Щороку українці витрачають на антибіотики приблизно 6–7 млрд грн. Безконтрольне споживання цих ліків може призвести до того, що в майбутньому інфекції стануть більш стійкими до них. Як влада планує посилити контроль за продажем антибіотиків та які виробники можуть від цього найбільше постраждати
⚡️ Хто, на вашу думку, заслуговує на звання «Підприємець року 2024»? Дізнайтесь більше про кожного з кандидатів та проголосуйте за посиланням. Ваш голос визначить переможця номінації «Вибір аудиторії».
Міністерство охорони здоров’я намагається привчити українців купувати антибіотики за рецептом перед прийдешнім посиленням контролю за їх продажем. З 1 серпня МОЗ запровадило нову форму – електронні рецепти на антибіотики. До серпня в Україні де-юре антибіотики можна було купити в аптеках лише за паперовим рецептом, а де-факто – взагалі без нього.
«В очікуванні впровадження електронного рецепта на антибіотики частина пацієнтів вирішила придбати ці препарати про запас, – каже директор «Агентства медичного маркетингу» Юрій Чортков. – Пацієнти вирішили, що з 1 серпня буде складніше їх купувати. В результаті, у деяких аптеках навіть був дефіцит антибіотиків. Їх змітають із полиць».
Та запровадження електронного рецепта – це лише черговий крок до того, щоб посилити контроль за продажем антибіотиків. Фактично, нині в українському законодавстві немає прямої заборони на продаж рецептурних лікарських засобів без рецепта. Така заборона міститься лише в наказі МОЗу, яким регулюється процес продажу ліків в аптеках.
Українські аптеки продають антибіотики без рецептів, тому що хворому досить складно потрапити до лікаря, пояснює співвласник фармкомпанії «ІнтерХім» Анатолій Редер. А якщо й потрапляє, то лікарі зазвичай не виписують рецептів, а пишуть на простому папірці перелік ліків, які потрібно приймати, зокрема й антибіотики, каже він.
Офіційно зараз безрецептурний продаж антибіотиків дозволений лише в аптеках у районах проведення бойових дій або на територіях, які перебувають у тимчасовій окупації чи оточенні (за даними МОЗу).
У чому негатив безконтрольного продажу антибіотиків? Неправильне їх вживання може не тільки зашкодити людині, а й стимулює розвиток глобальної проблеми – антибіотикорезистентності, внаслідок чого бактерії набувають стійкості до антибіотиків, зазначають у МОЗі. Тому вже зовсім скоро інфекційні хвороби, які наразі швидко та без наслідків лікуються антибіотиками, можуть стати смертельно небезпечними, пояснюють у міністерстві.
Щоб прибрати прогалину в законодавстві, у липні парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт, який запроваджує пряму заборону на продаж в аптеках рецептурних ліків без рецепту. Парламентарі планували ухвалити його у другому читанні 28–29 липня, але не встигли його розглянути. Очікується, що цей закон набуде чинності через три місяці після скасування воєнного стану в Україні (якщо його остаточно ухвалить Верховна Рада). Паралельно із цим документом у парламенті планують ухвалити закон про збільшення штрафів за продаж рецептурних ліків без рецептів.
Хто найбільше заробляє в Україні на антибіотиках
Від посилення контролю за продажем антибіотиків постраждає насамперед корпорація «Артеріум», понад 90% якої належать Костянтину Жеваго. Вона – лідер на українському роздрібному ринку антибіотиків за продажами у грошовому еквіваленті. Понад 11% проданих в Україні антибіотиків у 2020–2021 роках припадали на компанію Жеваго.
Антибіотики – важлива складова бізнесу «Артеріума». У 2020 році виторг компанії склав 3,65 млрд грн, за даними YouControl. З них майже 20% припало на антибіотики – 693,7 млн грн. У 2021 році Forbes оцінював «Артеріум» у понад $300 млн. Через війну березнева оцінка статків Костянтина Жеваго від Forbes зменшилась на $800 млн – до $2,1 млрд.
Крім «Артеріума», до трійки найбільших продавців антибіотиків входять індійська Ananta Medicare та британська GlaxoSmithKline. У 2021 році їхні частки на ринку склали 5,9% і 5,1% відповідно. На десятку найбільших продавців антибіотиків припадає майже половина ринку – 48,8%.
Загалом у 2021 році в Україні продали антибіотиків на 6,79 млрд грн, що на 11,4% більше, ніж у 2020 році. Аптеки продали 50,3 млн упаковок цих ліків (+5,6%). Найбільше українці витратили у 2021 році на антибіотик «Сумамед» – 284,7 млн грн.
Після того, як влада посилить контроль за продажем антибіотиків без рецептів, ми відчуємо спад продажів, очікує Анатолій Редер з «ІнтерХім». Це призведе до того, що протягом пів року продажі впадуть приблизно на 15–20%, очікує Юрій Чортков з «Агентства медичного маркетингу». Багато пацієнтів купували антибіотики для самолікування, пояснює комерційний директор мережі аптек «Подорожник» Андрій Паніматченко. «Уже зараз багато аптек не продають антибіотиків без рецептів. Після посилення контролю щодо їх продажу не всі пацієнти захочуть іти до лікаря за рецептом», – пояснює він.
У спаді продажу немає нічого поганого, вважає Редер. «Фармвиробники можуть пережити це один раз», – каже він. Українцям варто повертатися до загальноприйнятої практики, коли антибіотики призначають не самі пацієнти, а лікарі, продовжує співвласник «ІнтерХіма». «Треба змусити пацієнтів іти до лікарів, а лікарів – виписувати ліки на рецептах, а не простих папірцях», – каже Анатолій Редер.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.