Категорія
Картина дня
Дата

Абрамович та сім олігархів. Франція заморозила маєтки російських мілярдерів майже на $1 млрд. Forbes порахував, яка їх справжня вартість

Французька влада опублікувала список із 41 об'єкта нерухомої власності, які належать підсанкційним російським громадянам і які заморозили з часу вторгнення Росії в Україну. Всю цю нерухомість французи оцінюють у майже $620 млн. Forbes виявив, що 31 із цих обʼєктів нерухомості належить восьми підсанкційним російським мільярдерам. До цього списку входять маєток Château de la Croë за $250 млн в Антибі на французькій Ривʼєрі і маєток за $90 млн на розкішній карибській території Сен-Бартельмі, які належать Роману Абрамовичу.

Маєток Абрамовича Château de la Croë в Антибі, Франція /Getty Images

Маєток Абрамовича Château de la Croë в Антибі, Франція Фото Getty Images

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Forbes оцінює ці 31 мільярдерських обʼєкта нерухомості у $920 млрд, це більше, ніж оцінки французького уряду, – на основі звітів для списку «Мільярдери світу» й історії купівельних цін. Через те що ця нерухомість нині заморожена, мільярдери не можуть її продати чи здати в оренду, а заборона на подорожі також не дає можливості їм відвідувати свої розкішні маєтки.

Вже було відомо про те, що багато з цих пишних будинків належать підсанкційним олігархам, але про деякі з них раніше не повідомлялося. Згідно з французькими корпоративними і земельними реєстрами, сталевому магнату Віктору Рашнікову належать кілька квартир на проспекті Авеню-Габріель, 24, що в центрі Парижу, вниз по вулиці від президентської резиденції в Єлисейському палаці.

Колишня дружина Абрамовича Ірина володіє нерухомістю у цьому ж будинку, але її власність не заморозили. Іншому підсанкційному мільярдеру Олексію Кузьмічову належать кілька квартир на вулиці Ру-де-Солферіно вздовж річки Сени, на протилежному березі якої розташовані сад Тюїльрі.

Більшістю замороженого нерухомого майна мільярдери володіють через французькі компанії sociétés civiles immobilières (SCI) – такі компанії створюють виключно для володіння нерухомістю. Окрім маєтку Абрамовича на Сен-Бартельмі і готелю в альпійському гірськолижному містечку Марібел, який належить нафтогазовому магнату Геннадію Тимченку, всі інші розкішні будинки знаходяться на французькій Ривʼєрі. А кілька, як-то Château de la Croë Абрамовича, розташовані на узбережжі Антібу, яке називають «Затокою мільярдерів» – влучна назва, якщо врахувати кількість російських мільярдерів, у яких там є нерухомість.

Ось французька нерухомість, яка належить підсанкційним російським мільярдерам і яку заморозила французька влада:

Роман Абрамович

Оцінка вартості замороженої нерухомості: $340 млн

Абрамовичу належить маєток Château de la Croë на 32 000 кв. футів на французькій Ривʼєрі; він розташований на понад 17 акрах землі, має 12 кімнат і ванну у формі лебедя і раніше належав британському королю Едуарду VIII. Три адреси, що повʼязані з маєтком, включили до списку замороженої нерухомості.

На карибській території Сен-Бартельмі, яка належить Франції, у Абрамовича є маєток Gouverneur на 70 акрів із бунгало, як на Балі, і кількома тенісними кортами та басейнами. Йому може належати й інша місцева нерухомість. Маєток Le Lurin теж заморозила французька влада.

Місцеве джерело повідомило Forbes, що Абрамович також володіє ще одним будинком біля портового міста Густавія, столиці заморської общини Франції Сен-Бартельмі, що неподалік від Gouverneur. За інформацією того ж джерела, схоже, що цей маєток покинули в розпал його ремонту.

Олексій Кузьмічов

Оцінка вартості замороженої нерухомості: $57 млн

Кузьмічову належить вілла La Petite Ourse на ексклюзивному узбережжі Сен-Тропе на французькій Ривʼєрі. Згідно з французьким корпоративним реєстром, цією віллою, яку мільярдер нібито купив за $57 млн, він володіє через SCI Le Cedre Rouge. Цей будинок має таку саму назву, як і яхти олігарха – 79-футова La Petite Ourse і 54-футова La Petite Ourse II, які були конфісковані французькою владою 16-го і 21 березня відповідно.

Forbes зʼясував, що Кузьмічову належать три квартири в багатоквартирних будинках на вулиці Ру-де-Солферіно, 2 і 4, і на Анатолійській набережній, 9 і 11, – усі ці квартири заморозила французька влада. Французький корпоративний реєстр показав, що володіє він ними через чотири SCI: RCS Holding 1, RCS Holding 2, RCS Holding 3 і QAF RDS Holding.

Андрій Мельниченко

Оцінка вартості замороженої нерухомості: $80 млн

Мельниченку належить вілла Altair в Антибі, Франція, в якій є домашній театр, винний льох, сауна та басейн. Він нею володіє через французьку фірму нерухомості Pershore Comercio International, яка, в свою чергу, належить люксембурзькій холдинговій компанії Мельниченка Jalinon Investments. Три обʼєкти нерухомості, які входять до списку власності Pershore і відносяться до вілли Altair, заморожені французами.

У заяві представник Мельниченка назвав санкції Євросоюзу проти олігарха «абсурдними й безглуздими».

Вадим Мошкович

Оцінка вартості замороженої нерухомості: $6 млн

На французькій Ривʼєрі в Ніцці в Мошковича є вілла на майже 10 акрів (56 Boulevard Princesse Grâce de Monaco), яку, за деякими джерелами, він купив за $3,6 млн у 1998-му. Французький корпоративний реєстр свідчить, що володіє він цим уже недоступним для нього будинком через Prosperite SCI.

Олександр Пономаренко

Оцінка вартості замороженої нерухомості: $176 млн

На французькій Ривʼєрі в Сен-Жан-Кап-Ферра́ (8 Chemin de St Hospice) у Пономаренка дві великі вілли на 170 000 кв. футах площі. Якщо вірити розслідуванню російського видання IStories, у 2015-му він продав їх французькій SCI La Chabanne Project. Як свідчить французький корпоративний реєстр, партнерка Пономаренка Наталя Рожкова тримає 95% SCI La Chabanne Project, а Пономаренко – директор компанії. Представник Пономаренка розповів IStories у жовтні 2021-го, що бізнесмен купив цю власність у 2008-му близько за $134 млн.

Віктор Рашніков

Оцінка вартості замороженої нерухомості: $200 млн

Через свою доньку Ольгу Рашніков володіє маєтком Villa Nellcôte на 16 кімнат у Вільфранш-сюр-Мер на французькій Ривʼєрі. Ользі належить 94% SCI Nellcote Baie de Villefranche і SCI Baie des Figuiers, компаній, на які записана власність, а Рашніков проходить як директор обох компаній – дані корпоративного реєстру. Три власності, якими володіє SCI Nellcote Baie de Villefranche і SCI Baie des Figuiers на території Villa Nellcôte, заморозила французька влада.

Побудована в Прекрасну епоху у 1890-х вілла має кришталеві люстри, басейн. На початку ХХ століття в ній жили помітні постаті, в 1940-х тут розмістилося Гестапо під час окупації Франції нацистами, а в 1971-му її орендував Кіт Річардз із Rolling Stones.

Forbes виявив, що Рашнікову також належать квартири на проспекті Авеню-Габріель, 24, у центрі Парижу, всі їх заморозила французька влада. Ці квартири розташовані на тій самій вулиці, що і Єлисейський палац, який нині займає президент Франції Еманюель Макрон і володіє він ними через SCI Parc Gabriel, за даними корпоративних реєстрів Франції.

Згідно з даними проєкту Russian Asset Tracker, який започаткований Проєктом з розслідування корупції та організованої злочинності (Forbes бере у ньому участь), колишня дружина Абрамовича Ірина Маландіна має власну квартиру вартістю $17,5 млн у тому ж будинку.

Аркадій Ротенберг

Оцінка вартості замороженої нерухомості: $62 млн

Друг дитинства Володимира Путіна і його колишній спаринг-партнер Аркадій Ротенберг має у власності Villa Shoshana, маєток на 97 000 кв. футів у Сен-Жан-Кап-Ферра на французькій Ривʼєрі. Люксембурзькі та французькі корпоративні реєстри свідчать, що маєтком він володіє через французьку SCI Villa Shoshana і люксембурзьку Lucasnel SA. У 2014-му він купив його за $47 млн.

Геннадій Тимченко

Оцінка вартості замороженої нерухомості: немає даних

Дружина Тимченка (який потрапив під санкції ЄС 8 квітня) Олена має у власності два обʼєкти нерухомості на проспекті Авеню-дю-Гран-Негре у Ле-Лаванду на французькій Ривʼєрі. Дані люксембурзького бізнесового реєстру свідчать, що ними вона володіє через люксембурзьку Coeur de Cavaliere S.A., в якій у неї 55-відсоткова частка. На доньку Ксенію Франк-Тимченко записано два інші обʼєкти нерухомості на тому ж проспекті – обидва заморожені.

Будинки, які належать Олені та Ксенії, знаходяться на одній вулиці із Le Club de Cavalière, пʼятизірковим готелем і спа-центром із приватним пляжем. Згідно з даними французького реєстру, цим готелем Олена володіє через французьку фірму Sogeco, їй належать 61,9%. На Sogeco також записан Le Grand Coeur, чотиризірковий готель і спа-центр в альпійському гірськолижному містечку Мерібел. Обидва готелі входять до списку замороженої власності.

 

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні