Фаундери OneNotary (з ліва на право): Павло Печений, Іван Зіньков, В'ячеслав Еніс, Тетяна Зав'ялова, Олег Зюзь /з особистого архіву
Категорія
Картина дня
Дата

Стартап OneNotary залучив $1,75 млн. Він допомагає нотаріусам у США підписувати документи онлайн. Як українці вийшли на американський ринок

Фаундери OneNotary (з ліва на право): Павло Печений, Іван Зіньков, В'ячеслав Еніс, Тетяна Зав'ялова, Олег Зюзь Фото з особистого архіву

Український стартап OneNotary допомагає американським нотаріусам засвідчувати документи онлайн за 15 хвилин. Щоб робити це ще швидше, він залучив $1,75 млн від українських фондів Adventures Lab VC, Digital Future VC, U.Ventures, російського TMT Investments і американських GoodPaper Venture і The Legal Tech Fund

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Криза паперів і печаток. Чому OneNotary запустився на старті пандемії?

Засновники стартапу OneNotary Іван Зіньков, 32, Паша Печений, 34, Таня Зав’ялова, 38, Олег Зюзь, 38, Вʼячеслав Еніс, 37, познайомилися під час роботи в американській продуктовій компанії Tonic Health. Зіньков з 2015-го обіймав посаду генерального менеджера українського офісу, де раніше працювало майже сто людей. «Тут був повний цикл: від ідеї до виведення й підтримки продукту на ринку Штатів, – говорить Зіньков. – Я керував усім процесом». 

У 2019-му Tonic Health продали, а Зіньков з підлеглими шукав нову гавань. Команда не розмінювалася на дрібні ринки – фокус одразу був на Штати. Там запустили платформу Adorum, яка автоматично генерувала дизайн квартири. Продукт не злетів. 

Засновники не засмутилися – ідея для нового бізнесу з’явилася ще при реєстрації Adorum. «Документ потрібно було нотаріально засвідчити, а з України я цього зробити не зміг», – розповідає Зіньков. Відправною точкою стала пандемія і перші карантинні обмеження. Тоді команда побачила потенціал цього ринку. 

Порядок нотаріального засвідчення документів міняється від штату до штату. Електронні документи приймаються по всій країні, але засвідчити їх онлайн можна не в усіх штатах. 

З 2011 року це дозволялося нотаріусам Вірджинії, з 2015-го – у Монтані й Неваді, з 2017-го – у Техасі. «Ринок LegalTech, як і Fintech, – дуже консервативний і завжди був зарегульований, інновації до нього доходять пізніше за всіх», – говорить Олексій Вітченко з Digital Future. У 2019 штати почали приймати тимчасові закони, які за три роки стали постійними. Дистанційна послуга доступна в 39 з 50 штатів (на момент написання матеріалу). 

OneNotary запропонував ринку рішення, коли засвідчення документу займає 15 хвилин. На платформі – 10 000 нотаріусів. Клієнт бронює часовий слот, завантажує документи і зідзвонюється з нотаріусом по відеозв’язку. Перед цим він проходить тест на підтвердження особи. Система ставить йому особисті питання з кредитної історії, місця проживання тощо. Захистити документ від підробок допомагає діджитал-сертифікат – його зашивають у метадані документу. 

Як працює засвідчення? Спочатку бізнес, який хоче нотарізувати документи для своїх клієнтів повинен безкоштовно зареєструватися на сайті. За один засвідчений документ клієнт платить OneNotary $25. За кожен наступний – доплата $6. Нотаризований документ зберігається у OneNotary сім днів. Якщо клієнт купує підписку за $49, обмежень немає. Також вона дозволяє підключати до програмного рішення власного нотаріуса. Всього на OneNotary 1000 бізнесів. 

Окремо стартап тестує з чотирма бізнесами інтеграцію онлайн-нотаризацій у софт клієнта. Це потрібно компаніям з нерухомості й фінансових платежів, для яких засвідчення документів – щоденні реалії. За інтеграцію сервісу у свою платформу клієнт сплачує OneNotary $10–30 від заробітку з одного дзвінка. 

Щороку в США нотаріально завіряють 1,25 млрд документів з нерухомості, освіти, реєстрації компаній тощо, підрахував конкурент Notarize. Бостонський стартап на ринку з 2015-го. У 2021-му компанія підняла $130 млн інвестицій, потроївши оцінку до $760 млн. Як це вдалося майбутньому єдинорогу? За 2020 рік виторг виріс на 600%. Показники OneNotary скромніші – до $100 000, говорить Зіньков. 

З керуючим партнером Adventures Lab Андрієм Криворчуком Зіньков познайомився, коли OneNotary лише шукав product market fit. «Я подумав, якщо вони виживуть і зароблятимуть у два-три рази більше, то для нас це буде показник, – згадує Криворчук. – Через пів року Іван прийшов з динамікою виторгу у 20–30 разів більше». Інвестор називає його симбіозом порядної, чесної людини і прагматичного бізнесмена, який оцінює бізнес цифрами.

Плани OneNotary на інвестицію

Перші вливання у OneNotary – близько $500 000 власних заощаджень, ангельських чеків і акселерації у Village Global. Раунд на $1,75 млн спрямують на допилення продукту. Стартап хоче запустити автоматичне заповнення документів. «Нотаріус витрачає на це півтори години, а машина – 90 секунд», – розповідає Зіньков. Інтеграцію програмного продукту з бізнесом планують скоротити до кількох годин.

Інша стаття витрат – маркетинг. «Треба популяризувати сервіс у консервативних штатах», – каже Зіньков. Найскладніше дається Каліфорнія. Там влада опирається онлайн-нотаріусам – побоюється махінацій із документами про нерухомість, де вона найдорожча у США. 

Розробка й маркетинг лежать на українській команді з шести людей, продажі й підтримку продукту закривають 10 людей у Штатах. «У OneNotary є баланс досвідченої команди, потенційно цікавого ринку та обʼєктивної проблеми, яка існує на ринку», – вважає інвестиційний директор TMT Investments Олександр Пак. Оцінку фаундер не розголошує. Як правило, на такому раунді вона в межах $10–15 млн.

Масштабувати LegalTech бізнес не просто – регулювання в кожній країні різне. «Проблема нотаріального посвідчення – це не стільки технологічна проблема, скільки регуляторна, – каже CEO компанії AxDraft Юрій Заремба. – Якщо документ не в класичній формі, він нікому не потрібен». У OneNotary вважають, що це тимчасово й дивляться на Бразилію, яка також дозволила нотаріусам працювати дистанційно. В Україні такий закон не розглядали. 

Наступний раунд стартап планує на кінець року. Щоб дорости до єдинорога, потрібно робити 250 000 нотаризацій у місяць, підрахував Зіньков. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні