Ілюстрація Shutterstock/Анна Наконечна /прес-центр Президента України
Категорія
Картина дня
Дата

Зеленський хоче роздавати смартфони літнім людям. Ринок може піти в тінь, бюджет – втратити 10 млрд грн. Ось чому

4 хв читання

Ілюстрація Shutterstock/Анна Наконечна Фото прес-центр Президента України

8 лютого на Diia Summit президент України Володимир Зеленський оголосив, що всі охочі вакциновані українці віком від 60 років зможуть отримати безкоштовні смартфони та будуть забезпечені інтернетом. Forbes розбирає економічні наслідки майбутньої програми

Відкриті питання. Скільки людей стануть у чергу за смартфоном та чи прискорить це вакцинацію

Деталей про програму поки небагато: невідомі джерела фінансування, моделі телефонів та назва. Строки старту поки теж орієнтовні: записатись у чергу можна буде у квітні, розказав Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Скільки людей вишикуються у чергу за безкоштовною електронікою?

Зеленський говорив про 8,5 млн українців віком старше 60 років. За розрахунками Forbes, у цю вікову категорію входять близько 10,3 млн людей. Звідки різниця? Останній перепис населення проводився ще у 2001 році, тому свіжі підрахунки опираються на адміністративні дані щодо державної реєстрації народження, смерті та зміни реєстрації місця проживання. 

Інша умова – наявність вакцинації. Одну дозу отримали щонайменше 3,5 млн літніх українців, повідомили в НСЗУ. Хоча саме для них вірус становить найбільшу загрозу, охочих захиститись від коронавірусу лише меншає: якщо у лютому 2021 року вакцинувались близько 1,2 млн українців віком старше 60 років, то у січні таких було лише 368 000. Найактивніше вакцинуються громадяни у віці 20-39 років.

Зеленський хоче роздавати смартфони літнім людям. Ринок може піти в тінь, бюджет – втратити 10 млрд грн. Ось чому /Фото 1

Чи є шанси, що новий стимул змінить тренд? Попередня програма – «ковідна тисяча», поки більше допомагає креативним індустріям, ніж цілям МОЗ. Якщо з червня до жовтня 2021 року щомісячно вакцинувались по 2-3 млн людей, то з осені темпи сповільнились до 1-1,5 млн на місяць. Всього ж повний курс вакцинації на момент виходу матеріалу пройшли 15,5 млн українців.

Неохоче пенсіонери користуються й інтернетом. Спираючись на данні GlobalLogic та Factum Group можна припустити, що лише приблизно кожний сьомий користувач уанету старший 60 років. Це в найкращому випадку 1,5 млн людей. У Мінцифри свій план – там хочуть навчати новачків роботи з технологіями. 

Майже як вакцини. Скільки може піти на смартфони із держбюджету

Забезпечити навіть 3,5 млн вакцинованих людей телефонами – задачка не з простих. За статистикою мережі «АЛЛО», найпопулярнішою моделлю, яку купляли літні українці минулого року, став Xiaomi Redmi 9A. 

Це базова модель: камера на 13 МП, підтримка двох сімкарт, великий екран на 6,5 дюймів та акумулятор на 5000 мАч, що працює до 40 годин у режимі розмови. У роздріб такий коштує 3000 грн. У «Фокстрот» середній чек для цієї категорії населення 3000-4000 грн. 

Зеленський хоче роздавати смартфони літнім людям. Ринок може піти в тінь, бюджет – втратити 10 млрд грн. Ось чому /Фото 2

Якщо держава захоче купити аналогічні, то без урахування гуртових знижок та спеціальних домовленостей, можна витратити понад 10 млрд грн лише на апарати для тих, хто вже вакцинувався. Це трохи менше ніж держава витратила на закупівлю вакцин у 2021 році – 11,4 млрд грн.

Купуючи велику партію у виробника ціна може бути на 10-20% нижчою, говорить співзасновник «Фокстрот» Валерій Маковецький. «Існує також ринок вживаних смартфонів. При правильно організованій роботі з таким товаром (виробник, роздріб, сервіс) витрати держави на придбання смартфонів можна додатково зменшити на 30%», – говорить він.

Рецепт проведення таких масштабних закупок простий – Prozorro. Однак таких обсягів по закупці телефонів система ще не бачила. Найбільший тендер проводив державний «Ощадбанк», придбавши у 2020-му 650 смартфонів на суму трохи більше ніж 4 млн грн, тобто близько 6000 грн за штуку. Через місяць банк отримав ще стільки ж телефонів уже на 3,8 млн грн. Інші тендери по смартфонах ледве доходять до 2 млн грн.

Додатково Зеленський пообіцяв ще й доступні тарифи, в тому числі із доступом до мережі. Що вже є в операторів? «Київстар» на початку 2020 року створив лінійку тарифних планів для абонентів старше 60 років – «Дзвінки для батьків» та «Інтернет для батьків». Останній дає 5000 МБ інтернету за 100 грн щомісяця. 

Зеленський хоче роздавати смартфони літнім людям. Ринок може піти в тінь, бюджет – втратити 10 млрд грн. Ось чому /Фото 3

lifecell має тариф «Хендмейдс», який можна зібрати самостійно. З мінімальними 4 ГБ інтернету він обійдеться в 135 грн на місяць. У Vodafone – пакет SuperNet Start, який дає 7 ГБ інтернету за 125 грн на місяць. Навряд чи це фінальне «меню» для майбутніх абонентів. Деталі щодо розробки нових спецтарифів будуть обговорюватись на спільних зустрічах з Міністерством цифрової трансформації, відповіли на запит Forbes у lifecell. Але з датами ще не визначилися.

Не тільки гроші. Які іще ризики несе у собі програма та хто в Україні збирає смартфони

Щороку в Україні продається 5,2 млн телефонів, за даними АЛЛО. У «Фокстрот» порахували разом із чорним ринком нарахували 6,5-7 млн штук. У грошах – це близько 55 млрд грн.

Бебі-бумери тут точно не головні гравці. У «Фокстрот» частка покупців старше 55 років – 7,5%. «На руки населенню може бути видано понад 150% річного ринку смартфонів. Це тягне за собою ризики», – говорить Дмитро Деревицький, засновник та співвласник АЛЛО.

Про що йдеться? «Значна частина розданих смартфонів може бути перепродана на вторинному ринку, аж до реекспорту, – говорить Деревицький. – Якщо навіть чверть одержувачів вийдуть на ринок із пропозицією, це призведе до відтоку потенційних клієнтів ритейлерів, а отже, вплине на надходження податків». 

«Коли почнеться другий етап видачі смартфонів залежить від виготовлення самих смартфонів», – сказав Федоров на пресбрифінгу. Forbes звернувся до нього та його радника Антона Мельника з питанням, чи йдеться про зборку телефонів на українських заводах електроніки, а не закупку доступних варіантів, однак не отримав відповідь на момент публікації матеріалу.

Кандидатів небагато. Одним із потенційно спроможних підприємств може бути завод американської компанії Jabil Circuit. Підприємство з виробничою площею 46,4 тис м2 працює в Ужгороді з 2004 року. Там зайнято понад 2300 осіб. Більша частина продукції експортується в ЄС та інші країни. За три квартали 2021 року її виторг становив трохи понад 1 млрд грн. 

Збіркою електроніки в Україні також займається сингапурська компанія Flextronics. Вона є другим за величиною у світі після Foxconn та співпрацює з Apple, Lenovo, Microsoft тощо. Один із заводів розташований у Мукачево, на якому працює понад 3500 співробітників. За три квартали 2021 року підприємство мало виторг в 1,3 млрд грн. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд