Засновник Block та Cash App мільярдер Джек Дорсі /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

Гаманець для лиходіїв. Як платіжний сервіс Cash App збагатив не лише мільярдера Джека Дорсі, а й тисячі злочинців

Засновник Block та Cash App мільярдер Джек Дорсі Фото Getty Images

Колишній гендиректор Twitter та засновник Block Джек Дорсі перетворив платіжний сервіс Cash App на $700-мільйонний бізнес. Компанію значно більше турбувало зростання платформи, ніж її безпека. Наразі поліцейські кажуть, що через відсутність контролю Cash App стала інструментом для шахраїв, а також продавців та покупців дитячих секс-послуг.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

На початку цього року користувач під ніком «Хеллідьюд» продавав через месенджер Kik колекцію дитячої порнографії. Один із покупців, який представився 35-річним батьком двох дітей, запропонував купити 200 відеозаписів за $45. Як заплатити? – Запитав він. – «Через Cash App», – відповів «Хеллідьюд» і відправив платіжні реквізити та код для реферальної винагороди Cash App.

Покупець виявився агентом відділу боротьби з експлуатацією дітей імміграційної служби США. «Хеллідьюд» – 33-річний житель Філадельфії Майкл Вілкокс – чекає на суд.

Поліцейські, а також некомерційні організації, які співпрацюють із поліцією в боротьбі з експлуатацією дітей, кажуть, що такі злочини часто оплачуються через Cash App. Цей сервіс щорічно приносить мільярди платіжному гіганту Block (раніше Square) під керівництвом Джека Дорсі. Оплата за секс із неповнолітніми, відправка грошей дітям в обмін на їхні відверті фото чи грошей від торгівлі молодими людьми – часто для оплати всього цього використовується Cash App. Block стверджує, що не стерпить злочинів на своїй платформі, й активно сканує транзакції щодо підозрілих сигналів, які вказують на злочинні дії. Але заяви про незаконне використання Cash App підтверджуються даними поліцейських про десятки випадків, про які стало відомо американській редакції Forbes.

Відсутність контролю

Джо Скарамуччі, детектив, який створив відділ боротьби з торгівлею людьми в управлінні шерифа округу Макленнан у Вако, штат Техас, каже, що поряд з паперовими грошима Cash App використовується як платіжний засіб для продавців секс-послуг. Пошук за ключовими словами «CashApp» у поліцейській базі даних, де реєструють секс-оголошення, лише у місті Вако видає 2200 результатів. Це майже вдвічі більше, ніж для сервісу PayPal, і втричі, ніж для Venmo. «Для торговців секс-послуг Cash App – король», – каже Скарамуччі.

Критики Cash App стверджують, що злочинців приваблює відсутність ретельної перевірки особистості та можливість для тих, хто зловживає програмою, швидко зареєструватися знову. «Ми спостерігаємо ескалацію використання Cash App злочинцями з низки причин. Одна з них – відсутність запобіжних заходів», – каже Колм Геннон, колишній слідчий із сексуальних злочинів у Новій Зеландії та співзасновник приватної компанії Pathfinder, яка займається питаннями насильства над дітьми в інтернеті.

Компанія здійснює досить поверхневі перевірки нових користувачів. Процедури безпеки в Cash App не дають можливості переконатися, чи користувач не був забанений раніше, чи його особистість – не фальшивка, що за ним немає кримінальних злочинів або чи він не використовує крадену особисту інформацію. При реєстрації в Cash App потрібно вказати лише номер телефону чи електронної пошти, а також поштовий індекс. PayPal, наприклад, запитує повну адресу та використовує процедури перевірки безпеки, щоб переконатися, що користувач є реальним.

Один із колишніх співробітників Cash App розповів Forbes, що звільнився через побоювання з приводу «розгулу» злочинності на платформі. Він повідомив, що Cash App без будь-яких чітких обмежень дає можливість створювати безліч облікових записів на одному пристрої. Це приваблює злочинців, яким потрібно якомога більше фальшивих облікових записів, щоб у разі блокування одного облікового запису продовжувати махінації за допомогою іншого.

За словами колишнього слідчого у справах щодо торгівлі людьми Чада Брінка, Cash App також приваблює уявною анонімністю. Для отримання та надсилання грошей користувачам потрібно лише розкрити імʼя свого профілю – cashtag.

Скандал за скандалом

Запущений у 2013-му компанією Block додаток Cash App швидко став дійною коровою для Джека Дорсі і допоміг йому сколотити статки в $4 млрд. Компанія швидко завоювала ринок, пропонуючи швидку, просту та безкоштовну альтернативу PayPal, Venmo та Zelle.

Сьогодні, через шість років після IPO, капіталізація Block досягла $30 млрд. Зростання багато в чому обумовлене популярністю додатка Cash App, через яке Block збирає комісію від бізнес-користувачів, біржових трейдерів та сервісів купівлі криптовалют. У третьому кварталі бізнес отримав валовий прибуток у розмірі $705 млн.

Але зі зростанням виручки та популярності Cash App додаток стали все частіше використовувати як спосіб оплати за сексуальні злочини. Сотні сторінок судових документів описують випадки, коли, на думку правоохоронних органів, Cash App було використано для оплати відвертих фото чи сексу з неповнолітніми та дорослими.

Серед документів, у яких згадано Cash App, є кілька випадків, коли жертва ставала обʼєктом торгівлі на Skipthegames.com, одному з найбільших сайтів оголошень сексуального характеру.

Нещодавно опубліковано матеріали розслідування, в яких йдеться, що жертві торговців секс-послугами із Гранд-Рапідс, штат Мічиган, лише 17 років. Пошук за словами «Cash App» та «CashApp» на Skipthegames.com видає загалом майже 900 000 результатів.

Shutterstock

Найгучніший скандал із Cash App і передбачуваними сексуальними злочинами повʼязаний із конгресменом із Флориди Меттом Гетцем. Міністерство юстиції США намагається зʼясувати, чи платив конгресмен за секс із жінками, зокрема 17-річною американкою. Фото Shutterstock

Один із найгучніших випадків – злочини 26-річного чоловіка з Північної Кароліни. Він закликав неповнолітніх посилати йому відверті зображення чи займатися з ним сексом. Зазвичай жертви отримували оплату через Chash App. Чоловіка засудили до 28 років позбавлення волі. У ході іншої справи ФБР запросило у Cash App дані на людину, підозрювану в торгівлі 15-річною втікачкою в Сан-Дієго.

Найгучніший скандал із Cash App і передбачуваними сексуальними злочинами повʼязаний із конгресменом із Флориди Меттом Гетцем. Міністерство юстиції США намагається зʼясувати, чи платив конгресмен за секс із жінками, зокрема 17-річною американкою. Минулого року газета New York Times повідомила, що до рук журналістів потрапили квитанції з Cash App та Apple Pay, які свідчать про платежі Гетца та його соратника – податкового чиновника з Флориди Джоела Грінберга – одній із жінок.

Від Cash App часто вимагають передати інформацію про користувачів, предʼявляючи ордери на обшуки, повістки до суду та судові ухвали. Компанія регулярно надає інформацію, будь то імʼя клієнта, платіжні реквізити, геолокація чи IP-адреси, використані для доступу до платформи. Представник Cash App сказав, що компанія має спеціальну групу реагування для надання інформації відповідно до місцевих, державних і федеральних законів.

Час реагування на запити може бути різним. Скарамуччі каже, що востаннє, коли він подавав до Cash App заявку на отримання даних, відповідь надійшла через 12 днів. Брінк стверджує, що компанія дедалі повільніше відповідає на запити: відповідь займає понад 30 днів. PayPal та Venmo відповідають набагато швидше.

Хоча Cash App передає дані користувачів поліції, програма розроблена так, що людина, яка торгує сексом, може залишатися анонімною для інших. Один із користувачів стверджує, що багато працівників секс-бізнесу перейшли на Cash App як на безпечну для себе платформу, оскільки раніше у них могли відібрати паперові гроші. Цифрові гроші у небезпечних за своєю суттю ситуаціях вважаються надійнішими.

Підлітки під загрозою

Один із колишніх співробітників Block розповів, що наприкінці 2010-х років відділ з дотримання нормативних вимог Cash App налічував лише кілька співробітників. Керівництво більше турбувало зростання компанії, ніж дотримання нормативних вимог. Незважаючи на те що останніми роками команда перевірки безпеки стала більш численною, один із нинішніх співробітників розповів, що, коли вони чи їхні колеги порушували питання торгівлі людьми та відмивання грошей, їх ігнорували.

Незважаючи на те що Cash App використовували як інструмент у злочинах, спрямованих проти дітей, компанія запустила додаток Cash App Teens для користувачів віком від 13 до 17 років. Єдина умова для підлітків – згода батьків чи опікунів. Block усвідомлює, що з новою функцією діти стають більш вразливими. У своїй квартальній фінансовій декларації, поданій до Комісії з цінних паперів та бірж США, компанія написала: «Ризики та потенційні збитки нашої репутації зростають у випадках шахрайства чи несанкціонованих чи неналежних транзакцій за участю неповнолітніх».

Один із колишніх співробітників сказав, що керівництво попереджали про відсутність перевірки віку та особи дитини та дорослого, який дає згоду на відкриття рахунку Cash App Teens. Але ці попередження проігнорували. Block заявила, що батьки чи опікуни – законні власники облікового запису неповнолітнього і можуть у будь-який час відстежити активність, відключити доступ та закрити обліковий запис.

Функція Teens, можливо, дає батькам контроль над тим, як їхні діти використовують програму. Але неповнолітні продовжують ставати жертвами злочинів, які скоюються за допомогою Cash App. В ордері на обшук, з яким ознайомився нещодавно Forbes, йдеться, що в лютому 2022 року 14-річна дівчина з Вірджинії вступила до Snapchat у розмову з чоловіком, який перебуває під слідством за напад на 13-річну дівчинку. Він хотів купити відверті фотографії неповнолітньої та запитав: «Як мені заплатити?». «Через Cash App», – відповіла співрозмовниця.

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні