створити власну версію Mastodon, і кожну таку версію називають сервером. Сервер встановлює правила, які поширюються лише на нього і контролюються людьми, які використовують цей сервер. Фото Скріншот з сайту mastodon.org

Незалежно від того, на якому сервері ви зареєстровані, ви можете спілкуватися із людьми з інших серверів Mastodon або перейти на інший сервер. Пости в Mastodon називаються «тути» (toots).

Можна також створити власний сервер, але це складніше. Ви повинні виступити хостом для нього, а тому вам потрібні сайт, віртуальна компʼютерна система, що підʼєднана до інтернету, і провайдер електронної пошти. А ще потрібно встановити протоколи безпеки і мови програмування. Далі можна завантажувати код Mastodon.

Компанія також пропонує детальні інструкції для охочих створити новий сервер.

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні