Ілюстрація MAX-O-MATIC FOR FORBES
Категорія
Інновації
Дата

Мікрочипи – нафта диджиталізованої планети. Як їх глобальний брак розвʼязав війну між геймерами і криптомайнерами

7 хв читання

Ілюстрація MAX-O-MATIC FOR FORBES

Глобальний брак мікрочипів щодня дається взнаки. Ці та інші індустрії не мають змоги дістати незамінне для них обладнання і найближчим часом поліпшення ситуації не очікується

Щотижня день у день Дуг Дежарнетт прямує на другий поверх свого будинку, де розташована його ігрова кімната, і з ним відбувається кардинальне перевтілення. Іноді 38-річний офіцер служби досудового нагляду стає воїном-паладином, який блукає підземеллями в ПК-версії World of Warcraft, а інколи за допомогою гарнітури Oculus Rift він перетворюється на головного героя в Half-Life Alyx, який бореться з інопланетянами, що захопили Землю. 

Робити все це дає йому змогу пристрій, що формою нагадує відеокасету; він міститься всередині зібраного ним компʼютера, називається графічний процесор і виводить анімацію ігор на екран.

Nvidia GeForce RTX 3080, що її має Дежарнетт, – це остання модель, і її нелегко було дістати. Коли він намагався її купити новою минулого року, то зʼясував, що її «просто неможливо ніде знайти. Я прокинувся рано на світанку, щоб перевірити всі сайти. Врешті я здався і купив її через Reddit приблизно за $1000», тобто із 30-відсотковою націнкою.

У світі нині брак нових і старих графічних процесорів, що спричиняє відчуття «глибокого фаталізму» серед геймерів, які не можуть дістати обладнання останньої моделі чи навіть замінити старі деталі, бідкається Дежарнетт. «Це нас вбиває». 

Такий стан речей призвів до того, що геймери стали незадоволено кивати на іншу групу гіків – майнерів криптовалюти. Геймери й інші спостерігачі за ринком графічних процесорів кажуть, що майнери переполошили 20-мільярдну індустрію, перевантаживши її небаченим попитом саме тоді, коли є брак ключових компонентів для графічних процесорів – мікрочипів. 

Компанії-виробники графічних процесорів розуміють ситуацію із майнерами, і в середу Nvidia оголосила, що змінить деякі свої майбутні версії графічних процесорів так, щоб вони були менш привабливими для майнерів. Та це станеться нескоро.

«Наразі немає нічого», – каже 22-річний майнер Шаніл Могандас про доступність графічних процесорів. Працівник сфери ІТ має сім графічних процесорів, які працюють у затемненій кімнаті в Дурбані, ПАР. Кожен із них продукує криптовалюту, як-то біткоїн або етеріум. 

Він вважає, що навіть його зовсім не нову колекцію графічних процесорів можна продати в 2,5 разів дорожче за оригінальну ціну кожного процесора. «Ціни злетіли до небес. І це доводить геймерів до сказу». 

За допомогою майнінгу Могандас отримує біткоїни як винагороду за створення блоків верифікованих транзакцій; блоки складаються в блокчейни, і йому не треба за них платити.

Getty Images

Приборні панелі на мікрочипах тисячами виробляються на заводах, які належать німецькому автовиробнику Continental AG; автовиробники теж мають проблеми із регулярним постачанням мікрочипів через глобальний їх брак. Фото Getty Images

Ця суперечка геймерів і криптомайнерів за високотехнологічні пристрої – це чудовий спосіб зрозуміти значно глобальніші події у світі. Нині всюди глибокий, загальний брак мікрочипів, які стали майже такими ж незамінними, як бетон, нафта або пшениця, для щораз більш диджиталізованої планети. 

Щороку їх продають на пів трильйона доларів. Вони живлять електронні системи в літаках, автомобілях, смартфонах і, так, графічних процесорах. Їх починає дедалі більше зʼявлятися навіть у таких повсякденних предметах, як зубні щітки, холодильники і кавові апарати.

Це стає ніби залежністю, – визнає майнер із Ордандо, Флорида, Аніел Варма. – Всі хочуть збудувати власні машини. Це ж верстат для грошей

Зі зростанням доходів у всьому світі споживачі загалом щороку хочуть щораз більше таких речей, а під час пандемії попит на деякі з них став особливо високим. Та велика кількість чипів у таких гаджетах виробляють іноземні компанії, такими як Taiwan Semiconductor і Samsung. Світові ланцюги таких поставок опинилися під великим тиском через пандемію. Закриття заводів і кордонів, а також напруга між Тайванем і Китаєм, який так і не визнав першого суверенною державою, вдарили по виробництву мікрочипів. 

Світові уряди занепокоєні: президент Байден у лютому пообіцяв знайти майже $40 млрд для стимуляції американського виробництва напівпровідників, а міністри Євросоюзу зустрілися того ж місяця, щоб обговорити пакет на $60 млрд для тієї ж мети у їхньому блокові з 27 країн.

Як і з багатьма масштабними проблемами, «великий брак мікрочипів» краще розглядати в мініатюрі, а тому повертаємося до геймерів і криптомайнерів. 

Те, що відбувається в цьому невеликому царстві ботанів, відбувається у тій чи тій формі в інших індустріях, які залежать від чипів. Це призводить до майже комічної комбінації з окупованих бізнесів, неврівноважених споживачів і розпечених ринків. «Думаю, що перед нами ідеальний шторм, – міркує Метью Стаффорд, головний редактор Tom’s Hardware, біблії для айтішників. – Світові компанії прагнуть стабільності. А це аж ніяк не стабільність».

Nvidia і її конкуренти роблять графічні процесори для геймерів ось уже тридцять років. Говорять, що три співзасновники Nvidia, по суті, самі вигадали весь цей ринок за сніданком у брудному кафе Denny’s у Сан-Хосе, Каліфорнія, ще у 1993-му. Вони подумали, що існуватиме ринок для людей, які хотіли вдосконалити свої ПК через те, що відеоігри ставали дедалі більш просунутими.

Мікрочипи – нафта диджиталізованої планети. Як їх глобальний брак розвʼязав війну між геймерами і криптомайнерами /Фото 1

Гендиректор Nvidia Дженсен Хуанг тримає в руці Drive PX, один з останніх графічних процесорів компанії.

Дженсен Хуанг, один із тих трьох чоловіків, і досі залишається гендиректором Nvidia, а його особисті статки оцінюють у $14,2 млрд. Nvidia, тим часом, на ринку оцінюють у $370 млрд. AMD, її найближчий конкурент, вартий приблизно $100 млрд. (За останній рік акції Nvidia зросли на понад 67%, що значно випереджає прибуток від Nasdaq, який складає 43%).

До останнього десятиліття графічні процесори купували переважно геймери. Аж поки не почався криптобум. Щосекунди графічні процесори здійснюють трильйони обчислювальних операцій, і цю неймовірну обчислювальну потужність можна застосувати до криптомайнінгу. Криптомайнінг – це коли компʼютер розвʼязує серію складних рівнянь, продукуючи нові порції різної криптовалюти, яку можна продати за звичайні гроші через криптобіржі, наприклад, Coinbase.

Попри їхній поважний вік і розмір, Nvidia і AMD були захоплені зненацька потужним попитом від криптомайнерів. І навіть тепер вони, видається, не до кінця розуміють, який відсоток їхніх продажів припадає саме на майнерів, що погіршує проблему задоволення попиту. Під час одного із нещодавніх конференційних дзвінків із аналітиками з Волл-стріт, виконавчі директори Nvidia цитували розмиті цифри від третіх сторін, коли йшлося про частку їхніх графічних процесорів, які йдуть на криптомайнінг. «Цілком імовірно, що вони справді не знають», – каже аналітикиня з Bernstein Стейсі Ресґон. Ця частка може складати 10% і приносити майже пів мільярда доларів, тоді як ще десять років тому ця частка була близька до нуля. Нині ситуація тільки погіршується: ціни на криптовалюту злетіли до небес у 2020-му і 2021-му, що сприяло збільшенню уваги до криптомайнінгу.

Виробники графічних процесорів не надто хочуть, щоб майнери були їхніми ключовими клієнтами. Виробники бачили подібний спалах попиту від майнерів у 2017-му і 2018-му – в ці роки теж ціни на крипто злетіли. Та коли істерія затихла, майнери заполонили вторинний ринок старими графічними процесорами, що знизило ціни і попит на нові моделі. 

Збитки помітні в цифрах, які оприлюднила Nvidia після першого фіскального кварталу 2019-го: виторг склав лише $2,2 млрд, що майже на третину менше, як порівняти з попереднім роком. Таке зниження є рідкістю для компанії.

Тому Nvidia і решта виробників не тільки мають справу зі зниженням пропозиції, а й з високим попитом від групи споживачів, яка будь-якої миті може зникнути, якщо ціни на криптовалюту знову обваляться. (Крипто – це нестабільний світ. За останній тиждень біткоїн опустився від $51 383 за одиницю до $34 923.)

А тим часом, навіть якщо пропозиція зросте і компанії зможуть краще інтегрувати майнінг у свої прогнози, вони все одно можуть вмить зіткнутися із перенасиченням вторинного ринку, що знизить ціни на їхні нові продукти.

Враховуючи всі ці чинники, компанії вирішили не вживати ніяких заходів для виправлення поточної ситуації. Як наслідок маємо напругу між геймерами і майнерами і запекле полювання за будь-якими доступними графічними процесами. Охочі часто погоджуються на пропозиції на eBay або на форумах Reddit, де з них здирають вдвічі або втричі більше за реальну вартість процесорів.

Знайти графічний процесор «повинно бути до смішного просто: заходиш на Newegg (популярний онлайн-ритейлер електроніки), перевіряєш наявність товару і купуєш його. Та нині на Місяць, певно, простіше злітати, ніж знайти графічний процесор», – каже Раян Велін, 27-річний геймер з Мілл-Крік, Вашингтон. 

Дійсно, Newegg нещодавно був змушений продавати графічні процесори через лотерейну систему, щоб впоратися із попитом. «Запаси обмежені, а попит високий», – скаржиться Велін. 

Мікрочипи – нафта диджиталізованої планети. Як їх глобальний брак розвʼязав війну між геймерами і криптомайнерами /Фото 2

За кілька тижнів після обіцянки профінансувати американське виробництво мікрочипів президент Байден провів у квітні віртуальні збори з гендиректорами індустрії, «щоб підсилити внутрішню галузь напівпровідників і забезпечити ланцюг постачання для Америки».

У нього є кілька графічних процесорів ще з відтоді, коли він почав грати у відеоігри на ПК десять років тому. Новий Radeon RX 5700 від AMD він придбав минулого року, що дало йому змогу годинами насолоджуватися у світі Final Fantasy, коли наш світ захопила пандемія. «Та останнім часом мені не щастить, – нарікає хлопець. – Я записався у список очікування на іншому сайті, щоб купити 3080 або 3090 (дві моделі Nvidia), та я чекаю вже давненько».

42-річний Джастін Келлі знайомий з обома таборами – раніше він був геймером, а тепер став майнером. Келлі спершу купив кілька графічних процесорів для ігор («друзі приходять до мене, і ми граємо в Duke Nukem або Delta Force 2»), а потім задіяв їх для майнінгу біткоїнів у 2013 році. 

За останній рік він придбав відеокарт Nvidia на $10 000, яких вистачало на добування криптовалюти на $600 щодня. Він шкодує, що не купив більше. «Я б витратив і більше ніж $10 000, та іноді мені не вдавалося цього зробити», – розповідає Келлі, ІТ-консультант із Сіетла. 

Багато продавців дотримувалися політики «один процесор в одному замовленні». «Якби я міг зустрітися із собою в серпні [2020], я б сказав йому купити штук 50 карт». Можливо, щоб потім втридорога продати їх іншим.

«Це стає ніби залежністю, – визнає майнер із Ордандо, Флорида, Аніел Варма. – Всі хочуть збудувати власні машини. Це ж верстат для грошей». 36-річний Варма зміг купити 30 графічних процесорів від Nvidia за останні 12 місяців після того, як йому вдалося придбати бота. ПЗ можна запрограмувати так, щоб воно шукало в мережі графічні процесори на продаж і купувало їх тієї ж миті, коли сайт виставляє їх. Боти відомі у світі колекціонерів і серед прихильників кросівок, адже саме вони не дають звичайним покупцям купувати продукти достатньо швидко.

Варма, який працює техконсультантом, встановив у себе вдома чотири компʼютери: по одному у вітальні, передпокої, гостьовій і коридорі. Переважно він майнить біткоїни й етеріуми, але нещодавно взявся і за Dogecoin на прохання доньки. 

«Я будую ці круті суперкомпʼютери, – хвалиться він. – Кожному, хто заходить у мій дім і бачить ці компи, просто зриває дах. Я бачив, як у декого щелепа відвисала й очі на лоба лізли».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд