Джеймс К. Мін, засновник і гендиректор Cleerly. Фото CLEERLY
Категорія
Інновації
Дата

Стартап Cleerly допомогає лікарям виявляти серцево-судинні хвороби задовго до кризових моментів у пацієнтів. Він використовує машинне навчання і вже залучив $54 млн

5 хв читання

Джеймс К. Мін, засновник і гендиректор Cleerly. Фото CLEERLY

Цього року приблизно 650 000 американців помре від серцево-судинних хвороб – і для багатьох це стане абсолютною несподіванкою. Все тому, що приблизно 60% людей, які пережили інфаркт, не мали до цього ніяких симптомів серцево-судинних хвороб, каже кардіолог Джеймс К. Мін. Багато пацієнтів не робить візуалізацію серця і артерій, поки не відчує біль або задишку, а тому діагностика і лікування є реактивним, а не проактивним. Мін, засновник і гендиректор Cleerly, хоче змінити такий стан речей. Нью-Йоркський стартап використовує машинне навчання, щоб допомогти лікарям персоналізувати плани лікування серцево-судинних хвороб задовго до того, як пацієнт буде лежати у «швидкій» і хапатися за серце.

⚡️Ексклюзивно: спікер на форумі «Енергія бізнесу» – Деніел Єрґін, віце-голова S&P Global, письменник та лауреат Пулітцерівської премії. Він автор бестселерів про енергетику та світову економіку, зокрема «The Prize» і «The New Map». Вже 9 жовтня зустрінемося. 

Долучайтеся до форуму!

Як мамографія і колоноскопія створили революцію у виявленні раку грудей і колоректального раку на ранній стадії, Мін хоче перетворити на звичну справу ранню діагностику і лікування серцево-судинних хвороб. Підхід компанії він називає «ефективна профілактика».

Cleerly спирається на більше десяти років досліджень Міна в Інституті візуалізації серцево-судинної системи Даліо при Нью-Йоркській пресвітеріанській лікарні і Корнельському медичному університеті. Інститут, в якому Мін був директором, отримував фінансування від неприбуткової організації мільярдера, керівника гедж-фонду і попечителя лікарні Рея Даліо. Там Мін провів масштабні клінічні випробування за участі понад 50 000 пацієнтів.

Та він зрозумів, що йому треба буде залишити академічний світ, щоб його знахідки могли допомогти великій кількості людей. Після пʼяти років формування команди для обробки наукових даних, вдосконалення алгоритмів і отримання двох схвалень від Управління з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами, Cleerly вийшов на світло. У понеділок компанія оголосила про те, що отримала $43 млн інвестицій в Серії В, щоб розібратися із головною причиною смертності в США.

«Можливості ринку просто безмежні. У США близько 100+ мільйонів пацієнтів ризикують отримати інфаркт і нам треба до них достукатися, – каже 49-річний Мін. – До цього раунду інвестицій ми намагалися скласти всі напрацювання разом, щоб можна було створити реальні масштабні зміни. Тепер ми візьмемо ці інвестиції і саме цим і займемося».

Раннє виявлення серцево-судинних хвороб може спровокувати потужне зниження витрат системи охорони здоровʼя, адже кожного року, за повідомленням Центрів з контролю та профілактики захворювань, США витрачає на лікування таких захворювань близько $219 млрд. Рандомізоване контрольоване випробування, яке Мін опублікував у 2019-му, виявило, що дві третини пацієнтів, яким призначають серцеву катетеризацію, інвазивна процедура для нормалізації притоку крові до серця, не мали серцево-судинних хвороб.

Такого агресивного лікування можна уникнути, зʼясував він, завдяки аналізу знімків з компʼютерного томографа. Така методика привела до зниження інвазивних процедур на 75%, а витрат на серцево-судинне лікування – на 60%. Мін каже, що для ручного аналізу кожного знімку потрібно годин 8, а технологія Cleerly може виконати цю ж роботу за лічені хвилини.

Cleerly не розрахований на профільних спеціалістів. Технологія створена для того, щоб сімейні лікарі та терапевти могли розуміти складні знімки без того, щоб заморочуватися зі скеруваннями до профільних спеціалістів. Ідея полягає в тому, щоб попередити пацієнтів якомога раніше, а не тоді, коли витрати на лікування виходять з-під контролю. Саме тому Cleerly залучив низку інвесторів, серед яких Американський кардіологічний коледж і медична страхова компанія Cigna. Інвестиційний раунд очолила фірма Vensana Capital, а LRVHealth, New Leaf Venture Partners та DigiTx теж взяли участь. На сьогодні Cleerly зібрав $54 млн.

«Ми вважаємо, що Cleerly – це майбутнє виявлення хвороб коронарної артерії, і ми підтримуємо цю компанію в її місії створити персоналізований підхід до діагностики, контролю і лікування серцево-судинних хвороб. Нам дуже імпонує те, що вся технологія заснована на першокласних клінічних даних про її ефективність та економію коштів», – сказав у заяві Джастін Клайн, лікар і керівний партнер Vensana Capital. 

Клайн і двоє інших інвесторів приєднаються до ради директорів Cleerly, до якої вже входять Рой Беверідж, колишній головний медичний директор медичної страхової компанії Humana, Ґленн Стіл, колишній гендиректор Geisinger Health System, і Кевін Кінґ, колишній гендиректор публічної компанії iRhythm Technologies, яка займається цифровим наглядом за здоровʼям серцево-судинної системи. Cleerly також отримав підтримку від виконавчих радників Еріка Горовіца, головного наукового директора Microsoft, і Лі Купера, гендиректора GE Healthcare.

Наука ніколи не зупиниться, адже вона і є рушійною силою нашої компанії.

Джеймс К. Мін, Cleerly

Чому ж серцево-судинні хвороби – тихий убивця, який відповідальний за 1 з 4 смертей у США – так важко діагностувати? Все зводиться до браку інформації. Холестерин звинувачують найчастіше, але існує 80% часткового збігу рівнів холестерину у людей, які отримали інфаркт, і тих, кого така доля оминула, каже Мін. Аж поки пацієнт не прийде до лікаря із болем у грудях і той не замовить сканування, неможливо буде точно сказати, чи потік крові до серця порушений через звуження артерій.

Звуження артерій відбувається через нашарування жирових відкладень, або бляшок, на стінках артерій. Процес діагностування відбувається «задом наперед», каже Мін. «Ми дивилися на кінцевий результат цього явища, але у нас насправді ніколи не було інструментів для того, щоб характеризувати хворобу».

І дослідження, і технології пройшли довгий шлях з того часу, як Мін почав займатися медициною понад двадцять років тому. У 2003-му він уперше побачив знімки 4-зрізового томографа, на якому кожен зріз представляє поперечне зображення серця. «Коли я побачив той знімок, то подумав, що це фундаментально змінить наше розуміння судинної біології», – розповідає він. Зараз є компʼютерні томографи, які дають 640-зрізові зображення.

Мін і його команда витратили роки на дослідження тисяч КТ-сканувань, щоб визначити і категоризувати певні характеристики, а потім застосувати машинне навчання, щоб почати визначати поширені закономірності. Наприклад, в опублікованому дослідженні 2019 року висувалася гіпотеза: що тонші і більш «забиті» артерії у людини, то вища ймовірність того, що вона може отримати інфаркт, каже Мін.

Та Мін був вражений тим, що виявили він і його команда: не кількість, а різновид бляшок є найбільшим фактором ризику. Пацієнти, які пережили інфаркт, частіше мали жирні бляшки низької щільності, що наповнені холестерином, у порівнянні з твердими кальцифікатами, пояснює він.

Це дослідження також збіглося в часі із виходом на ринок групи нових препаратів для серцево-судинних хвороб, які дали лікарям альтернативу традиційним статинам.

«Завдяки широкомасштабним дослідженням ми краще можемо зрозуміти біологію серцево-судинних хвороб. Тепер у нас є сила машинного навчання, яке обробляє всі знімки КТ-сканування, щоб видати корисні дані. А далі у нас зʼявляються варіанти лікування, яке дасть змогу лікарям ефективно допомагати пацієнтам без оперативного втручання», – пояснює він.

Перевага технології від Cleerly в тому, що платформа буде постійно оновлюватися і вдосконалюватися після «вивчення» нової інформації і появи нових варіантів лікування. На черзі міжнародна реєстрація, щоб залучити понад 200 000 пацієнтів упродовж наступних десяти років.

«У Cleerly ми розробили більше двадцяти алгоритмів, щоб можна було краще розуміти серцево-судинні хвороби і їхній вплив на пацієнтів», – каже Мін. – Наука ніколи не зупиниться, адже вона є справжньою рушійною силою нашої компанії».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд