Категорія
Компанії
Дата

HR на війні. Як компанії з різних галузей піклувалися про співробітників. Дослідження

Цивільні тренуються, як накладати джгут під час навчання з тактичної медицини у Львові, Україна, 7 травня 2022 року. /Getty Images

Цивільні тренуються, як накладати джгут під час навчання з тактичної медицини у Львові, Україна, 7 травня 2022 року. Фото Getty Images

Із початком повномасштабного російського вторгнення компанії намагалися підтримувати співробітників – організовували релокейт, виплачували грошову допомогу. Проте чотири місяці по тому власникам доведеться управляти витратами задля збереження бізнесу. Які HR-практики реалізовували компанії після початку війни.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Міжнародна компанія Odgers Berndtson провела опитування 31 компанії із чотирьох галузей економіки: аграрної, виробничої, банківської та фармацевтичної. Мета дослідження – визначення HR-трендів ринку навесні 2022 року та найкращих HR-практик.

Що відбувається в галузях?

Агропромисловість

Галузь зберегла свій потенціал. Окремі холдинги втратили запаси палива, техніки та врожаю минулого року. Проте посівна відбулась на 80% посівних площ респондентів, зокрема і після розмінування деокупованих північних регіонів України.

Найбільша проблема для галузі – відсутність експорту через морські порти та необхідність переорієнтації логістики. Окремі компанії скоротили виробництво, переглянули сівозміну, а також шукають, як організувати збереження врожаю.

90% компаній поки що розраховують на досягнення планових показників року. Вони сподіваються, що ціни на продукцію компенсуватимуть втрати в обсягах експорту, а робота морських портів відновиться.

Виробництво 

Частина респондентів були змушені призупинити на один – три місяці діяльність виробництв. Персонал перевели на простій, часткову зайнятість або відправили у відпустки без збереження зарплати. Окремі компанії допомагали непрацюючим співробітникам щомісячними «підтримувальними» виплатами. Галузь однозначно відчує падіння прибутків на кінець року.

HR на війні. Як компанії з різних галузей піклувалися про співробітників. Дослідження /Фото 1

Банки

Зберегли роботу більшості відділень регіональної мережі (за винятком банків, що мали численну мережу на окупованих територіях). Здебільшого банки на 90% зберегли корпоративний портфель і отримали зменшення роздрібного портфеля в середньому на 40–45%

Електронний бізнес показує тренд на стійкий розвиток. Міжнародні банки почуваються впевненіше, ніж вітчизняні. Галузь змушена коригувати свої плани та очікує певного зниження прибутку.

Фармацевтика

Основні проблеми галузі – відновлення роботи дистриб’юторів та ланцюгів постачання продукції. Компанії зіштовхнулися із нестачею запасів через обмеженість роботи складів, а споживачі – із доступністю препаратів через припинення роботи аптек. 

Респонденти відзначають зміну структури попиту – ажіотаж на певні групи товарів (для ЗСУ та військових лікарень) і незатребуваність інших (скорочення кількості пацієнтів в окремих терапевтичних напрямах). 

Фармацевти кажуть, що до 30% працівників переїхало за кордон, існують ризики неповернення деяких із них. У зв’язку з цим відбулися зміни в моделі роботи медичних представників. 

До добірки увійшли переважно міжнародні компанії, які планують або вийти на заплановані показники, або скоригувати плани на зниження в середньому на 20%.

ЗАГАЛЬНІ СТАТИСТИКИ В УПРАВЛІННІ ПЕРСОНАЛОМ (березень – травень 2022 року)

HR на війні. Як компанії з різних галузей піклувалися про співробітників. Дослідження /Фото 2

Статистика в управлінні персоналом (березень – травень 2022 року)

Не скорочували чисельність

Агро: 80%. Виробництво: 50%. Банки: 100%. Фармацевтика: 100%.

Не знижували фіксований дохід

Агро: 80%. Виробництво: 67%. Банки: 80%. Фармацевтика: 100%.

Зробили плановий перегляд заробітних плат у 2022 році

Агро: 30%. Виробництво: 17%. Банки: 17%. Фармацевтика: 87,5%.

Виплатили цільові бонуси за 2021 рік

Агро: 80%. Виробництво: 67% – так, 17% – планують. Банки: 60% – повністю, 40% – частково. Фармацевтика: 100% виплатили або планують виплатити найближчим часом.

Залишили компенсаційні пакети топменеджменту без змін

Агро: 70%. Виробництво: 71%. Банки: 71%. Фармацевтика: 100%.

У перші два місяці війни компанії максимально підтримували працівників та зберігали рівень доходів, незалежно від їхньої можливості повноцінно працювати, виплачували фінансову допомогу, організовували евакуацію та оплачували проживання для релокованих працівників та їхніх сімей.

У травні роботодавці повернулися до питання ефективності бізнесу та управління витратами. За переважної відсутності офіційних скорочень частина респондентів використовувала тимчасове призупинення трудових контрактів. Альтернативою зниженню зарплати стали простої, відпустки без збереження зарплати та часткова зайнятість для певних категорій персоналу. 

Найближчим часом компаніям доведеться приймати складні управлінські рішення і балансувати між утриманням персоналу на тлі інфляції та управлінням витратами задля збереження бізнесу. ​

HR-тренди під час війни

  • 90% респондентів наголосили, що найважливішим завданням було і залишається безпека та збереження команди. Підтримка і турбота про працівників, на відміну від попередніх кризових періодів, відбувалася «не словом, а ділом».
  • 30% компаній виплатили зарплату за один-два місяці наперед та/або прискорили виплату бонусів. Ще 40% виплатили разову допомогу у розмірі від 5000 грн до одного-двох окладів. Понад 20% компаній виплачують надбавки за роботу в зонах із підвищеним рівнем ризику та зберігали протягом трьох місяців зарплату персоналу на окупованих територіях.
  • 90% забезпечили евакуацію та розміщення персоналу у безпечні регіони України, зорганізували проживання або оплачували оренду житла. Близько 70% внутрішньо переміщених працівників на початок червня повернулися на свої робочі місця.
  • Понад 70% компаній оплачували житло внутрішньо переміщеним особам та особам за кордоном. Понад 45% компаній визначили політику або обговорюють виплати для працівників, які втратили власне житло: компанії готові оплачувати оренду житла до кінця року або надати фінансову допомогу чи безвідсоткову позику на відновлення.
  • Кількість персоналу, що опинилася за кордоном, залежить від специфіки бізнесу. Так, в агрогалузі і виробництві це 1–3%, у банках – 15–20%, фармацевтиці – до 30% персоналу. Тому галузі по-різному ставляться до ризиків неповернення персоналу з Європи в Україну.

Найкращі ініціативи воєнного часу

  • Завчасна підготовка персоналу та чітке планування дій на випадок нападу.
  • Створення оперативних штабів на найвищому рівні та швидке реагування.
  • Максимальний акцент на комунікацію – щоденний контакт із персоналом; чат-боти з опитуваннями про психологічний стан, нагальні потреби чи наміри; регулярні новини та мотивуючі історії про великі серця та вчинки.
  • Психологічна підтримка людей. Волонтерство та допомога іншим стали фундаментом для психологічної стійкості працівників.
  • Закриття вакансій внутрішнім ресурсом або надання можливості додатково заробити за рахунок виконання разових завдань.
  • Залучення унікальних спеціалістів за рахунок вивільнення їх в інших галузях.
  • Перекваліфікація переселенців, що втратили житло, – адаптація професій з однієї галузі в іншу.
  • Гендерний баланс – набір на роботу жінок та навчання традиційно «нежіночих професій».

HR-виклики

  • Зміна моделей окремих бізнес-процесів – логістики, продажів тощо.
  • Зважені рішення щодо управління чисельністю та витратами на персонал – точкові скорочення окремих підтримувальних функцій або груп, проєкти чи завдання яких стали неактуальними. Перехід на часткову зайнятість з урахуванням ступеня завантаженості персоналу.
  • Перегляд цілей та KPIs і при цьому стимулювання за рахунок щомісячних чи квартальних премій за їх досягнення для підрозділів виробництва та продажів.
  • Спрощення процесів, перехід до пласких організаційних структур, децентралізація функцій і повноважень.
  • Робота із посттравматичним синдромом та відновлення стабільного психологічного стану і працездатності.
  • Управління віддаленими командами за відсутності можливості фізичних зустрічей через роботу в різних географічних локаціях.
  • Ініціативи задля повернення персоналу, який виїхав за кордон.
  • Утримання управлінської команди та підтримка її ресурсного стану.

 

Матеріали по темі

 

 

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні