Категорія
Свій бізнес
Дата

«Фактор-Друк» на залишках радянського кластера побудував типографію, що друкує для Disney і Marvel. Наступна амбіція – 50% експортних замовлень за два роки

Тетяна Гринюк, генеральний директор «Фактор-Друк». /з особистого архіву

Тетяна Гринюк, генеральний директор «Фактор-Друк». Фото з особистого архіву

2011 року харківська друкарня «Фактор-Друк» отримала право випускати книги, комікси та іншу поліграфічну продукцію для видавництв, ліцензованих Disney. «Це знак якості», – пишається генеральний директор «Фактор-Друк» Тетяна Гринюк, 41. Успішно пройти багатоступеневий аудит американського медіаконгломерату допомогла політика повної відкритості. «Вони перевірили все: від виробничої бази до графіка роботи, спецодягу й рівня зарплати співробітників», – розповідає Гринюк

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

«Фактор-Друк» заснував 24 роки тому харківський видавець Сергій Політучий. Крім друкарні «Фактор» управляє видавництвом «Віват», аудиторською компанією, кількома освітніми проектами. «В Україні сертифіковане право друкувати продукцію Disney є лише у двох фабрик, – зазначає директор видавництва «Ранок» Віктор Круглов, – «Тріада» та «Фактор-Друк». Він співпрацює з обома. Політучий називає «Фактор-Друк» найбільшою друкарнею за обсягами виробництва в Україні. Фабрика може випускати близько 50 млн книг у твердій та м'якій палітурках, 100 млн журналів і 300 млн газет на рік. «Потужності дозволяють за три години виробляти повнокольорову газету від електронного файлу до 100-тисячного тиражу», – каже Гринюк. 2020 року виручка компанії склала $7 млн.

Харків, за словами Круглова, завжди вважався ключовим поліграфічним кластером, що забезпечував третину випущених у Радянському Союзі книг. Зараз він зберігає цей статус в Україні. «Конкуренція шалена, бути лідером у поліграфічній столиці дорого коштує», – зазначає Круглов.

Як розвивати бізнес в умовах перетікання паперової продукції в онлайн і скорочення тиражів в Україні? Експансія, яку компанія активно проводить останні сім років, допомагає диверсифікувати ці ризики. Гринюк каже, що «корочка» від Disney звернула увагу зарубіжних видавництв на її друкарню. 2012-го «Фактор-Друк» виконав перше експортне замовлення, надрукувавши 5000 книг у твердій палітурці для австрійського видавництва.

Прискорення західному вектору надала втрата російського ринку 2014-го, який забезпечував 30% замовлень. Через п'ять років «Фактор-Друк» виготовляв 3 млн книг для 200 видавництв у 14 країнах СНД і Європи – близько 20% загального тиражу компанії. Провідні ринки – Німеччина, Італія, Нідерланди, Болгарія, Велика Британія.

Основна платформа для пошуку клієнтів – міжнародні профільні виставки, до яких «Фактор-Друк» ретельно готується. Заздалегідь шукає потенційних клієнтів і розповідає їм про можливості й ціни друкарні. «Фактор-Друк» шукає потенційних партнерів у країнах із дорогою робочою силою й малорозвиненим поліграфічним ринком.

Експорт ускладнюється тим, що важко розраховувати на швидкі контракти. «Переговори з потенційними клієнтами можуть займати від декількох місяців до декількох років, – каже Гринюк. – Європейці консервативні й не люблять міняти сформовані стосунки з місцевими партнерами». І якщо навіть вдалося отримати контракт, то виконувати його треба швидко. Європейці люблять надсилати термінові замовлення, які вже через місяць мають лежати на столі у замовника. Із близько 100 друкарень, які працюють у Харкові, системно експортують тільки три, розповідає Круглов.

Налагодити контакт із видавництвами з ЄС також допомагає максимальна відкритість. Друкарня, що розраховує на міжнародний успіх, як мінімум, повинна мати англомовну версію з постійним оновленням новин. Крім української локалізації сайту, «Фактор-Друк» представлена англійською, німецькою та російською мовами.

Пандемія знизила частку експорту в 2020 році до 10% і становить $700 000. Але є і хороша новина: 2020-го «Фактор-Друк» почав друкувати комікси й дитячі книги для видавництв-партнерів Marvel. Гринюк вірить, що сильні сторони друкарні дадуть змогу швидко повернути втрачені позиції після завершення карантину в Європі.

Технологічність – відмінна риса «Фактор-Друк», – зазначає Віктор Круглов. За його словами, друкарня щорічно модернізує обладнання, це дає можливість зберігати високу планку якості.

Друга перевага – поліграфія повного циклу. «Ми робимо все: від обробки pdf-файлів до готової книги, – каже Гринюк. – Європейські друкарні, як правило, спеціалізуються на окремих операціях: або тільки друкують і фальцюють, або фальцюють і зшивають книгу».

Ті видавництва, які встигли оцінити роботу вітчизняних друкарів, відгукуються про неї позитивно, запевняє глава аналітичного відділу Українського інституту книги Ірина Батуревич. «Їм подобається співвідношення ціни і якості», – каже вона. Собівартість друку може бути на 30–40% дешевшою, ніж в Європі, відзначає Гринюк, але дорога логістика часто нівелює різницю. Щоб зберігати прибутковість, друкарня тестує різні варіанти доставки.

Автотранспорт дає змогу доставляти книги в Європу за 5–10 днів. «Швидка доставка і схожа ментальність – одні з ключових переваг перед китайськими друкарнями», – каже Круглов. Частина накладів «Фактор-Друк» відправляє залізницею, вартість транспортування якою на 10% дешевше, ніж автотранспортом, але й на 20% довше.

У планах збільшити частку експорту до 50% до 2023 року. Довгострокова мета – не менше, ніж 70% експортних замовлень від загального завантаження друкарні. «Фактор-Друк» розраховує досягти цих цілей за рахунок більш активного знайомства з іноземними видавництвами, зацікавивши їх наявністю діснєєвської ліцензії, технологіями і більш дешевими логістичними маршрутами. «Щоб експансія увінчалася успіхом, «Фактор-Друк» треба стати помітнішою в Європі», – виписує рецепт Ірина Батуревич. За її словами, багато іноземних видавців не знають, що в Україні можна друкувати дешевше і без втрат у якості. «У видавничому секторі у друку найбільший експортний потенціал», – каже Батуревич.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні