Про постачання в Україну 850 мікродронів Black Hornet RPS («Чорний шершень») оголосив кабінет Бориса Джонсона /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

«Чорний шершень». Що вміє бойовий мікродрон, який українські військові отримають від Великої Британії – розбір The Telegraph

2 хв читання

Про постачання в Україну 850 мікродронів Black Hornet RPS («Чорний шершень») оголосив кабінет Бориса Джонсона Фото Getty Images

До чергового пакета британської військової допомоги Україні увійде мінідрон Black Hornet. The Telegraph називає цей безпілотник революційним: він здатен безшумно проникати в будинки та непомітно вести розвідку за метри від ворога в умовах міського бою. Forbes вибрав головне із статті.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Про постачання в Україну 850 мікродронів Black Hornet RPS («Чорний шершень») оголосив кабінет Бориса Джонсона. Велика Британія надасть ці розвідувальні безпілотники норвезького виробництва у межах нового пакета допомоги у розмірі £54 млн.

Апарат довжиною трохи менше 17 см важить усього 32 г. Завдяки особливій конструкції гвинтів, він здатен майже безшумно пролітати за кілька метрів від ворожих позицій і вести розвідку в будинках і на відкритій місцевості, зокрема вночі. Три камери в носовій частині, зокрема одна нічного бачення, транслюють на екран планшета чорно-біле відео та знімки високої чіткості.

Black Hornet має дальність майже 2 км та розвиває максимальну швидкість 18 км/год. Заряду акумулятора вистачає на 25 хвилин польоту. Крім ближньої розвідки, безпілотник використовується, щоб отримувати більш повну інформацію про загальну обстановку на полі бою, точніше ідентифікувати цілі й оцінювати збитки, завдані ворогові.

За інформацією The Telegraph, дрони надані на прохання українських військових. Партія безпілотників вартістю £8,5 млн – спільна пожертва Великої Британії та Норвегії на потреби української оборони. «Це новий підхід західних союзників до постачання. Досі кожна країна робила їх здебільшого із власних запасів», – розповів міністр оборони Норвегії Бьорн Арільд Грам.

Один із експертів Німецького аерокосмічного центру вважає, що норвезькі мініатюрні безпілотники «найкращі на ринку», а їхнє застосування в Україні «змінює правила гри». Мініатюрний дрон простий у керуванні та надійний, зазначає співробітник центру. Його слова підтверджують британські військові, які вперше використали дрон під час бойових операцій в Афганістані. Майор британської армії Адам Фоден розповів, що Black Hornet виявився дуже корисним у розвідці та зачистці місцевості від бійців ворожих формувань. «Раніше нам доводилося відправляти наших військових на розвідку до споруд, у яких їх міг чекати супротивник. Зараз ми спочатку запускаємо туди безпілотник і прокладаємо нашим бійцям безпечний маршрут», – розповів він.

Getty Images

«Чорний шершень». Що вміє мініатюрний бойовий безпілотник, який українські військові отримають від Великої Британії Фото Getty Images

Особливості безпілотника Black Hornet RPS (Чорний шершень)

  • Довжина: 16,8 см
  • Вага: 32 г
  • Дальність польоту: 1,9 км
  • Тривалість польоту: 25 хвилин
  • Максимальна швидкість: 18 км/год
  • Керування: бездротовий пульт і планшет з 7-дюймовим екраном

Перша версія Black Hornet з'явилася у 2012-му. Вона була найкомпактнішою з трьох модифікацій, розроблених за сім років. Апарат мав довжину 10 см і вагу 17 г, але не оснащувався інфрачервоною камерою. «Британська армія застосовувала їх кілька років, але перша версія виявилася надто крихкою і дорогою (за повідомленнями, збройні сили платили за кожен апарат перших модифікацій по £80 000)», – каже британський журналіст та експерт з безпілотних літальних апаратів Девід Хамблінг. Багато перших «Чорних шершнів» втрачено не в бойових операціях, а через необережність.

Останнє покоління дронів Black Hornet на 7 см довше і вдвічі важче за першу модель. Натомість вони мають удвічі більшу дальність польоту та здатні вести розвідку вночі. Крім того, нинішнє покоління, ймовірно, виготовлене з міцніших матеріалів, каже Хамблінг.

Дрони споживчого класу на кшталт DJI, які широко використовують українські бійці, помітніші та завдають більше шуму. Але з початку повномасштабної російської агресії Україна змушена широко використовувати комерційні безпілотники для розвідки, фіксації військових злочинів Росії та навіть для завдання ударів по ворогові.

У червні Міністерство цифрової трансформації України запустило ініціативу «Армія дронів». У її рамках планується зібрати гроші на закупівлю сотень дронів різних класів для розвідки по всій довжині лінії фронту. Безпілотники, які відповідають мінімальним вимогам ЗСУ, надходять на склади до Польщі та США, а потім вирушають до України.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні