Стефанія Тріва, гендиректорка компанії Copan /Forbes
Категорія
Компанії
Дата

Тампони-зонди для тестів на COVID зробили Стефанію Тріва мільярдеркою. Історія італійської родинної компанії, яка заробила на пандемії

Стефанія Тріва, гендиректорка компанії Copan Фото Forbes

Одного туманного січневого ранку на півночі Італії в місті Брешія, яке сильно постраждало від першої хвилі Covid-19 у 2020-му, 57-річна Стефанія Тріва виклала на столі два види паличок для забору мазків. Один – це стандартна ватна паличка Q-tip, а інша – спеціальна «флокова» паличка із синтетичними волокнами, що нагадують посічені кінчики [волосини]. Цей тампон-зонд для взяття мазка, який виробляє Copan, 43-річна родинна компанія жінки, є ключовим елементом для сотень мільйонів ПЛР-тестів на ковід. Сидячи перед червоно-жовтою абстрактною картиною й колажем із фотографіями трьох її дітей, Тріва пояснює тонкощі, що роблять флокові палички золотим стандартом.

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

«У ватних паличках вату накручують на паличку, створюючи таку собі клітку, яка утримує зразок рідини, – розповідає вона, вказуючи на Q-tip. – Але вона віддає лише 20% рідини. Флоковий тампон-зонд завдяки тому, як волокна накручуються на паличку, віддає 80% зібраного зразка рідини».

Такі особливі тампони для мазка, які компанія Copan винайшла у 2003-му і які є предметом тривалої судової тяганини із ключовим конкурентом компанії Puritan Medical Products (штат Мен, США), сприяли неймовірному зростанню Copan. У 2020-му компанія виробила 415 мільйонів таких тампонів-зондів, що в понад двічі більше, ніж у 2019-му.

Нам подобається бути вільними, еклектичними і прудкими, з огляду на те, що іноді доводиться йти на прораховані ризики.

Стефанія Тріва

Після збільшення виробничих потужностей Copan тепер може виробляти 1 мільярд штук на рік. У 2020-му чистий дохід збільшився майже впʼятеро до $79 млн із виторгом $372 млн. У 2021-му ці показники ще більше виросли, а продажі досягли $445 млн.

84% продажів Copan припадає саме на флокові тампони-зонди, які використали для щонайменше мільярда молекулярних тестів в лікарнях і клініках по всьому світу від початку світової пандемії. (Ця цифра не включає палички для швидких і домашніх тестів, які є дрібною часткою бізнесу Copan).

Такий успіх перетворив Тріва, яка утримує 48% частки Copan, на мільярдерку із власним капіталом $1,2 млрд. Пʼять інших членів родини тримають решту фірми – Forbes оцінює цю частку загалом у $1,3 млрд.

Суто сімейна справа

Успіхи Copan привернули до компанії увагу кількох інвестиційних фондів – Тріва не розкриває їхні назви, – але донька засновника компанії не має наміру продавати.

«Ми отримуємо пропозиції майже щодня», – зізнається вона. Це підтверджує і племінник гендиректорки, 32-річний її наступник Джорджіо Тріва: «Ми саме такого розміру, який особливо цікавить такі фонди».

Та попри бум SPAC-компаній та IPO вдома і закордоном, до якого на Нью-Йоркській біржі у липні приєдналася компанія Stevanato Group, ще один італійський родинний бізнес, який розквітнув у пандемію завдяки виробництву флаконів для вакцин, Тріва не планує виходити на біржу.

«Коли ти публічна компанія…це стримує твою стратегію і прийняття рішень, – пояснює вона. – Ми ж фінансово стабільні та незалежні, й це дає нам змогу рости без необхідності залучення сторонніх інвестицій».

Зростання останніх двох років означає, що Copan може продовжити розширення, до того ж залишивши фірму в руках родини. «Нам подобається бути вільними, еклектичними і прудкими, з огляду на те, що іноді доводиться йти на прораховані ризики».

Це означає інвестувати у майбутнє після пандемії. Окрім медичних тестів, фірма також спеціалізується на тампонах для забору ДНК з місць злочину для судово-медичної експертизи. Клієнти найрізноманітніші, від Скотленд-Ярду до французької жандармерії, остання з яких використовувала палички від Copan для визначення злочинців, які причетні до терактів у Парижі у 2015-му. Мікротампони, які Copan і жандармерія розробили разом, дають змогу правоохоронцям аналізувати ДНК із будь-яких тілесних рідин – навіть просто з відбитків пальців – менш ніж за дві години. 

Окрім таких тампонів, у Copan вже є високотехнологічний і ймовірно більш прибутковий продукт: цілий набір машин і програм, які автоматизують велику кількість процесів лабораторії, від рутинних аналізів сечі до складних аналізів на бактеріальні інфекції. Автоматизація лабораторій, яка приносить $5 млрд виторгу на рік, – це потенційно значно більший ринок, ніж палички для мазків.

«Ми додали у автоматизацію певні інновації, які здійснили революцію у мікробіології», – додала Тріва, дивлячись у вікно офісу на склади і заводи компанії.

Як все почалося

Компанію Copan заснував батько Тріва, Джорджіо Тріва, у 1979-му у місті Мантуя, що на півночі Італії. Спершу вона займалася дистрибуцією лабораторних продуктів, які виробляли інші, наприклад, пробірки. У 1982-му компанія почала виготовляти ватні палички для мазків, а старший брат Стефанії Даніеле, хімічний інженер, приєднався до родинної фірми на посаді генерального менеджера.

Завдяки хорошим продажам власних продуктів, серед яких популярна у Японії колекція спеціальних ємностей для апаратів, що аналізують кров, Copan розширилася за кордон, відкривши дочірнє підприємство у Каліфорнії у 1995-му. Три роки по тому основна компанія переїхала в Брешію, де зараз і знаходиться основний виробничий хаб компанії.

Даніеле Тріва зайняв місце батька після смерті того у 2000-му, а доля Copan змінилася назавжди, коли новий очільник компанії сприяв винайденню тепер всюдисущих флокових тампонів-зондів у 2003-му.

Коли він шукав собі зимове пальто, Даніеле помітив, як смужки нейлонового волокна на вішалках щільно прилипли до тканини, і він задумався про те, чи можна таке відтворити в паличках для мазків.

Тампони-зонди для тестів на COVID зробили Стефанію Тріва мільярдеркою. Історія італійської родинної компанії, яка заробила на пандемії /Фото 1

Тампони-зонди для тестів на ковід

Він дав своїм розробникам завдання створити паличку для мазків із клейкими волокнами, які можуть поводитися як губка і віддавати більше зібраного матеріалу, ніж звичайні ватні палички Q-tip. Він пообіцяв їм безкоштовну піцу, якщо у них вийде.

У них вийшло, а їхня нова технологія здійснила революцію в діагностиці, полегшивши проведення рутинних тестів на віруси і бактеріальні інфекції. «До флокових тампонів-зондів вони використовували алюмінієві дроти для забору назальних проб», – каже Тріва, скривившись.

Впродовж наступних десяти років Copan розширила завод у Каліфорнії і відкрила офіс у Шанхаї. У 2007-му компанія почала вкладати гроші у автоматизацію, виробляючи запатентовані апарати, які називають «процесорами без нагляду» і які автоматично обробляють тисячі зразків на день, 24/7.

З 2012-го Copan знаходиться в центрі судової справи через порушення патенту зі своїм найбільшим конкурентом Puritan Medical Products, американською компанією, яка почала виробляти власні флокові тампони-зонди. Copan звинуватила Puritan в тому, що остання порушила низку патентів першої. Судова справа тягнеться вже десять років і кінця їй не видно, хоч перемоги й поразки реєстрували у різних судах, від штату Мен до Німеччини і Швеції.

«Вони завжди були нашими «нелегальними» конкурентами», – каже Тріва. Розгляд позову проти Puritan в окружному суді округу Мен призупинили у травні 2020-го, щоб дати змогу двом фірмам повністю зосередитися на виробництві своїх тампонів-зондів під час пандемії; з того часу розгляд позову відновився. Puritan заперечує звинувачення, але відмовилася від коментарів для цієї статті.

Розпачливий розвиток подій стався у 2014-му, коли Даніеле помер у 54 після семи місяців боротьби із раком. Стефанія, яка почала працювати у компанії одразу після університету і була директоркою із забезпечення якості та врегулювання справ, замінила брата на чолі компанії.

«Це був дуже трагічний період…але мені ніколи на думку не спадало здатися, – каже вона, зупинившись на мить, щоб перевести подих. – Я сумнівалася у нашій здатності рухатися далі лише тому, що мій брат був дуже важливим лідером. Тож я зустрілася із усіма нашим працівниками-«старожилами» і закликала всіх, так би мовити, до зброї. Я сказала їм, що впораємося ми лише разом».

Під її керівництвом Copan не припинила розвиватися. Компанія відкрила новий інженерний обʼєкт біля своєї штаб-квартири у 2016-му, а пізніше й нові офіси й заводи у Японії, Австралії та Пуерто-Рико.

Пандемія та інновації

Та ніщо не могло підготувати Тріва або компанію до потужної хвилі Covid-19, яка накрила Італію на початку 2020-го. Перший випадок у країні зафіксували 20 лютого у маленькому містечку Кодоньо, що на південному сході від Брешії – зробили це, звісно, за допомогою флокового тампону-зонду від Copan.

Зіткнувшись із загальнонаціональною надзвичайною ситуацією, Copan запровадила безперервні семиденні зміни, щоб задовольнити потребу держави у матеріалах для забору мазків. Компанія також збільшила виробництво, щоб надати такі необхідні матеріали США: літаки Військово-повітряних сил США приземлилися в Брешії наприкінці березня і в квітні, щоб забрати загалом 4 мільйони тампонів-зондів.

«Брешія була спустошена епідемією ковіду, але наші співробітники продовжували працювати», – розповідає Тріва, пригадуючи період, коли місто на 200 000 жителів і вся провінція потерпали від десятків смертей на день через коронавірус. – Навколо тільки і було чутно завивання сирен «швидких», але наші люди продовжували працювати навіть у вихідні і свята».

Компанія найняла сотні нових працівників, щоб задовольнити надзвичайне підвищення попиту. Вона також отримала два гранти по $10 млн у 2020: один від фонду Advanced Manufacturing Fund, що належить Apple, для будівництва нового заводу у Каліфорнії, а інший від Міністерства оборони США на збільшення виробництва на заводі у Пуерто-Рико.

Крім того, компанія спрямувала велику увагу на роботизацію, запустивши машину під назвою UniVerse, яка автоматизує підготовку зразків для аналізів – на коронавірус, а також інші інфекційні хвороби, серед яких туберкульоз – і звільняє знесилених лаборантів для того, щоб вони могли зосередитися на менш рутинних, складніших завданнях.

Остання інновація Copan – це апарат, який на 80% скорочує час діагностування інфекцій, спричинених бактеріями, що стійкі до антибіотиків. Вбудований штучний інтелект допомагає системі працювати без перебоїв. Аналіз може бути готовий приблизно за чотири години, а негативні зразки автоматично відправляють у смітник.

Ця стратегія, схоже, вже працює: Copan WASP, підрозділ компанії з автоматизації, за перші девʼять місяців 2021-го має $54 млн виторгу, що на 39% більше, ніж за весь 2020-й. Компанія повідомляє, що на цей підрозділ тепер припадає пʼята частина всіх продажів фірми.

Тріва каже, що такий успіх – це заслуга її команди, а також спадщина її брата. «[Даніеле] посіяв зерна підприємницької культури, – впевнена вона, – і це вплинуло не лише на мене, а й на всю компанію». І допоки вона буде на чолі компанії, ця [підприємницька] традиція і сама Copan залишаться в родині. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні