До чергового пакета британської військової допомоги Україні увійде мінідрон Black Hornet. The Telegraph називає цей безпілотник революційним: він здатен безшумно проникати в будинки та непомітно вести розвідку за метри від ворога в умовах міського бою. Forbes вибрав головне із статті.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Про постачання в Україну 850 мікродронів Black Hornet RPS («Чорний шершень») оголосив кабінет Бориса Джонсона. Велика Британія надасть ці розвідувальні безпілотники норвезького виробництва у межах нового пакета допомоги у розмірі £54 млн.
Апарат довжиною трохи менше 17 см важить усього 32 г. Завдяки особливій конструкції гвинтів, він здатен майже безшумно пролітати за кілька метрів від ворожих позицій і вести розвідку в будинках і на відкритій місцевості, зокрема вночі. Три камери в носовій частині, зокрема одна нічного бачення, транслюють на екран планшета чорно-біле відео та знімки високої чіткості.
Black Hornet має дальність майже 2 км та розвиває максимальну швидкість 18 км/год. Заряду акумулятора вистачає на 25 хвилин польоту. Крім ближньої розвідки, безпілотник використовується, щоб отримувати більш повну інформацію про загальну обстановку на полі бою, точніше ідентифікувати цілі й оцінювати збитки, завдані ворогові.
За інформацією The Telegraph, дрони надані на прохання українських військових. Партія безпілотників вартістю £8,5 млн – спільна пожертва Великої Британії та Норвегії на потреби української оборони. «Це новий підхід західних союзників до постачання. Досі кожна країна робила їх здебільшого із власних запасів», – розповів міністр оборони Норвегії Бьорн Арільд Грам.
Один із експертів Німецького аерокосмічного центру вважає, що норвезькі мініатюрні безпілотники «найкращі на ринку», а їхнє застосування в Україні «змінює правила гри». Мініатюрний дрон простий у керуванні та надійний, зазначає співробітник центру. Його слова підтверджують британські військові, які вперше використали дрон під час бойових операцій в Афганістані. Майор британської армії Адам Фоден розповів, що Black Hornet виявився дуже корисним у розвідці та зачистці місцевості від бійців ворожих формувань. «Раніше нам доводилося відправляти наших військових на розвідку до споруд, у яких їх міг чекати супротивник. Зараз ми спочатку запускаємо туди безпілотник і прокладаємо нашим бійцям безпечний маршрут», – розповів він.
Особливості безпілотника Black Hornet RPS (Чорний шершень)
- Довжина: 16,8 см
- Вага: 32 г
- Дальність польоту: 1,9 км
- Тривалість польоту: 25 хвилин
- Максимальна швидкість: 18 км/год
- Керування: бездротовий пульт і планшет з 7-дюймовим екраном
Перша версія Black Hornet з'явилася у 2012-му. Вона була найкомпактнішою з трьох модифікацій, розроблених за сім років. Апарат мав довжину 10 см і вагу 17 г, але не оснащувався інфрачервоною камерою. «Британська армія застосовувала їх кілька років, але перша версія виявилася надто крихкою і дорогою (за повідомленнями, збройні сили платили за кожен апарат перших модифікацій по £80 000)», – каже британський журналіст та експерт з безпілотних літальних апаратів Девід Хамблінг. Багато перших «Чорних шершнів» втрачено не в бойових операціях, а через необережність.
Останнє покоління дронів Black Hornet на 7 см довше і вдвічі важче за першу модель. Натомість вони мають удвічі більшу дальність польоту та здатні вести розвідку вночі. Крім того, нинішнє покоління, ймовірно, виготовлене з міцніших матеріалів, каже Хамблінг.
Дрони споживчого класу на кшталт DJI, які широко використовують українські бійці, помітніші та завдають більше шуму. Але з початку повномасштабної російської агресії Україна змушена широко використовувати комерційні безпілотники для розвідки, фіксації військових злочинів Росії та навіть для завдання ударів по ворогові.
У червні Міністерство цифрової трансформації України запустило ініціативу «Армія дронів». У її рамках планується зібрати гроші на закупівлю сотень дронів різних класів для розвідки по всій довжині лінії фронту. Безпілотники, які відповідають мінімальним вимогам ЗСУ, надходять на склади до Польщі та США, а потім вирушають до України.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.