Категорія
Компанії
Дата

З Росії пішли світові компанії, що складали до 40% її ВВП – багато завдяки комунікаціям та ЗМІ. Як це спрацювало

3 хв читання

За оцінкою КШЕ 1657 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії, залишилося працювати - майже 750. Як завдяки комунікаційникам та ЗМІ вдалося це зробитм

24 лютого Україна опинилася на перших шпальтах світових ЗМІ. Ще ніколи світ не був так обʼєднаний довкола нашої держави. 

Після повномасштабного вторгнення багато європейських компаній вийшли з російського ринку. Однак чимало з них продовжують працювати там. Йдеться не лише про відомі B2C компанії, такі як Auchan чи Nestle, але й про компанії, які працюють у критично важливій інфраструктурі. Наприклад, у ВПК або банківському секторі. 

Чи можна якось вплинути на їхнє рішення піти з російського ринку? Так. Завдяки спільній роботі комунікаційників та піарників. Команда Ради економічної безпеки знаходить такі компанії, проводить розслідування, встановлює звʼязки іноземних компаній з Росією та пропонує іноземним журналістам розповісти ці історії. Думка ЗМІ неабияк впливає на бізнес-рішення іноземних компаній. Як результат: із Росії вийшли німецький техногігант SAP і французький холдинг Thales, на яких трималися російські сервери та банки.

Які світові компанії вдалося змусити піти з Росії

Світові компанії намагаються до останнього вести бізнес на ринку держави-агресора, навіть попри публічні заяви про вихід. Не усі відповідають на запити журналістів та волонтерів щодо розʼяснення позиції про звʼязок із росією. Та, на щастя, у європейських країнах добре розвинений інститут репутації. Тож, коли представники іноземних компаній не бажають озвучувати свою позицію про роботу з Росією, в цій справі допомагають іноземні медіа. 

Запити журналістів та незручні запитання про вихід із Росії під час офіційних прес-конференцій компаній творять дива. Так було кілька тижнів тому з британським виробником пакування Mondi у Лондоні. Тоді компанії довелося витратити чимало часу на пояснення своєї позиції.

На початку літа німецький техногігант SAP після низки публікацій у німецькій Hadesblatt та інших авторитетних ЗМІ заявив про вихід з російського ринку. SAP – це одна з провідних у світі компаній-розробників корпоративних ІТ-рішень. Тепер такі російські компанії, як «Газпром», РЖД, «Транснефть» і десятки інших більше не зможуть купувати ліцензійне ПЗ для управління бізнес-процесами. За оцінкою Ради економічної безпеки, витрати найбільших компаній РФ тільки на впровадження аналогів SAP можуть скласти $300 млн. 

На початку березня в Le Parisien вийшла публікація про те, що французька компанія Thales продавала тепловізори після 2014 року – згодом їх знайшли в покинутих ворожих танках у Бучі. 

У червні ця компанія втрапила в іще один скандал – у цій же Le Parisien була публікація про те, що Thales забезпечувала кібербезпеку найбільшим державним підсанкційним російським банкам, наприклад, «Сбербанк Росії». Щоб зрозуміти масштаби компанії — Thales надає захист 19 з 20 найбільших банків у світі та допомагає захищати 85% глобальних банківських транзакцій. За оцінкою колег із РЕБ, вихід Thales може спричинити збитки для РФ орієнтовно на $35,5 млн та відбулося суттєве зниження рівня безпеки банків. 

У серпні вийшли публікації у бельгійській The Brussels Times про компанію OpenWay, у швейцарській WOZ — стаття про чотири тамтешні компанії, які продовжують працювати з Росією. Тож варто сподіватися на подальший вихід цих компаній з РФ.

Втрати для економіки Росії

Сьогодні іноземні журналісти працюють ще над близько десятьма розслідуваннями щодо європейських компаній. Важливо продовжувати тиснути на Росію економічно. За оцінкою Єльского університету, в результаті виходу іноземного бізнесу Росія втратила компанії, які становлять близько 40% її ВВП, повернувши майже всі іноземні інвестиції за три десятиліття та посиливши безпрецедентну одночасну втечу капіталу та населення від масового відтоку російської економічної бази. 

Показові цифри також наводить Київська школа економіки. За її оцінкою, 1657 іноземних компаній вже скоротили, призупинили або припинили свою діяльність в Росії. Станом на 21 серпня 2022 року компанії, які вже повністю вийшли з РФ, мали 194 000 персоналу, $19,1 млрд річного доходу та $7,8 млрд капіталу. Компанії, які оголосили про повний вихід з Росії, мали 143 600 персоналу, $34,7 млрд річного доходу та $19,9 млрд капіталу. А компанії, які призупинили свою діяльність на російському ринку, мали 156 500 персоналу, річний дохід $63,3 млрд і $33,1 млрд капіталу.

Кількість компаній, які продовжують діяльність у Росії, — майже 750. Тож комунікаційники теж можуть долучитися до перемоги України, щоб розповідати про них і змушувати Європу припинити співпрацю з країною, що нас вбиває. 

Сьогодні це робити значно простіше. Якщо до 24 лютого було складно завоювати увагу іноземних ЗМІ подіями в Україні, то нині про нашу державу говорить цілий світ. 

За ці півроку вдалося розповісти історії співпраці іноземних компаній з росією сотням кореспондентів із найвпливовіших світових ЗМІ, серед яких Bloomberg, Politico, The Times, Newsweek, The Financial Times та інші. І хоча між першим пітчем і публікацією можуть минути місяці, результат завжди того вартий — публікація розслідування спричинить резонанс всередині країни і як результат — компанія заявить про вихід із Росії.

Тож що плідніше піарники та журналісти працюватимуть на інформаційному фронті, то менше компаній у світі підтримуватимуть кривавий путінський режим і ми швидше наблизимо перемогу.

Telegram-канал Forbes, ультимативний гід у світі українського бізнесу. Приєднатись

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд