Категорія
Компанії
Дата

Яким би міг бути «план Маршалла» для України. Розмірковує економіст і дипломат Андерс Ослунд

2 хв читання

Україна виграє війну, вважають 93% українців, опитаних групою «Рейтинг». Бойові втрати Росії величезні, а армія може раптово розсипатися або зчинити бунт, як це сталося у Першу світову. Яке майбутнє чекає на Україну після відходу російських військ

У цій війні український народ згуртувався як ніколи. Українці виявили здатність до самоорганізації та величезний патріотизм. Спираючись на ці якості, Україна має збудувати краще суспільство. Як у Польщі 1989-го, Україна має шанс зробити великий крок у майбутнє. Щоб досягти успіху, необхідно створити сильні інституції. Одним зі значних політичних успіхів України стала децентралізація. Вона наділила місцеві адміністрації реальними повноваженнями та ресурсами. Україні необхідно провести подібні реформи в інших галузях.

Насамперед, щоб нормально запрацювали держапарат та система державного управління. Слід заохочувати компетентність та чесність, а не особисті звʼязки. Необхідна раціональна система прийняття рішень. Головним пріоритетом має стати остаточна перемога верховенства права, особливо у сфері захисту приватної власності. Для цього потрібно реформувати суди, прокуратуру та СБУ.

Інший пріоритет – продаж тисяч держпідприємств, які тільки те й роблять, що підживлюють корупцію та витрачають бюджетні гроші. У небагатьох великих держкомпаніях, що залишаться, слід впровадити ефективне корпоративне управління.

Репарації

Одночасно з реформою державних інституцій Україні необхідно відновлюватися після бандитського вторгнення Росії. На це потрібні величезні гроші. Радник Зеленського з економіки Олег Устенко заявив, що втрати країни перевищили $100 млрд. Віденський інститут порівняльної економіки оцінив відновлення окупованого Донбасу у $22 млрд. Позови українських корпорацій у Постійній палаті третейського суду в Гаазі досягають $10 млрд. Загалом уже можна висунути Росії претензії на $130 млрд, її зобовʼяжуть виплатити Україні репарації.

«Велика сімка» заморозила міжнародні валютні резерви Центробанку РФ, які зберігаються в її країнах. Сума значна – близько $400 млрд. Країни G7 можуть конфіскувати ці активи, спираючись на національне законодавство. Адже розвʼязавши неспровоковану загарбницьку війну, Путін скоїв злочин проти людства.

«Великій сімці» треба спрямувати ці гроші на створення Українського фонду розвитку (УФР). Цей орган повинен бути сформований за кордоном і мати в раді директорів більшість іноземців, аби гарантувати ефективне управління. До УФР мають увійти всі міжнародні організації, які представляють Європейський союз, МВФ, Світовий банк, ЄБРР, Європейський інвестиційний банк та ООН. Ясна річ, в УФР не буде місця Росії та її союзникам.

На фонд слід покласти кілька функцій. По-перше, він має застрахувати зруйновані Росією обʼєкти на значну частину від заморожених мільярдів та виплатити їх українській державі, компаніям та приватним особам. Замість того, щоб звертатися з вимогами про страхові виплати до приватних та міжнародних страхових компаній, їх слід адресувати до УФР. Інакше довгі роки ніхто в Україні не зможе нічого застрахувати через надмірні ризики для страховиків. УФР також має виплатити всім жертвам російської агресії компенсації за вбитих та поранених.

«План Маршалла» для України обговорювали багато разів. Політичні рішення, інституційна реформа та фінансування мають нарешті його уможливити. Після війни треба побудувати нову, кращу Україну.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд