Вікторія Тігіпко вклала у стартапи $60 млн. Кризу 2020 року вона сприймає як шанс /прес-служба
Категорія
Компанії
Дата

Вікторія Тігіпко вклала у стартапи $60 млн. Кризу 2020 року вона сприймає як шанс

9 хв читання

прес-служба

Між нідерландським сервісом онлайн-переказів Azimo, українським автомобільним маркетплейсом eTachki й американським месенджером для лікарів Klara, на перший погляд, немає нічого спільного. Але всіх їх поєднує один інвестор – український фонд TA Ventures, який заснувала Вікторія Тігіпко, 46.

⚡️ Лише 3 дні! Отримайте доступ до річної підписки Forbes Digital зі знижкою 40%. Промокод: MORNING. Оформлюйте підписку за посиланням.

Із 2010 року команда Тігіпко уклала понад сотню угод у Європі і США, завоювала довіру найкращих фондів і отримала чеки від Facebook і Alibaba. Як їй вдалося побудувати найуспішніший венчурний фонд України?

Вікторія Тігіпко (дошлюбне прізвище – Лопатецька) починала з торгівлі мідними виливанцями на першому курсі інституту. За її словами, до 25 років вона була вже доларовим мільйонером. Чим тільки не займалася: торгувала сейфами, робила бізнес на безшовних наливних підлогах, була найбільшим в Україні дилером німецької Kärcher. «До появи TA Ventures у 2009 році таких компаній у мене було вже десятки»,– резюмує підприємниця в розмові з Forbes.

Вікторії важливо знати бізнес у цифрах, в операційні деталі вона не заглиблюється

Чому вона вирішила перейти на венчурний бізнес? Набридло купувати дешевше і продавати дорожче, відповідає Тігіпко. Хотілося креативу. Плюс набридло бути центром Всесвіту. «В офлайновому бізнесі ти № 1 і на тобі все зав’язано,– говорить Тігіпко.– Капіталізації мало, а вийти з системи і делегувати – складно».

«На мене справили враження три речі: моторність, цілеспрямованість і повне нерозуміння, як працює стартап-індустрія»,– описує своє знайомство з Тігіпко партнер акселератора GrowthUP Денис Довгополий, який почав консультувати засновницю TA Ventures у січні 2010 року.

Для того щоб краще зрозуміти, як влаштований новий для неї бізнес, у другій половині 2010 року Тігіпко пройшла експрес-курс венчурного інвестування в університеті Берклі в Каліфорнії. Того ж року вона залучила в партнери TA Ventures Ігоря Семенова – ветерана венчурної індустрії з Aventures Capital.

У Тігіпко була не тільки жага до знань, а й глибокий гаманець, згадує Довгополий. Сергій Тігіпко, який був чоловіком Вікторії з 2004 по 2018 рік, продав ТАС-Комерцбанк і ТАС-Інвестбанк шведському Swedbank за $735 млн. За словами засновниці TA Ventures, фінансово-промислова група ТАС інвестувала разом із фондом з 2010 по 2017 роки. Конкретних сум вона не розкриває. Власні статки на момент запуску фонду вона оцінює у більш ніж $10 млн.

Успіх прийшов не відразу. У 2010– 2011-му фонд Тігіпко зробив чотири публічні інвестиції. Один із перших чеків був всього на $25 000.

Переміститися з периферії в центр стартап-екосистеми допоміг нетворкінг. У 2011 році Довгополий передав засновниці TA Ventures управління конференцією IDCEE («День інвестора»), на яку в нього не вистачало часу й ресурсів. У Тігіпко, яка з 2010 року очолювала Одеський міжнародний кінофестиваль, були і ресурси, і команда.

Іноземні інвестори з цікавістю дивилися на російськомовний інтернет-простір. «Ми розв’язували для західних партнерів величезну кількість простих завдань: радили, допомагали наймати»,– згадує Тігіпко. Евелін Бучацьки, яка допомагає TA Ventures закривати угоди в американському Бостоні, познайомилася з нею на IDCEE. «В Україні важливо бути чесною людиною, а Вікторія завжди грає за правилами»,– говорить Бучацьки.

Тігіпко проводила IDCEE протягом трьох років. Периферійний івент перетворився на одну з найкращих технологічних конференцій Східної Європи. На піку її відвідали 2000 учасників із 30 країн, а в «Алеї стартапів» брали участь 150 компаній.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

Остання конференція відбулася 2014 року. Війна на сході України помножила ідею єдиного інтернет-простору на нуль, пояснювала Тігіпко. Є й інший бік: як розповів Forbes підприємець, знайомий з оргкомітетом заходу, IDCEE щорічно приносила десятки тисяч доларів збитків.

Дорого? Зате дуже ефективно. За даними сервісу Crunchbase, у 2012–2014 роках фонд зробив 72 інвестиції. Команда Тігіпко сформувала незвичайну для українського фонду стратегію. TA Ventures переважно вкладає в Європі (60%) і США (30%), але не поодинці, а більш ніж із 1000 співінвесторів. Тігіпко інвестувала разом з американським акселератором 500 Startups, співзасновником Reddit Алексісом Оганяном, відомим у Німеччині фондом btov Partners. Загалом співінвесторів близько 1000. «Там багато знакових імен»,– каже Довгополий.

Матеріали по темі

Можливість познайомити портфельну компанію з потужними гравцями – одна із сильних сторін TA Ventures. «Наприклад, компанію Data Artisans, яку купила Alibaba, ми познайомили з фондом Intel Capital,– розповідає Тігіпко.– Фонд очолив раунд на $6,3 млн. Таких прикладів безліч».

Компанія Тігіпко цікавиться електронною комерцією, фінансами, розумним транспортом, цифровою медициною. Проте може підтримати і виробника бамбукової тканини або онлайн-магазин жіночих сексуальних іграшок – тільки була б перспектива зростання.

«Вікторії важливо знати бізнес у цифрах, в операційні деталі вона не заглиблюється. Найбільше її цікавить зростання, і це чудово»,– розповідає Павло Матвієнко, 28, засновник стартапу з автоматизації реклами в інтернеті RetargetApp. У листопаді 2019 року Тігіпко з іншими інвесторами профінансувала його на $1,5 млн.

На рахунку TA Ventures уже 128 угод сумою понад $60 млн. Типовий раунд у виконанні Тігіпко: від чотирьох до дюжини інвесторів. Фонд робить свій внесок від $250 000 до $500 000 на посівній стадії. Унаслідок і частку отримує невелику, в межах кількох відсотків. Зате надійно: «Модель, у якій вона «сідає на хвіст» великим фондам, більш стабільна, – пояснює засновник акселератора WannaBiz і заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков.– Поодинці такої кількості угод досягти нереально».

Венчурний фонд на те і венчурний, аби не боятися провалів. У 2013 році TA Ventures з партнером вклав $5 млн в онлайн-маркетплейс TopMall. «Ми порушили своє правило – не інвестувати понад $2 млн в один проєкт»,– говорить Тігіпко. Витівка була багатонадійною: TopMall давав змогу зручно замовляти з-за кордону одяг і взуття, охоплюючи Україну й Росію.

Російська агресія і девальвація гривні перетворили перспективний проєкт у проблемний. Команда зі 100 осіб переїхала до Польщі, довелося залучати додаткове фінансування, і частка TA Ventures впала з 75% до 25%. Повернути вкладені мільйони поки не вдалося. «Цей кейс – як шрам: можна показувати і згадувати круту історію»,– говорить партнер фонду BRISE Capital Олександр Яценко.

Інвестора годують екзити – вдалий продаж частки в компанії з високим мультиплікатором. У Тігіпко таких угод уже 30, середньорічна дохідність в яких становить 21%. За це і поважають. «Тільки 5% усіх фондів у світі дає таке повернення на інвестиції»,– наводить різкість Довгополий. В Україні зіставлюваної кількості екзитів не зробив ніхто.

Вікторія Тігіпко вклала у стартапи $60 млн. Кризу 2020 року вона сприймає як шанс /Фото 1
  • Тігіпко цікавлять не тільки венчурні інвестиції. Вона співзасновник спільноти жінок у IT-галузі WTECH. В Україні у неї вже понад 3000 членів, планується вихід за кордон – Лондон, Берлін. Цей проєкт Тігіпко фінансує разом із Вірославою Новосильною, 29, засновницею PR-агентства SLOVA Tech PR. «Усе це робиться не для заробітку, ми утримуємо хорошу команду заради змін», – розповідає Тігіпко. «Жінок серед CEO має побільшати», – пояснює Новосильна. Ще один експеримент на межі благодійності – освітні ініціативи. У 2013 році Тігіпко стала партнером Code Club UA, завдяки чому діти з 9 до 13 років можуть безкоштовно віддалено вивчати програмування. «Програмування стане для підлітків таким само необхідним і звичним, як уміння читати і писати», – пояснювала Тігіпко в журналі «Фокус». Курси пройшли вже 30 000 дітей. У підприємниці великі претензії до державних шкіл: «Сьогодні школа дорівнює її відсутності». Разом із партнерами вона заснувала мережу навчальних закладів EscapeLab, у яких діти віком від 7 до 15 років навчаються програмування, англійської, підприємництва та природничих наук. Половина уроків проходить англійською. Вартість навчання – 1500 грн на місяць, вчитися можна онлайн або офлайн. За допомогою інноваційного навчання Тігіпко хоче виростити в Україні нове покоління IT-підприємців, яке буде відрізнятися від попередників відсутністю страху й апетитом до ризику.

Показники хороші для іноземного ринку, підтверджує партнер фонду Genesis Investment Віталій Лаптенок. «Для Європи й Америки, де у Вікторії основний портфель, це відмінно,– зазначає він.– Але в Україні, з урахуванням ризиків, ми розраховуємо на прибутковість у 50% річних». Genesis інвестував разом із Тігіпко в школу програмування Mate Academy і сервіс доставки ліків Liki24.

З українськими стартапами у TA Ventures особливі стосунки. На них припадає менше ніж 10% від портфеля, але на батьківщині фонд іноді виступає провідним інвестором: дає більше за інших і бере участь в операційному управлінні. «Своїм» компаніям допомагає із рекрутингом і розв’язанням операційних проблем, підшукує партнерів на Заході.

Із погляду бізнес-процесів TA Ventures – типова венчурна фірма. Вона проглядає 2000 стартапів на рік, менше ніж 1% із них одержують інвестиції. Вхідні заявки обробляє команда з 20 осіб: аналітики, менеджери, асистенти.

Тігіпко – вимоглива начальниця, але не наглядачка, кажуть співробітники фонду. Вона рідко занурюється в мікроменеджмент, однак працює в режимі 24/7.

Особливу роль у фонді відіграють партнери. Їхнє завдання – знаходити компанії у довірених їм сферах і регіонах. «У мене практично повна свобода дій,– описує свої обов’язки партнер фонду Олег Маленков.– Я веду угоду від пошуку компанії до підписання контракту». Він проглядає для TA Ventures стартапи в Лос-Анджелесі і закрив тут п’ять операцій.

Партнер TA Ventures в Україні Ігор Перція розповідає, що спілкується з начальницею раз на тиждень, а увесь інший час максимально бере на себе відповідальність за досягнення та провали. Серед іншого він займається сервісом Liki24.

Кожен партнер, окрім зарплати, отримує частку від угоди і може добре заробити на екзиті. «Відчуваємо себе скоріше підприємцями, ніж найманими працівниками»,– каже Маленков.

Тігіпко любить і вміє розмовляти зі стартапами, а очну зустріч вважає найкращим способом оцінити їхній потенціал. «Вікторія ставить прості запитання, і з відповідей зрозуміла експертиза людини,– зазначає Маленков.– Вона сильний інтерв’юер». Інше правило Тігіпко – робити домашню роботу. «Їй не потрібно багато due dillegence. Вона швидко формує думку про компанії,– говорить Бучацьки.– Інвестор, який занадто довго вивчає документи,– це вже банкір».

Спираючись на відчуття і кодекс правил, фонд і заробляє. Серед покупців компаній, проінвестованих TA Ventures, – Facebook, Alibaba і Mail.ru. Зазвичай, у разі вдалого екзиту вкладення вдається як мінімум потроїти, рекордний мультиплікатор – 30. Але конкретні суми, як і вартість портфеля, фонд не розкриває. Зате про найяскравішу зірку говорять відкрито. Найдорожча компанія, у якій є частка Тігіпко,– німецький розробник POS-терміналів SumUp з оцінкою в $1,2 млрд.

•••

Спочатку TA Ventures працював за моделлю «вічнозеленого» фонду, тобто інвестував тільки свій капітал, без залучення сторонніх інвесторів. Але все змінюється, і фонд Тігіпко – не виняток.

У 2017 році TA Ventures створив клуб ангельських інвесторів ICLUB, учасники якого можуть інвестувати спільно з фондом (частка TAV в угоді – понад 50%). Один раз на місяць перед учасниками клубу виступають уже досвідчені підприємці або стартапери, які шукають фінансування.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

Цінність венчурних інвестицій доводилося пояснювати, згадує перший CEO клубу Михайло Котов, нині – партнер фонду Sabra Capital. «В Україні люди швидше готові скупити багато квартир і чекати на їхній продаж, а до технологічних вкладень ставляться з побоюванням,– говорить він.– У Вікторії були завищені очікування: здавалося, що в клуб прийде 100 осіб за рік, які інвестуватимуть у стартапи». За словами Котова, за півтора року сформувалося коло з кількох десятків постійних членів. Хтось платив членські внески, хтось перебував у безкоштовному статусі «амбасадорів». Інвестували одиниці.

Із 2019 року клубом керує Ігор Перція. Чи то виховна робота, чи то успішний приклад TA Ventures почали приносити результати. Київська філія клубу налічує понад 100 людей. Переважно це власники бізнесів і топменеджери. Перція говорить, що політиків і тих, хто накрався, до клубу не приймають, адже інвестиції проходять аудит у Європі.

Прохідний квиток в ICLUB – не менше ніж $500 000 вільних і чистих грошей. За раз потрібно вкладати від $25 000, у портфель радять набирати від 10 компаній. Членський внесок – $5000 на два роки. Це оплата за юридичний супровід угод і організаційні витрати, пояснює Тігіпко. Якщо ваша інвестиція закінчилася екзитом, фонд забере собі 20% прибутку.

Близько 70% членів клубу вже хоча б раз інвестували. «Інвестувати має сенс із горизонтом 5–10 років,– каже член ICLUB і ангельський інвестор Євген Сисоєв.– Хочете заробити швидше – погляньте на інші інструменти». Директор фонду Digital Future Олексій Вітченко (не входить до ICLUB) більш скептичний. «Це цікаво: подивитися на інших підприємців, поспілкуватися з ними,– говорить Вітченко.– Але системно на цьому заробляти, напевно, важко. Ми поки не Долина».

Представництва ICLUB є в Лондоні, Нью-Йорку, Маямі, Монако. Частина з них відкрилися в онлайні через пандемію. Але дорожню карту проєкту це не збило: на черзі філії в Мінську, Цюриху, Женеві, а також у Східній Азії.

На 2020 рік TA Ventures планує вихід за межі «вічнозеленої» моделі. Компанія вперше спробує сформувати фонд зі сторонніх грошей, який йому передадуть в управління. Заробляти будуть за класичною схемою 2/20– забираючи собі 2% на рік від суми внеску та 20% від заробленого на екзиті.

Переговори в самому розпалі, каже Бучацьки. «В Америці складно боротися з венчурними гігантами,– пояснює вона.– Але у Тігіпко хороші партнери і цього достатньо».

COVID-19 цим планам і завадив, і посприяв. Якщо спочатку Тігіпко планувала залучити мінімум $50 млн, то нині має намір закрити фонд приблизно на $20 млн і оперативно ним розпорядитися. «Є багато стартапів зі зниженими на 30–50% оцінками,– говорить вона.– Дуже важливо не втратити момент і підтримати цікаві компанії та засновників».

Вікторія ставить прості запитання, і з відповідей зрозуміла експертиза людини

Нинішній портфель відбувся малою кров’ю – з 80 компаній карантин «поховав» тільки дві.

Роботи вистачає і без нового фонду. На карантині інвестори влаштовували внутрішні раунди, збираючи додаткові кошти для компаній, у які вже вклалися. У ситуаціях, коли потрібно допомогти засновникам, Тігіпко не вагається ні хвилини. «Ми завжди на боці компанії і підприємців»,– каже вона, адже люди – головний капітал стартапу. Хороша команда подолає будь-які труднощі, а погана не використає навіть ідеальні шанси, переконана Тігіпко. 

Опубліковано в другому номері журналу Forbes (липень-серпень 2020)

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд