Слідом за Twitter найбільші IT-компанії світу відкрили новий сезон скорочень. /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Інновації
Дата

Ефект масових звільнень. Найбільші IT-компанії світу відкрили новий сезон скорочень. Хто вирішив попрощатися з працівниками

3 хв читання

Слідом за Twitter найбільші IT-компанії світу відкрили новий сезон скорочень. Фото Колаж Анна Наконечна

Новий власник Twitter Ілон Маск відкрив чергову хвилю звільнень у техгігантів. Компанії одна за одною звільняють людей або заморожують найм. Чому BigTech знову зрізає штат

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Із 3 листопада Twitter встиг одним махом звільнити половину команди, передумати та запросити десятки людей повернутися назад. Виявилося, що вони потрібні для розробки нових функцій на кшталт платної галочки верифікації, пише Bloomberg із посиланням на джерела всередині компанії.

Однак причини масових звільнень від того не зникли. «Я відповідаю за те, чому всі опинилися в цій ситуації: я надто швидко збільшив розмір компанії», – написав у Twitter Джек Дорсі, засновник та колишній власник соцмережі. Маск стверджує, що просто «не має вибору», адже щодня компанія втрачає близько $4 млн.

Усім поспіхом скороченим співробітникам Twitter запропонували щедру компенсацію – еквівалент тримісячної зарплати. Це на 50% більше, ніж вимагає закон, але задоволеними залишилися не всі. Ще до початку звільнень адвокатка Шеннон Лісс-Ріордан, яка захищає права працівників, превентивно подала проти соцмережі колективний позов.

Привід – порушення федерального законодавства, що вимагає попереджати про масштабні скорочення щонайменше за 60 днів. Лісс-Ріордан не вперше судиться з Маском – у червні 2022-го вона подавала аналогічний позов проти Tesla, але програла.

Під час першої хвилі звільнень у бігтеху один із найдорожчих у світі виробників електромобілів звільнив близько 10% людей. Наступна прийшлася на осінь – після суперечливого сезону фінансової звітності IT-гіганти знову почали зменшувати команди. Чиї робочі місяця під загрозою?

Перша хвиля звільнень і заморожування найму прокотилася американськими техкомпаніями влітку 2022-го. Її очолили Google, Microsoft, Snap, Netflix, Spotify та інші. Зростання бізнесу сповільнюється, а вартість робочої сили зростає, пояснює Business Insider. Звільнення зачепили різні індустрії: від іпотечного кредитування до обробки цифрових платежів.

На хвилі скорочень: хто ще звільняє людей

«Найзначніші скорочення з моменту заснування компанії» можуть розпочатися в Meta, пише NewYorkTimes. Джерела видання не повідомляють, скільки людей і з яких департаментів, імовірно, буде звільнено. Наразі в материнської компанії Facebook 87 314 співробітників – на 28% більше, ніж рік тому. Із фінансами ситуація протилежна.

У 2022-му акції Meta впали на 73% – до найнижчих показників за останніх шість років. Через це власник Facebook, Instagram та WhatsApp на початку листопада впав на дно фондового індексу S&P 500. Фінансова звітність за третій квартал 2022-го фінроку невтішна: виторг уперше просів на 4%, чистий прибуток вполовину – до $4,4 млрд. 

Витрати Meta, навпаки, підскочили на 19%. Гроші, зокрема, продовжує палити підрозділ Reality Labs, що розробляє метавсесвіт Horizon Worlds. За останній рік бюджети флагманського проєкту Марка Цукерберга зросли майже на $1 млрд – до $3,7 млрд. Однак навіть розробники, як писав The Verge, не користуються створеним ними ж метавсесвітом і скаржаться на проблеми з якістю графіки.

Техногіганти, які зберегли темпи росту, також не поспішають збільшувати команди. Apple наприкінці жовтня прозвітувала про $90,1 млрд виторгу, майже половину принесли продажі iPhone. Водночас через низький попит компанія скоротила плани виробництва презентованої у вересні моделі iPhone 14 на 3 млн штук і вирішила не нарощувати обсяги iPhone 14 Plus.

У серпні 2022-го Apple звільнила близько сотні рекрутерів, і наразі найм заморожений. Нові посади залишаються вакантними, але де-факто процес підбору нових кадрів на паузі, пише Bloomberg. Офіційно Apple цього не підтверджує й називає нинішній стан справ «дуже обдуманим підходом до деяких частин бізнесу». 

Ефект масових звільнень. Найбільші IT-компанії світу відкрили новий сезон скорочень. Хто вирішив попрощатися з працівниками /Фото 1

Нова хвиля скорочень зачепила і працівників райдшерингового сервісу Lyft, чиї акції цьогоріч просіли на 70%. Протягом літа сервіс затягував паски, як міг: зменшив витрати й розширення команди, цитує CNN листа співзасновників Логана Гріна та Джона Ціммера. Допомогло мало – попри зростання виторгу на 13%, чистий збиток збільшився до $377,2 млн. 

Тож на початку листопада компанія оголосила про звільнення 13% персоналу, або ж близько 683 осіб, це вдесятеро більше, ніж під час попереднього липневого раунду скорочень. Кофаундери Lyft пояснили цей крок побоюваннями подальшої рецесії. Lyft має стати ще скромнішим, вважають вони.

До уповільнення економіки готуються й бенефіціари пандемії – Amazon та платіжна система Stripe. Остання вирішила попрощатися із 14% із 8000 працівників. «Ми вважаємо, що 2022 рік означає початок іншого економічного клімату», – написав у відкритому листі до співробітників співзасновник Stripe Патрік Коллісон.

«Ми стикаємося з незвичайним макроекономічним середовищем і хочемо збалансувати наш найм та інвестиції з уважним ставленням до цієї економіки», – йдеться в публічному листі віцепрезидента з кадрових питань Amazon Бета Галетті. Радикальних кроків поки що не буде – дітище Джефа Безоса лише призупиняє найм.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні