Німеччині буде боляче, але є план. Як Євросоюз відмовлятиметься від газу та нафти з Росії /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Німеччині буде боляче, але є план. Як Євросоюз відмовлятиметься від газу та нафти з Росії

2 хв читання

Getty Images

Німеччина – найбільша економіка Євросоюзу та одна із найбільш залежних країн від російських енергоносіїв. Росія постачає їй половину імпортованого газу та вугілля, а також третину нафти. Одразу обірвати цей зв'язок неможливо: німецька економіка увійде у кризу. Як і коли Німеччина, а разом з нею та решта 26 країн Євросоюзу, зможуть відмовитися від російської сировини

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

Різке припинення імпорту енергоносіїв з Росії до Німеччини може призвести до падіння німецького ВВП на 3%, йдеться у дослідженні ECONtribute. Для розуміння масштабу: у розпал пандемії коронавірусу в 2020 німецька економіка впала на 4,5%.

Економічний ефект відмови від імпорту російської сировини залежатиме від здатності Німеччини швидко замістити ці обсяги – знайти нові джерела постачання або знизити споживання. Заміна російської нафти та вугілля, за розрахунками ECONtribute, швидше за все, не викличе серйозних проблем, але швидко замінити російський газ не вийде.

Ці прогнози підтверджує міністр економіки Німеччини Роберт Хабек. Німеччина, за його словами, планує вже до осені відмовитися від постачання вугілля з Росії, а до кінця року – від постачання нафти. Але повна відмова від російського газу найближчим часом неможлива, тому що Німеччина поки що не здатна налагодити альтернативні поставки.

Різка відмова від російського газу прямо зараз призвела б до економічного спаду, високої інфляції, а сотні тисяч німців залишилися б без роботи, каже Хабек.

Втім, збитки для російської економіки за повного ембарго будуть ще відчутнішими, каже Микола Капітоненко, доцент Інституту міжнародних відносин. «Незважаючи на всі труднощі, Німеччина знайде заміну російському газу, а Росія без європейських грошей функціонувати не зможе», – говорить він.

Повне ембарго на постачання енергоносіїв із Росії призведе до падіння її економіки на 25% та гіперінфляції, прогнозують аналітики консалтингової компанії Capital Economics.

Який план у Європейського Союзу

Німеччина щорічно імпортує понад 50 млрд кубометрів газу з Росії, це відповідає близько 50% всього імпортного газу країни. За даними ECONtribute, якщо імпорт із Росії зупиниться, Німеччина зможе замінити лише 20% споживаного газу, збільшивши спалювання вугілля.

У такому разі дефіцит газу складе 30% і вдарить по німецьких сім'ях, промисловості та сфері послуг – вони будуть змушені або скоротити споживання, або повністю відмовитися від газу.

Німеччині буде боляче, але є план. Як Євросоюз відмовлятиметься від газу та нафти з Росії /Фото 1

Інфографіка: Максим Золоєдов

Крім Німеччини, від російського газу критично залежать Болгарія, Словаччина, Угорщина та Фінляндія, каже партнер консалтингової компанії RusEnergy Михайло Крутіхін.

  • Щорічно Росія постачає в ЄС понад 150 млрд кубометрів газу, близько 45% імпорту Євросоюзу.
  • Норвегія забезпечує ще 23%,
  • Алжир – 12%
  • США – 6%,
  • Катар – 5%.

Скорочення залежності від російського газу – це завдання Євросоюзу, а не лише Німеччини. Тому Європейська комісія розробила спільний план. Він дозволить вже 2022 року знизити залежність ЄС від російського газу на дві третини і повністю від нього відмовитися «задовго до 2030 року».

План передбачає:

  • Цього року: збільшення на 50 млрд кубометрів постачання зрідженого газу зі США та Катару.
  • Цього року: збільшення на 10 млрд постачань трубопровідного газу з Азербайджану, Алжиру та Норвегії.
  • Цього року: будівництво нових сонячних та вітрових електростанцій, які замістять 20 млрд кубометрів газу.
  • До 2030 року: будівництво 480 ГВт вітрової та 420 ГВт сонячних електростанцій. Це втричі збільшить потужності відновлюваної енергетики в ЄС і буде еквівалентом 170 млрд. кубометрів газу на рік.
  • Цього року: ЄС планує заощадити 2,5 млрд кубометрів газу завдяки новим сонячним панелям на дахах приватних будинків.
  • Створення Інноваційного фонду підтримки переходу промисловості використання устаткування з нульовим вмістом вуглецю.
  • Цього року: зменшити температури у квартирах та на підприємствах на 1°C, це заощадить 10 млрд кубометрів газу на рік.

Вторгнення Росії в Україну змусило Європейський Союз переглянути свою політику щодо країни-агресора. ЄС має рішучий намір відмовитись від російського газу і зможе це зробити до 2027 року, прогнозує Крутіхін.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд