Сергій Коваленко, Yasno /пресслужба ДТЕК
Категорія
Компанії
Дата

Yasno й амбітно. Трейдер Ахметова збільшив продажі електроенергії бізнесу на 27%. Чи достатньо мати за спиною ДТЕК, щоб вигравати конкуренцію у Коломойського та Григоришина

Виходець із банківського сектору Сергій Коваленко зробив ставку на диджиталізацію та нарощення частки бізнес-клієнтів Фото пресслужба ДТЕК

Yasno – поки що другий після D.Trading трейдер найбагатшого українця Ріната Ахметова. Але це тільки підживлює амбіції СЕО компанії Сергія Коваленка. Менше ніж за рік компанія збільшила на чверть постачання електрики бізнесу в регіонах, де історично домінували постачальники Ігоря Коломойського, Ігоря Суркіса та Костянтина Григоришина. Головна перевага компанії – ДТЕК за спиною, що виробляє чверть електрики в країні. Чи має Yasno інші переваги

У регіонах ще не всі знають, що постачальника можна змінювати хоч кожного місяця, обурюється СЕО Yasno Сергій Коваленко. «Їздимо в обласні центри, збираємо бізнеси, пропонуємо співпрацю, – каже він. – Це як політичне раллі у США». 

Yasno – бренд, під яким з 2019-го обʼєднались енергозбути групи ДТЕК Ріната Ахметова. Компанія постачає газ і електрику для 3,5 млн побутових клієнтів у Київській, Дніпропетровській і Донецькій областях. Цьогоріч Yasno відкрила офіси на Львівщині, Одещині та Вінниччині.

Напередодні російського вторгнення Yasno очолив виходець із банківського сектору Сергій Коваленко. Він зробив ставку на диджиталізацію та нарощення частки бізнес-клієнтів.

В цьому сегменті ринку домінує інший трейдер ДТЕК – D.Trading. Торік ця компанія отримала 144,2 млрд грн виторгу за 6,2 млрд грн прибутку.

Навіщо Ахметову другий трейдер? «Ми не конкуруємо, – запевняє Коваленко. – D.Trading продає електрику великим промисловим споживачам, а ми робимо ставку на малий і середній бізнес». Бізнес-модель Yasno, за словами Коваленка, більш стійка. «Краще мати 1000 малих клієнтів, ніж 10 великих, коли втрата хоча б одного з них може вбити твій бізнес», – пояснює він. 

У 2022-му консолідований дохід Yasno – 52,6 млрд грн за прибутку 261 млн грн. На продажі бізнесу торік припало менше третини доходів – 14,7 млрд грн, за даними компанії. 

Вже цьогоріч пропорція може суттєво змінитися. З початку 2023-го Yasno наростила продажі бізнес-клієнтам на 27%, або на 100 млн кВт⋅год, до 472 млн кВт⋅год в місяць, за даними компанії. Пресслужба компанії не встигла уточнити до публікації статті, яке зростання у грошовому вимірі.

«Yasno – зі структури ДТЕК», – обурюється топменеджер однієї з постачальних компаній на правах анонімності через чутливість питання. «Вони можуть брати електроенергію напряму у своєї генерації. Це і є їх перевага», – додає він. Чи має Коваленко інші козирі в рукаві?

Сергій Коваленко, Yasno /пресслужба ДТЕК

Yasno не конкурує з D.Trading, запевняє Сергій Коваленко Фото пресслужба ДТЕК

Чому вистрілила Yasno Ахметова 

Як Yasno вдається переманювати клієнтів у регіонах, де десятиріччями електрику поставляли афільовані з великими бізнесменами компанії? Впізнаваність бренду, система продажів, диджиталізація та новий для України продукт із фіксованою ціною електрики на пів року – перераховує Коваленко переваги Yasno над конкурентами.

Головною фішкою Коваленко вважає можливість підключення онлайн, без контакту зі співробітником компанії. «Ні в кого на ринку такого немає, – каже він. – До цього вже прийшов банкінг, а ринок електроенергії йтиме ще декілька років». 

Чи потрібно це бізнесу? Поки що ні. Підприємцям важливіша низька ціна та стабільність. HD-group і Novus обрали Yasno на тендерах завдяки найнижчій ціні. Столична ресторанна мережа La Familigia – завдяки стабільності компанії.

Банкрутство постачальників, за словами керівника департаменту експлуатації Novus Руслана Руденка – розповсюджена в Україні проблема, що завдає компаніям збитків. «Доводиться потім довго судитися, щоб повернути передоплату», – каже він. «Рік співпраці показав: Yasno виконує свої зобов’язання», – підтверджує Микола Гончаров, керівник департаменту закупівель HD-group. 

La Familigia раніше теж мала негативний досвід співпраці з іншими постачальниками. «Потім виникали проблеми: постачальник без попередження підвищував власну маржу, не враховував переплату», – каже керівник відділу експлуатації мережі La Familigia Артем Антіпов.

Yasno планує закріпити статус стабільної компанії. З травня компанія пропонує клієнтам новий сервіс – фіксовану ціну на шість місяців. «Якщо ціна на ринку зростає, то ми втрачаємо, а якщо падає, то заробляємо», – пояснює Коваленко. 

Зі свого боку, продовжує він, бізнес отримує стабільну ціну електрики на пів року, чого в Україні досі не було, але розповсюджено в Європі. «У ЄС працює біржа і є форвардні контракти», – каже Коваленко. 

Інші постачальники поки не готові так ризикувати. «Занадто ризиковано», – каже Роман Гамениця, керівник «Енера Чернігів». Інший постачальник, «Енергум», фіксує ціну максимум на три місяці, каже комерційний директор Сергій Лотохов. 

Фундамент зростання Yasno – електроенергія від афільованої компанії «ДТЕК Енерго», каже топменеджер однієї з постачальних компаній на правах анонімності через чутливість питання. «Це може бути секретом їх фіксованих цін на пів року», – каже він. Проте підтвердити це складно. «Їх закупівельні ціни перевірити ззовні неможливо, це ж не купівля на біржі», – додає він. Yasno ніколи не мала прямих контрактів з «ДТЕК Енерго», повідомила пресслужба компанії. За законом «Про ринок електроенергії» «ДТЕК Енерго» продає всю генеровану електрику на біржі, додали у пресслужбі.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні