Категорія
Інновації
Дата

Чому Revolut подорожчав до $33 млрд. Допомогла конкуренція у венчурі, операційні успіхи та щедрі інвестори

Британський фінтех-стартап Revolut 15 липня оголосив про раунд у $800 млн, який підняв оцінку компанії з $5,5 млрд до $33 млрд. Сукупні статки її засновників – росіянина Миколи Сторонського та українця Влада Яценка – перевищили $8 млрд. Ще у квітні 2021 року Sky News писав, що Revolut готується закрити угоду на більш скромних умовах – оцінка компанії повинна була скласти $10 млрд. Forbes пояснює, що допомогло підвищити ставки

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Що відбувається на ринку венчурних інвестицій

Традиційно ключовими гравцями в індустрії були ангели і, на більш пізніх стадіях, венчурні фонди та корпорації. Останнім часом ситуація почала змінюватися – на галявину зайшли хеджеві, пайові та PE-фірми. Раніше вони обирали покупку не-технологічних активів або заходили у бізнес після виходу на біржу. Тепер підвищили толерантність до ризику і вкладаються у стартапи до публічних розміщень.

«Участь нетрадиційних інвесторів підігріває стрімке зростання венчурного ринку і посилює конкуренцію, що своєю чергою призводить до підвищення вартості компаній», – пише The Wall Street Journal. Що принаджує таких інвесторів? У першій половині 2021 року на біржі розмістилися 883 технологічні компанії, їхні інвестори заробили $372 млрд.

Майбутніми єдинорогами хочуть заволодіти якомога раніше. Середній обсяг раунду серії A – найчастіше першого серйозного залучення грошей у компанію – за останні три роки зріс із $30 млн до $42,5 млн, свідчать дані CB Insights про американський ринок, які цитує WSJ.

Як наслідок, стартапи почали частіше звертатися на Волл-Стріт – попит на послуги інвестбанкірів та радників зріс через засилля венчурного капіталу. «Goldman Sachs, Morgan Stanley і JP Morgan, а також компанії поменше на кшталт William Blair і Jefferies – серед тих, кого залучають стартапи для обговорення умов із венчурними інвесторами», – пише The Information. Вони беруть приблизно 5% від суми угоди, але економлять засновникам тижні і навіть місяці, забезпечуючи супровід.

За підрахунками видання, нетрадиційні інвестори взяли участь у 1800 раундах або 42% від загального числа закритих в американському венчурі угод. Всього вони проінвестували $115 млрд.

Матеріали по темі

Щедрі інвестори та зростаючі фінпоказники Revolut

Угода Revolut – не виняток. У раунді на $800 млн всього два учасники: другий фонд венчурного підрозділу японського конгломерату SoftBank і гедж-фонд Tiger Global Management. Обидва учасники лояльні до того, щоб підвищувати оцінку портфельних стартапів. Revolut оцінили за мультиплікатором 91X до аннуалізованої виручки.

SoftBank давно вибрав стратегію мегараундів – його керівник Масайоші Сон воліє інвестувати суми від $100 млн, хоча й трохи збавив апетити останніми роками. Якщо його Vision Fund 1, запущений у 2017 році, у середньому вкладав $931 млн у кожній угоді, то Vision Fund 2 – інвестор Revolut – поки в середньому інвестує $152 млн за одну транзакцію, підраховував на початку липня Nikkei.

Немає проблем з масштабом і у Tiger Global Management. Ця компанія запустилася в 2001 році і спочатку оперувала як Public Equity інвестор, обираючи для інвестицій акції публічних компаній, зокрема китайських.

Компанія вийшла на ринок приватних інвестицій у 2003 році і за наступні 17 років її фонди показали прибутковість у розмірі близько 26% – це один з кращих показників в індустрії. Всього під управлінням Tiger Global знаходяться активи на суму $65 млрд, з них акції приватних компаній вже займають більшу частину – понад $35 млрд, підраховує Crunchbase. Чим забезпечене таке зростання? Менеджери Tiger Global – компанія базується у Нью-Йорку зі штатом понад 100 осіб – закривають угоди з небаченою швидкістю і умовами.

Наприклад, на знайомство із засновниками стартапу Innovaccer, складання і підписання договору Tiger витратив усього три дні, описує їхній підхід The Information. У гонитві за найбільшою часткою компанія також організовує викуп акцій у попередніх інвесторів, заразом за більш високою оцінкою. Інвестуючи у Discord, фонд зайшов у загальний капітал стартапу за оцінкою в $7,1 млрд і викупив «вторинні» акції за оцінкою в $10 млрд.

Що ще підстьобнуло зростання вартості Revolut, крім лояльних до ризику інвесторів? Компанія швидко покращує фінансові показники і стає ефективнішою, пише TechCrunch. Виручка необанку в 2020 році зросла на 57%, до £261 млн. Водночас валовий прибуток – дохід до податків і додаткових витрат – за той самий період підскочив на 215%, до £204 млн.

Послідовно скорочуючи витрати, до четвертого кварталу 2020 року компанія вийшла на валову маржинальність у 61%. «До кінця червня 2021-го маржинальність могла досягти 70% – це рівень SaaS-компаній, зразковий для інвесторів», – пише TechCrunch. Для порівняння, минулого раунд на $ 580 млн компанія закривала в лютому 2020 року, коли її маржинальність досягала 29%.

Після нового раунду Revolut став другим найдорожчим стартапом Європи і першим у Великій Британії. У регіоні його випереджає тільки шведський фінтех Klarna, який допомагає робити покупки у розстрочку. Компанія залучила раунд на $639 млн у червні 2021 року, його очолив той самий Vision Fund 2 за оцінки у $45,6 млрд.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні