Від початку путінського вторгнення в Україну Пентагон надіслав українській армії понад 700 дронів Switchblade. Фото AeroVironment Inc/avinc.com
Категорія
Інновації
Дата

700 камікадзе. Хто виробляє дрони Switchblade, які допомагають воювати Україні. Розповідь від FT

Від початку путінського вторгнення в Україну Пентагон надіслав українській армії понад 700 дронів Switchblade. Фото AeroVironment Inc/avinc.com

Українцям добре відомі дрони-камікадзе Switchblade, адже вони допомогли знищити не один російський танк. Від початку путінського вторгнення в Україну Пентагон надіслав українській армії понад 700 дронів Switchblade, що оснащені боєголовками. Financial Times розповідає про виробника цих дронів. Forbes вибрав головне з матеріалу.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Завдяки цьому AeroVironment, невеликий американський оборонний підрядник і виробник Switchblade, став істотно помітнішим гравцем в американській оборонній індустрії, де домінують пʼять значно більших підрядників.

Гендиректор компанії Вахід Навабі сказав, що війна стала неприємною ситуацією для України, але вдалим шансом для його компанії. Навабі впевнений, що ця війна також допомогла Пентагону усвідомити, що «не можна покладатися лише на великих гравців».

«Велика пʼятірка» американської оборонної промисловості – це Raytheon, Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman і General Dynamics, а їхня загальна ринкова капіталізація сягає $470 млрд. Нещодавній успіх AeroVironment, яку оцінюють у $2 млрд, не становить серйозної загрози для «великих хлопців», але Пентагон радіє новій конкуренції, адже там давно скаржаться на її брак.

Успіх на полі бою в Україні може також сприяти міжнародному попиту на бойові дрони від AeroVironment, вважає Навабі. Пентагон уже дозволив компанії експортувати її небойові дрони Raven і Puma до 50 країн, а 40% від приблизно $450 млн річних доходів компанії приносять саме міжнародні продажі.

А от системи Switchblade не дозволяли експортувати до минулого місяця, коли Штати дали зелене світло на продаж цих дронів-камікадзе 20 країнам, переважно європейським. За деякими даними, Франція намагається купити ці системи для своєї армії.

Війна стала неприємною ситуацією для України, але вдалим шансом для нас.

Вахід Навабі, гендиректор AeroVironment

Навабі розповів, що один із секретів компанії полягає в тому, що розробники взаємодіють із тими, хто потім використовуватиме ці дрони. «Ми безпосередньо спілкуємося із українськими військовими та їхніми дипломатичними командами принаймні раз на тиждень», – розповів в інтервʼю Навабі.

Компанію AeroVironment було засновано у 1971-му у Каліфорнії, але тепер її штаб-квартира розташована ближче до Пентагону в Арлінгтоні, штат Вірджинія. Доки компанія експериментувала і вдосконалювала свої розробки невеликих роботизованих авіаційних систем, про неї мало хто чув.

До війни в Україні компанію найкраще знали як одного з розробників марсіанського гелікоптера Ingenuity у співпраці з NASA і Каліфорнійським інститутом технологій.

Народження безпілотників

В оборонній індустрії AeroVironment відома завдяки безпілотникам. Ранні версії дронів Puma і Raven використовувалися ще під час війни в Перській затоці у 1990-х.

Навабі розповів, що до теракту 11 вересня американські військові і не знали, що робити із безпілотниками, адже генералам завжди треба були великі танки і літаки. А компанії вдалося зайняти свою нішу, бо вона зосередилася на тому, що потрібно солдатам.

Він пояснив це на прикладі війни в Афганістані. У гірських регіонах у американських солдатів під обстрілом два не найкращі варіанти дій: під прикриттям вийти на розвідку, ризикуючи життям, або чекати на евакуаційні гелікоптери, яких не завжди вистачало.

Навабі пригадує, як солдати попросили дрон, яким вони самі зможуть керувати і не чекати годинами на гелікоптер. Switchblade став системою, яка дає можливість і розвідувати, і нападати.

Перший дрон-камікадзе компанія надала Пентагону у 2010-му, й відтоді Міноборони США замовило їх тисячі. США спрямовує в Україну власні запаси дронів Switchblade.

Є дві версії дронів-камікадзе від AeroVironment: Switchblade 300 і більша, новіша версія Switchblade 600. Вони працюють на електродвигуні, повільніші за реактивний снаряд, їх майже не чутно і не видно на радарі чи у тепловізорі.

Компанії вдалося зайняти свою нішу, бо вона зосередилася на тому, що потрібно солдатам.

Switchblade випускається з видовженого пускового контейнера, рухається зі швидкістю 70 миль/год (112,7 км/год) і може проходити до 90 км. Якщо ціль виявляється неправильною, дрон можна відкликати в останній момент.

На думку експертів, компанія позиціонує Switchblade як альтернативу протитанковій системі Javelin виробництва Raytheon і Lockheed, яку також використовує українська армія.

За 12 місяців (станом на 30 квітня) дохід AeroVironment становив $445,7 млн, більшу частину якого приніс підрозділ виробництва тактичних ракетних систем, що займається дронами-камікадзе. Акції компанії котируються на Nasdaq, і від початку війни в Україні їхня вартість зросла майже на 18%.

Нині ціна однієї акції – $78,99, і це все одно менше пікової вартості у $137,94, яка була у лютому 2021-го, коли інвестиційні фонди Ark Кеті Вуд купили велику частку компанії.

Наразі AeroVironment стикається із тими самими проблемами, що й більші оборонні компанії та інші виробники – браком мікропроцесорів та високою вартістю кваліфікованих кадрів. Але, зазначають експерти, успіх на полі бою в Україні дає можливість AeroVironment з упевненістю дивитися в майбутнє.

Є в цій історії і своя іронія. Навабі, який народився і виріс в Афганістані, змушений був тікати з батьківщини на початку 1980-х через… вторгнення Росії. «Тепер я працюю в компанії, яка виробляє засоби боротьби проти того самого ворога, але вже в іншій країні і в інший час». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні