Фаундери OneNotary (з ліва на право): Павло Печений, Іван Зіньков, В'ячеслав Еніс, Тетяна Зав'ялова, Олег Зюзь /з особистого архіву
Категорія
Картина дня
Дата

Стартап OneNotary залучив $1,75 млн. Він допомагає нотаріусам у США підписувати документи онлайн. Як українці вийшли на американський ринок

Фаундери OneNotary (з ліва на право): Павло Печений, Іван Зіньков, В'ячеслав Еніс, Тетяна Зав'ялова, Олег Зюзь Фото з особистого архіву

Український стартап OneNotary допомагає американським нотаріусам засвідчувати документи онлайн за 15 хвилин. Щоб робити це ще швидше, він залучив $1,75 млн від українських фондів Adventures Lab VC, Digital Future VC, U.Ventures, російського TMT Investments і американських GoodPaper Venture і The Legal Tech Fund

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Криза паперів і печаток. Чому OneNotary запустився на старті пандемії?

Засновники стартапу OneNotary Іван Зіньков, 32, Паша Печений, 34, Таня Зав’ялова, 38, Олег Зюзь, 38, Вʼячеслав Еніс, 37, познайомилися під час роботи в американській продуктовій компанії Tonic Health. Зіньков з 2015-го обіймав посаду генерального менеджера українського офісу, де раніше працювало майже сто людей. «Тут був повний цикл: від ідеї до виведення й підтримки продукту на ринку Штатів, – говорить Зіньков. – Я керував усім процесом». 

У 2019-му Tonic Health продали, а Зіньков з підлеглими шукав нову гавань. Команда не розмінювалася на дрібні ринки – фокус одразу був на Штати. Там запустили платформу Adorum, яка автоматично генерувала дизайн квартири. Продукт не злетів. 

Засновники не засмутилися – ідея для нового бізнесу з’явилася ще при реєстрації Adorum. «Документ потрібно було нотаріально засвідчити, а з України я цього зробити не зміг», – розповідає Зіньков. Відправною точкою стала пандемія і перші карантинні обмеження. Тоді команда побачила потенціал цього ринку. 

Порядок нотаріального засвідчення документів міняється від штату до штату. Електронні документи приймаються по всій країні, але засвідчити їх онлайн можна не в усіх штатах. 

З 2011 року це дозволялося нотаріусам Вірджинії, з 2015-го – у Монтані й Неваді, з 2017-го – у Техасі. «Ринок LegalTech, як і Fintech, – дуже консервативний і завжди був зарегульований, інновації до нього доходять пізніше за всіх», – говорить Олексій Вітченко з Digital Future. У 2019 штати почали приймати тимчасові закони, які за три роки стали постійними. Дистанційна послуга доступна в 39 з 50 штатів (на момент написання матеріалу). 

OneNotary запропонував ринку рішення, коли засвідчення документу займає 15 хвилин. На платформі – 10 000 нотаріусів. Клієнт бронює часовий слот, завантажує документи і зідзвонюється з нотаріусом по відеозв’язку. Перед цим він проходить тест на підтвердження особи. Система ставить йому особисті питання з кредитної історії, місця проживання тощо. Захистити документ від підробок допомагає діджитал-сертифікат – його зашивають у метадані документу. 

Як працює засвідчення? Спочатку бізнес, який хоче нотарізувати документи для своїх клієнтів повинен безкоштовно зареєструватися на сайті. За один засвідчений документ клієнт платить OneNotary $25. За кожен наступний – доплата $6. Нотаризований документ зберігається у OneNotary сім днів. Якщо клієнт купує підписку за $49, обмежень немає. Також вона дозволяє підключати до програмного рішення власного нотаріуса. Всього на OneNotary 1000 бізнесів. 

Окремо стартап тестує з чотирма бізнесами інтеграцію онлайн-нотаризацій у софт клієнта. Це потрібно компаніям з нерухомості й фінансових платежів, для яких засвідчення документів – щоденні реалії. За інтеграцію сервісу у свою платформу клієнт сплачує OneNotary $10–30 від заробітку з одного дзвінка. 

Щороку в США нотаріально завіряють 1,25 млрд документів з нерухомості, освіти, реєстрації компаній тощо, підрахував конкурент Notarize. Бостонський стартап на ринку з 2015-го. У 2021-му компанія підняла $130 млн інвестицій, потроївши оцінку до $760 млн. Як це вдалося майбутньому єдинорогу? За 2020 рік виторг виріс на 600%. Показники OneNotary скромніші – до $100 000, говорить Зіньков. 

З керуючим партнером Adventures Lab Андрієм Криворчуком Зіньков познайомився, коли OneNotary лише шукав product market fit. «Я подумав, якщо вони виживуть і зароблятимуть у два-три рази більше, то для нас це буде показник, – згадує Криворчук. – Через пів року Іван прийшов з динамікою виторгу у 20–30 разів більше». Інвестор називає його симбіозом порядної, чесної людини і прагматичного бізнесмена, який оцінює бізнес цифрами.

Плани OneNotary на інвестицію

Перші вливання у OneNotary – близько $500 000 власних заощаджень, ангельських чеків і акселерації у Village Global. Раунд на $1,75 млн спрямують на допилення продукту. Стартап хоче запустити автоматичне заповнення документів. «Нотаріус витрачає на це півтори години, а машина – 90 секунд», – розповідає Зіньков. Інтеграцію програмного продукту з бізнесом планують скоротити до кількох годин.

Інша стаття витрат – маркетинг. «Треба популяризувати сервіс у консервативних штатах», – каже Зіньков. Найскладніше дається Каліфорнія. Там влада опирається онлайн-нотаріусам – побоюється махінацій із документами про нерухомість, де вона найдорожча у США. 

Розробка й маркетинг лежать на українській команді з шести людей, продажі й підтримку продукту закривають 10 людей у Штатах. «У OneNotary є баланс досвідченої команди, потенційно цікавого ринку та обʼєктивної проблеми, яка існує на ринку», – вважає інвестиційний директор TMT Investments Олександр Пак. Оцінку фаундер не розголошує. Як правило, на такому раунді вона в межах $10–15 млн.

Масштабувати LegalTech бізнес не просто – регулювання в кожній країні різне. «Проблема нотаріального посвідчення – це не стільки технологічна проблема, скільки регуляторна, – каже CEO компанії AxDraft Юрій Заремба. – Якщо документ не в класичній формі, він нікому не потрібен». У OneNotary вважають, що це тимчасово й дивляться на Бразилію, яка також дозволила нотаріусам працювати дистанційно. В Україні такий закон не розглядали. 

Наступний раунд стартап планує на кінець року. Щоб дорости до єдинорога, потрібно робити 250 000 нотаризацій у місяць, підрахував Зіньков. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні