Категорія
Компанії
Дата

Французька компанія Valneva 55 років розводить качок. А тепер ЄС купив у неї вакцину проти Омікрону на $1 млрд. Як так вийшло

5 хв читання

Французька компанія Valneva 55 років розводить качок. А тепер ЄС купив у неї вакцину проти Омікрону на $1 млрд. Як так вийшло /Forbes

Forbes

Компанія Valneva, що підписала контракт на виготовлення вакцин проти коронавірусу для Єврокомісії, який оцінюють у $1 млрд, донедавна була відома як лідер індустрії розведення тварин

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

У перегонах виробників вакцин за право стати героєм, який подолає штам Омікрон, зʼявився ще один учасник – невелика французька компанія з тривалою історією розведення птахів, вирощування мʼяса в лабораторії і розробки комашиного протеїну.

Valneva, дочірня публічна компанії родинної фірми Groupe Grimaud, провела успішні попередні випробування і продала Єврокомісії вакцин приблизно на $1 млрд. Ця вакцина спрямована на подолання Омікрону за допомогою неактивного вірусу, що є більш традиційним методом у порівнянні з тими, які використовують Moderna і Pfizer.

Експерти сподіваються, що це допоможе переконати людей, які утрималися від щеплення, зробити рятівний укол вакциною на основі новішої технології і краще захистити світ від надзвичайно заразного штаму.

«Є підстава вважати, що вона буде ефективною проти Омікрону, – сказав Наор Бар-Зеев, заступник директора Міжнародного центру доступу до вакцин в Школі громадського здоровʼя при Університеті Джона Гопкінса. – Наскільки вона ефективна, ще достеменно невідомо».

Омікрон почав поширюватися у 2021-му, коли світ тільки-но став відкриватися після широких карантинних заходів через COVID-19, який вбив понад 5,6 млн людей у всьому світі, зокрема 868 000 лише в США. Омікрон менш смертоносний штам, ніж попередні, але його висока заразність означає, що він сприятиме перенавантаженню медичних працівників.

Минулого тижня в США повідомили про понад 700 000 зафіксованих випадків коронавірусу, цього ж тижня рекордна кількість американців потрапили до лікарень, а середній рівень смертності наразі перевищує пікові показники хвилі штаму Дельта. Вакцина, що показує кращий рівень захисту від Омікрону, потенційно може прискорити повернення до нормального життя після двох років страху перед смертоносним вірусом.

Та є в цій історії з Valneva і неприємні моменти. Уряд Великої Британії у вересні розірвав контракт із виробником вакцини через порушення зобовʼязань щодо постачання, хоча компанія такі звинувачення заперечила. 

Крім того, попередні результати Valneva показала на основі лабораторних випробувань, а не клінічних, які Pfizer уже почала. Інші вакцини, при виготовленні яких використовують таку саму технологію, що й вакцини Valneva, показали меншу ефективність проти Омікрону в реальних умовах.

Хай там як, а в компанії є угоди, за умови схвалення вакцини, на поставку 60 млн доз Єврокомісії і 1 млн Бахрейну. Доставка вакцини очікується впродовж наступних кількох місяців. Jefferies Group, нью-йоркський банк і фірма з надання фінансових послуг, оцінює вартість європейських вакцинальних транзакцій компанії приблизно в $1 млрд.

Акції Valneva на біржі Euronext у порівнянні з минулим роком виросли на 11%. Valneva очікує на схвалення від регуляторного органу для своєї вакцини, яке планує отримати пізніше цього року. Groupe Grimaud не відповіла на низку запитів надати коментар.

Французька компанія Valneva 55 років розводить качок. А тепер ЄС купив у неї вакцину проти Омікрону на $1 млрд. Як так вийшло /Фото 1

Виробництво вакцин у лабораторіях Valneva. VALNEVA

На всі руки майстер

Groupe Grimaud, яка знаходиться в Долині Луари, миль за 250 на південний схід від Парижу, очолює гендиректор Фредерік Грімо. За оцінками Forbes, частка родини у цій однойменній компанії становить принаймні $500 млн. Groupe Grimaud належить 13% частки у Valneva, які оцінюють у близько $230 млн, а Valneva заявляє про доходи у понад $365 млн. Три чверті продажів і роялті надходять із-за меж Франції.

До дослідження коронавірусу Valneva спеціалізувалася переважно на вакцинах для туристів. Вона продає оральні вакцини проти холери й розробляє ще одну проти вірусу чікунгунья, який переносять комарі і який фіксується в 100 країнах. Valneva також працює над вакциною проти хвороби Лайма.

Роками Groupe Grimaud зосереджувала майже всю увагу на розведенні свійських тварин. Компанію заснували в 1966-му двоє братів із дружинами, які займалися розведенням качок, а бізнес розширили за рахунок удосконалення генетики тварин, які дають нішеві види мʼяса, наприклад, качки, кролики, цесарки і голуби.  

Французька компанія Valneva 55 років розводить качок. А тепер ЄС купив у неї вакцину проти Омікрону на $1 млрд. Як так вийшло /Фото 2

Фредерік Грімо. VALNEVA

Як можна від розведення тварин перейти до розробки людських вакцин? Ці індустрії не такі вже й далекі, як можна подумати. У всьому світі один і той самий орган регулює їжу і лікарські засоби, зокрема те, що ми споживаємо.

Для успішного ведення обох видів бізнесу потрібно добре управляти фінансами, постійно проводити випробування, аналізувати результати й давати регулярні відповіді на питання про здоровʼя й безпеку. Обидва ці напрями суворо контролюються.

У 1970-му французький уряд визнав бренд качок від Grimaud Freres національним стандартом для розведення. У 2005-иу компанія купила Hubbard, найбільшу в США фірму, що займалася генетикою свійської птиці й продавала рідкісні породи.

«Я зосереджуюся на органічному вирощуванні й поглинаннях, – сказав Фредерік Грімо виданню Poultry World у 2012-му. – Завжди мріяв стати головним акціонером у компанії, яка розводить курей».

За управління Groupe Grimaud Hubbard збільшилася втричі. Коли в 2018-му родина продала Hubbard німецькій EW Group, це мало серйозні наслідки для консолідації індустрії розведення птиці. EW Group перебуває у власності мільярдера Еріха Весйогана і його родини; вартість компанії оцінюють у $6,8 млрд.

Купівля Hubbard, а також Aviagen, ще одного великого гравця індустрії розведення курей, дала змогу EW Group встановити контроль над приблизно 70% світового ринку.

«Це справді роздавило малих гравців цієї індустрії», – сказав Метт Вадьяк, співзасновник Blue Apron. Його нинішня компанія Cooks Venture розробляє власну лінію курей, які ростуть повільніше, ніж зазвичай в індустрії.

Groupe Grimaud почала виробляти ветеринарні вакцини у 2000-му переважно для того, щоб подолати поширення резистентності до антибіотиків через надмірне їх використання в тваринництві.

Після продажу Hubbard Groupe Grimaud зосередилася на дорогому експериментальному дослідженні вирощування в лабораторії мʼяса з клітин тварин. Лабораторне мʼясо може здатися дивним напрямом для компанії, яка виробляє вакцини й розводить качок, але для вирощування мʼяса в лабораторії потрібні біореактори, як і для виробництва вакцин.

Насправді, багато стартапів, які займаються вирощуванням лабораторного мʼяса, мають проблеми з пошуком біореакторів, частково через те, що на ці апарати такий великий попит серед виробників вакцин. Тому Groupe Grimaud має перевагу. Бренд її вирощеного в лабораторії мʼяса називається Vital Meat.

Groupe Grimaud також вкладає гроші в дослідження екологічних джерел білка, таких як мухи «львинка чорна». Як написав Фредерік Грімо: «Ми впевнені, що існує тісний звʼязок між людиною, тваринами й планетою у питанні їхнього здоровʼя, благополуччя й оточення. Людина не може жити гармонійно без позитивних стосунків зі світом навколо неї. Ми як компанія рухаємося до відкритої бізнес-моделі, яка поважає життя й нашу планету, на якій економіка служить на благо людині».

Майбутнє вакцин

Pfizer і BioNTech почали випробування вакцин, що спрямовані на штам Омікрон, і, за повідомленням Wall Street Journal у вівторок, вони планують виготовити 4 млн доз у 2022 році. Цього місяця гендиректори обох компаній сказали, що очікують у березні на схвалення їхньої вакцини для бустерної дози, якщо будуть необхідні дані на підтвердження ефективності. У грудні Moderna повідомила про подібний розклад.

Завжди існує ймовірність того, що вакцини, у тому числі й та, яку робить Valneva, не спрацюють або що Омікрон стане історією до того, як ті будуть готові. Проте майбутні штами можуть розвинутися на основі Омікрону, а тому вакцини, що нині розробляються, стануть корисною зброєю в арсеналі боротьби з COVID-19.

Перевага вакцин від Valneva в тому, що їм не потрібна глибока заморозка під час транспортування. І, схоже, вони можуть бути дешевшими за ту, яку тестує Pfizer.

«Valneva має всі шанси запропонувати світу новий вид вакцини, – сказав Морі Рейкрофт, аналітик сфери біотехнологій у Jefferies Group. – Можливо, якщо в нас буде альтернативний варіант вакцини, що виробляється у більш традиційний спосіб, це допоможе переконати останній бастіон невакцинованих». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд