Британський фінтех-стартап Revolut 15 липня оголосив про раунд у $800 млн, який підняв оцінку компанії з $5,5 млрд до $33 млрд. Сукупні статки її засновників – росіянина Миколи Сторонського та українця Влада Яценка – перевищили $8 млрд. Ще у квітні 2021 року Sky News писав, що Revolut готується закрити угоду на більш скромних умовах – оцінка компанії повинна була скласти $10 млрд. Forbes пояснює, що допомогло підвищити ставки
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.
Що відбувається на ринку венчурних інвестицій
Традиційно ключовими гравцями в індустрії були ангели і, на більш пізніх стадіях, венчурні фонди та корпорації. Останнім часом ситуація почала змінюватися – на галявину зайшли хеджеві, пайові та PE-фірми. Раніше вони обирали покупку не-технологічних активів або заходили у бізнес після виходу на біржу. Тепер підвищили толерантність до ризику і вкладаються у стартапи до публічних розміщень.
«Участь нетрадиційних інвесторів підігріває стрімке зростання венчурного ринку і посилює конкуренцію, що своєю чергою призводить до підвищення вартості компаній», – пише The Wall Street Journal. Що принаджує таких інвесторів? У першій половині 2021 року на біржі розмістилися 883 технологічні компанії, їхні інвестори заробили $372 млрд.
Майбутніми єдинорогами хочуть заволодіти якомога раніше. Середній обсяг раунду серії A – найчастіше першого серйозного залучення грошей у компанію – за останні три роки зріс із $30 млн до $42,5 млн, свідчать дані CB Insights про американський ринок, які цитує WSJ.
Як наслідок, стартапи почали частіше звертатися на Волл-Стріт – попит на послуги інвестбанкірів та радників зріс через засилля венчурного капіталу. «Goldman Sachs, Morgan Stanley і JP Morgan, а також компанії поменше на кшталт William Blair і Jefferies – серед тих, кого залучають стартапи для обговорення умов із венчурними інвесторами», – пише The Information. Вони беруть приблизно 5% від суми угоди, але економлять засновникам тижні і навіть місяці, забезпечуючи супровід.
За підрахунками видання, нетрадиційні інвестори взяли участь у 1800 раундах або 42% від загального числа закритих в американському венчурі угод. Всього вони проінвестували $115 млрд.
Щедрі інвестори та зростаючі фінпоказники Revolut
Угода Revolut – не виняток. У раунді на $800 млн всього два учасники: другий фонд венчурного підрозділу японського конгломерату SoftBank і гедж-фонд Tiger Global Management. Обидва учасники лояльні до того, щоб підвищувати оцінку портфельних стартапів. Revolut оцінили за мультиплікатором 91X до аннуалізованої виручки.
SoftBank давно вибрав стратегію мегараундів – його керівник Масайоші Сон воліє інвестувати суми від $100 млн, хоча й трохи збавив апетити останніми роками. Якщо його Vision Fund 1, запущений у 2017 році, у середньому вкладав $931 млн у кожній угоді, то Vision Fund 2 – інвестор Revolut – поки в середньому інвестує $152 млн за одну транзакцію, підраховував на початку липня Nikkei.
Немає проблем з масштабом і у Tiger Global Management. Ця компанія запустилася в 2001 році і спочатку оперувала як Public Equity інвестор, обираючи для інвестицій акції публічних компаній, зокрема китайських.
Компанія вийшла на ринок приватних інвестицій у 2003 році і за наступні 17 років її фонди показали прибутковість у розмірі близько 26% – це один з кращих показників в індустрії. Всього під управлінням Tiger Global знаходяться активи на суму $65 млрд, з них акції приватних компаній вже займають більшу частину – понад $35 млрд, підраховує Crunchbase. Чим забезпечене таке зростання? Менеджери Tiger Global – компанія базується у Нью-Йорку зі штатом понад 100 осіб – закривають угоди з небаченою швидкістю і умовами.
Наприклад, на знайомство із засновниками стартапу Innovaccer, складання і підписання договору Tiger витратив усього три дні, описує їхній підхід The Information. У гонитві за найбільшою часткою компанія також організовує викуп акцій у попередніх інвесторів, заразом за більш високою оцінкою. Інвестуючи у Discord, фонд зайшов у загальний капітал стартапу за оцінкою в $7,1 млрд і викупив «вторинні» акції за оцінкою в $10 млрд.
Що ще підстьобнуло зростання вартості Revolut, крім лояльних до ризику інвесторів? Компанія швидко покращує фінансові показники і стає ефективнішою, пише TechCrunch. Виручка необанку в 2020 році зросла на 57%, до £261 млн. Водночас валовий прибуток – дохід до податків і додаткових витрат – за той самий період підскочив на 215%, до £204 млн.
Послідовно скорочуючи витрати, до четвертого кварталу 2020 року компанія вийшла на валову маржинальність у 61%. «До кінця червня 2021-го маржинальність могла досягти 70% – це рівень SaaS-компаній, зразковий для інвесторів», – пише TechCrunch. Для порівняння, минулого раунд на $ 580 млн компанія закривала в лютому 2020 року, коли її маржинальність досягала 29%.
Після нового раунду Revolut став другим найдорожчим стартапом Європи і першим у Великій Британії. У регіоні його випереджає тільки шведський фінтех Klarna, який допомагає робити покупки у розстрочку. Компанія залучила раунд на $639 млн у червні 2021 року, його очолив той самий Vision Fund 2 за оцінки у $45,6 млрд.


Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.