Одного туманного січневого ранку на півночі Італії в місті Брешія, яке сильно постраждало від першої хвилі Covid-19 у 2020-му, 57-річна Стефанія Тріва виклала на столі два види паличок для забору мазків. Один – це стандартна ватна паличка Q-tip, а інша – спеціальна «флокова» паличка із синтетичними волокнами, що нагадують посічені кінчики [волосини]. Цей тампон-зонд для взяття мазка, який виробляє Copan, 43-річна родинна компанія жінки, є ключовим елементом для сотень мільйонів ПЛР-тестів на ковід. Сидячи перед червоно-жовтою абстрактною картиною й колажем із фотографіями трьох її дітей, Тріва пояснює тонкощі, що роблять флокові палички золотим стандартом.
«У ватних паличках вату накручують на паличку, створюючи таку собі клітку, яка утримує зразок рідини, – розповідає вона, вказуючи на Q-tip. – Але вона віддає лише 20% рідини. Флоковий тампон-зонд завдяки тому, як волокна накручуються на паличку, віддає 80% зібраного зразка рідини».
Такі особливі тампони для мазка, які компанія Copan винайшла у 2003-му і які є предметом тривалої судової тяганини із ключовим конкурентом компанії Puritan Medical Products (штат Мен, США), сприяли неймовірному зростанню Copan. У 2020-му компанія виробила 415 мільйонів таких тампонів-зондів, що в понад двічі більше, ніж у 2019-му.
Нам подобається бути вільними, еклектичними і прудкими, з огляду на те, що іноді доводиться йти на прораховані ризики.
Стефанія Тріва
Після збільшення виробничих потужностей Copan тепер може виробляти 1 мільярд штук на рік. У 2020-му чистий дохід збільшився майже впʼятеро до $79 млн із виторгом $372 млн. У 2021-му ці показники ще більше виросли, а продажі досягли $445 млн.
84% продажів Copan припадає саме на флокові тампони-зонди, які використали для щонайменше мільярда молекулярних тестів в лікарнях і клініках по всьому світу від початку світової пандемії. (Ця цифра не включає палички для швидких і домашніх тестів, які є дрібною часткою бізнесу Copan).
Такий успіх перетворив Тріва, яка утримує 48% частки Copan, на мільярдерку із власним капіталом $1,2 млрд. Пʼять інших членів родини тримають решту фірми – Forbes оцінює цю частку загалом у $1,3 млрд.
Суто сімейна справа
Успіхи Copan привернули до компанії увагу кількох інвестиційних фондів – Тріва не розкриває їхні назви, – але донька засновника компанії не має наміру продавати.
«Ми отримуємо пропозиції майже щодня», – зізнається вона. Це підтверджує і племінник гендиректорки, 32-річний її наступник Джорджіо Тріва: «Ми саме такого розміру, який особливо цікавить такі фонди».
Та попри бум SPAC-компаній та IPO вдома і закордоном, до якого на Нью-Йоркській біржі у липні приєдналася компанія Stevanato Group, ще один італійський родинний бізнес, який розквітнув у пандемію завдяки виробництву флаконів для вакцин, Тріва не планує виходити на біржу.
«Коли ти публічна компанія…це стримує твою стратегію і прийняття рішень, – пояснює вона. – Ми ж фінансово стабільні та незалежні, й це дає нам змогу рости без необхідності залучення сторонніх інвестицій».
Зростання останніх двох років означає, що Copan може продовжити розширення, до того ж залишивши фірму в руках родини. «Нам подобається бути вільними, еклектичними і прудкими, з огляду на те, що іноді доводиться йти на прораховані ризики».
Це означає інвестувати у майбутнє після пандемії. Окрім медичних тестів, фірма також спеціалізується на тампонах для забору ДНК з місць злочину для судово-медичної експертизи. Клієнти найрізноманітніші, від Скотленд-Ярду до французької жандармерії, остання з яких використовувала палички від Copan для визначення злочинців, які причетні до терактів у Парижі у 2015-му. Мікротампони, які Copan і жандармерія розробили разом, дають змогу правоохоронцям аналізувати ДНК із будь-яких тілесних рідин – навіть просто з відбитків пальців – менш ніж за дві години.
Окрім таких тампонів, у Copan вже є високотехнологічний і ймовірно більш прибутковий продукт: цілий набір машин і програм, які автоматизують велику кількість процесів лабораторії, від рутинних аналізів сечі до складних аналізів на бактеріальні інфекції. Автоматизація лабораторій, яка приносить $5 млрд виторгу на рік, – це потенційно значно більший ринок, ніж палички для мазків.
«Ми додали у автоматизацію певні інновації, які здійснили революцію у мікробіології», – додала Тріва, дивлячись у вікно офісу на склади і заводи компанії.
Як все почалося
Компанію Copan заснував батько Тріва, Джорджіо Тріва, у 1979-му у місті Мантуя, що на півночі Італії. Спершу вона займалася дистрибуцією лабораторних продуктів, які виробляли інші, наприклад, пробірки. У 1982-му компанія почала виготовляти ватні палички для мазків, а старший брат Стефанії Даніеле, хімічний інженер, приєднався до родинної фірми на посаді генерального менеджера.
Завдяки хорошим продажам власних продуктів, серед яких популярна у Японії колекція спеціальних ємностей для апаратів, що аналізують кров, Copan розширилася за кордон, відкривши дочірнє підприємство у Каліфорнії у 1995-му. Три роки по тому основна компанія переїхала в Брешію, де зараз і знаходиться основний виробничий хаб компанії.
Даніеле Тріва зайняв місце батька після смерті того у 2000-му, а доля Copan змінилася назавжди, коли новий очільник компанії сприяв винайденню тепер всюдисущих флокових тампонів-зондів у 2003-му.
Коли він шукав собі зимове пальто, Даніеле помітив, як смужки нейлонового волокна на вішалках щільно прилипли до тканини, і він задумався про те, чи можна таке відтворити в паличках для мазків.
Він дав своїм розробникам завдання створити паличку для мазків із клейкими волокнами, які можуть поводитися як губка і віддавати більше зібраного матеріалу, ніж звичайні ватні палички Q-tip. Він пообіцяв їм безкоштовну піцу, якщо у них вийде.
У них вийшло, а їхня нова технологія здійснила революцію в діагностиці, полегшивши проведення рутинних тестів на віруси і бактеріальні інфекції. «До флокових тампонів-зондів вони використовували алюмінієві дроти для забору назальних проб», – каже Тріва, скривившись.
Впродовж наступних десяти років Copan розширила завод у Каліфорнії і відкрила офіс у Шанхаї. У 2007-му компанія почала вкладати гроші у автоматизацію, виробляючи запатентовані апарати, які називають «процесорами без нагляду» і які автоматично обробляють тисячі зразків на день, 24/7.
З 2012-го Copan знаходиться в центрі судової справи через порушення патенту зі своїм найбільшим конкурентом Puritan Medical Products, американською компанією, яка почала виробляти власні флокові тампони-зонди. Copan звинуватила Puritan в тому, що остання порушила низку патентів першої. Судова справа тягнеться вже десять років і кінця їй не видно, хоч перемоги й поразки реєстрували у різних судах, від штату Мен до Німеччини і Швеції.
«Вони завжди були нашими «нелегальними» конкурентами», – каже Тріва. Розгляд позову проти Puritan в окружному суді округу Мен призупинили у травні 2020-го, щоб дати змогу двом фірмам повністю зосередитися на виробництві своїх тампонів-зондів під час пандемії; з того часу розгляд позову відновився. Puritan заперечує звинувачення, але відмовилася від коментарів для цієї статті.
Розпачливий розвиток подій стався у 2014-му, коли Даніеле помер у 54 після семи місяців боротьби із раком. Стефанія, яка почала працювати у компанії одразу після університету і була директоркою із забезпечення якості та врегулювання справ, замінила брата на чолі компанії.
«Це був дуже трагічний період…але мені ніколи на думку не спадало здатися, – каже вона, зупинившись на мить, щоб перевести подих. – Я сумнівалася у нашій здатності рухатися далі лише тому, що мій брат був дуже важливим лідером. Тож я зустрілася із усіма нашим працівниками-«старожилами» і закликала всіх, так би мовити, до зброї. Я сказала їм, що впораємося ми лише разом».
Під її керівництвом Copan не припинила розвиватися. Компанія відкрила новий інженерний обʼєкт біля своєї штаб-квартири у 2016-му, а пізніше й нові офіси й заводи у Японії, Австралії та Пуерто-Рико.
Пандемія та інновації
Та ніщо не могло підготувати Тріва або компанію до потужної хвилі Covid-19, яка накрила Італію на початку 2020-го. Перший випадок у країні зафіксували 20 лютого у маленькому містечку Кодоньо, що на південному сході від Брешії – зробили це, звісно, за допомогою флокового тампону-зонду від Copan.
Зіткнувшись із загальнонаціональною надзвичайною ситуацією, Copan запровадила безперервні семиденні зміни, щоб задовольнити потребу держави у матеріалах для забору мазків. Компанія також збільшила виробництво, щоб надати такі необхідні матеріали США: літаки Військово-повітряних сил США приземлилися в Брешії наприкінці березня і в квітні, щоб забрати загалом 4 мільйони тампонів-зондів.
«Брешія була спустошена епідемією ковіду, але наші співробітники продовжували працювати», – розповідає Тріва, пригадуючи період, коли місто на 200 000 жителів і вся провінція потерпали від десятків смертей на день через коронавірус. – Навколо тільки і було чутно завивання сирен «швидких», але наші люди продовжували працювати навіть у вихідні і свята».
Компанія найняла сотні нових працівників, щоб задовольнити надзвичайне підвищення попиту. Вона також отримала два гранти по $10 млн у 2020: один від фонду Advanced Manufacturing Fund, що належить Apple, для будівництва нового заводу у Каліфорнії, а інший від Міністерства оборони США на збільшення виробництва на заводі у Пуерто-Рико.
Крім того, компанія спрямувала велику увагу на роботизацію, запустивши машину під назвою UniVerse, яка автоматизує підготовку зразків для аналізів – на коронавірус, а також інші інфекційні хвороби, серед яких туберкульоз – і звільняє знесилених лаборантів для того, щоб вони могли зосередитися на менш рутинних, складніших завданнях.
Остання інновація Copan – це апарат, який на 80% скорочує час діагностування інфекцій, спричинених бактеріями, що стійкі до антибіотиків. Вбудований штучний інтелект допомагає системі працювати без перебоїв. Аналіз може бути готовий приблизно за чотири години, а негативні зразки автоматично відправляють у смітник.
Ця стратегія, схоже, вже працює: Copan WASP, підрозділ компанії з автоматизації, за перші девʼять місяців 2021-го має $54 млн виторгу, що на 39% більше, ніж за весь 2020-й. Компанія повідомляє, що на цей підрозділ тепер припадає пʼята частина всіх продажів фірми.
Тріва каже, що такий успіх – це заслуга її команди, а також спадщина її брата. «[Даніеле] посіяв зерна підприємницької культури, – впевнена вона, – і це вплинуло не лише на мене, а й на всю компанію». І допоки вона буде на чолі компанії, ця [підприємницька] традиція і сама Copan залишаться в родині.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.