На другий день після рішення НБУ посунути офіційний курс з 29,25 до 36,57 грн/$, вартість долара у банках та обмінниках сягнула 39 грн/$. Чи значить це, що економіка наближаєть до нової реальності з курсом у 40 грн/$?
🎬 YouTube-проєкт Forbes Next про майбутніх зірок українського бізнесу. Новий випуск про бренд Shemax, який заробляє понад 100 млн на пилососах для пилу від нігтів👉 Дивіться за цим лінком
Одразу після того як Нацбанк оголосив про рішення зафіксувати курс долару на більш високому рівні у 36,6 грн/$ цифри на табло обмінників у різних містах України на певний час навіть перетнули позначку у 40 грн/$. Ввечері 21 липня роздрібні курси відкотилися до 38,5-38,7 грн/$, однак вже наступного дня тренд відновився.
Станом на 18:00 22 липня курс продажу готівкового долара у банках сягав 38,8 грн/$, у небанківських обмінниках – 39,2 грн/$.
Що відбувається з валютою та чи значить це, що відтепер долар буде коштувати близько 40 гривень?
Долар знову пішов вгору – надовго?
З початку повномасштабної війни з Росією український валютний ринок переживав кілька карколомних стрибки курсу, однак кожного разу достатньо швидко повертався на менш шокуючі рівні.
Наприклад, 4 березня, роздрібний курс перевищував 39 грн/$ (напередодні війни було 30,4 грн/$). Вже на початку квітня, коли російські війська тільки-но відійшли з-під Києва, вартість долара у обмінниках знизилася до 31,9 грн/$.
Наступний серйозний ціновий шок відбувся після 20 травня, коли НБУ скасував обмеження для банків на встановлення готівкового курсу. 21 травня курс досяг рівня 38,4 грн/$, два тижні потому долар коштував 35,5 грн.
Липневий курсовий стрибок складався з двох етапів. Спочатку після підвищення карткових курсів ПриватБанком курс сягнув 37,75 грн/$, але так само швидко – в межах тижня – знизився майже на гривню.
21 липня вперше з початку війни НБУ змінив офіційний курс долара, підвищивши його на чверть до 36,57 грн/$. Цей курс діє лише на міжбанку, де валюту купують та продають імпортери та експортери. З часом розрив між комерційним та роздрібним курсом перевищував 20% та подекуди сягав 9-10 гривень.
долПідвищення офіційного рівня спровокувало «панічні» настрої на готівковому ринку, зазначив у ефірі KSE Live заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук. «Ринок ще певний час шукатиме нову точку рівноваги, думаю, це триватиме кілька днів», – сказав він.
Шок ще триває, погоджується старший фінансовий аналітик ICU Тарас Котович. Ринок намагається адаптуватися до рішення НБУ, додає він. «Мені здається, що це короткочасна реакція. У банках виросли спреди, – розповідає він. – Це ознака з одного боку спекулятивного ринку, а з іншого – свідчення невизначеності, коли учасники ринку намагаються максимально перестрахуватися».
Чи існуватиме два різних курси
Відмінність поточної ситуації від попередніх курсових стрибків – Нацбанк вперше з початку війни дозволив фізособам купувати безготівкою валюту, однак поки лише за умови її розміщення на депозит строком принаймні у три місяці.
«Це спосіб зняти напруження з готівкового ринку. Клієнти банків фактично купуватимуть валюту на міжбанку, кошти залишаються у банківській системі», – зазначає керівник з питань продажів форексних продуктів Райффайзен Банку Емал Бахтарі.
За його словами, банки швидше за все будуть платити мінімальні відсотки за такими депозитами. «Однак, по-перше, це можливість безпечно тримати заощадження у банках, а не «під подушкою», по-друге, валюту можна купувати онлайн через банківські додатки», – каже він.
Економічних причин для девальвації наразі немає, тим паче, що Україна може розраховувати на суттєве збільшення валютної виручки після потенційного розблокування чорноморських портів, зазначає Бахтарі.
Однак все це навряд чи допоможе кардинально вирішити проблему одночасного існування на ринку кількох курсів, вважає колишній в.о. міністра економіки Павло Кухта.
«Ця проблема існуватиме, допоки НБУ притримуватиметься політики фіксованого курсу, тож безготівковий та готівковий ринки будуть відірваними один від одного – каже він. – Перший час після зміни курсу офіційний курс буде основним орієнтиром, але з часом відновиться ризик, що фокус знову зміститься на готівковий ринок».
При цьому курс, який показують обмінники або банки не зовсім правильно називати «ринковим», оскільки готівковий ринок у десять, а моментами навіть у двадцять разів менший за міжбанк, нагадує Бахтарі. «НБУ неодноразово наголошував, що не варто орієтуватися на готівковий ринок, – каже він. – Адже це собака має виляти хвостом, а не хвіст собакою».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.