Категорія
Компанії
Дата

Інвестор останньої надії. Навіщо Андрій Веревський сам у себе 134 000 гектарів землі придбав

Андрій Веревський (статки $520 млн, 16-те місце у списку Forbes) викупає частину земельного банку в свого агрохолдингу Kernel. Офіційна версія – щоб допомогти компанії обслуговувати борги. Але для інвесторів це не дуже добра новина

Андрій Веревський. /DR

Андрій Веревський. Фото DR

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Агрохолдинг Kernel продасть майже 30% землі засновнику компанії та найбільшому акціонеру (39,16% акцій) Андрію Веревському. За угоду компанія отримує $210 млн, повідомляється на сайті Варшавської фондової біржі.

Веревський отримає 134 000 гектарів ріллі з інфраструктурою, технікою та обіговими коштами. «На таке рішення керівництво йде задля зниження бізнес-ризиків та покращення ліквідності в середньостроковій перспективі», – говориться в заяві компанії, опублікованій на сайті Варшавської фондової біржі. 

У Kernel пояснили, що невизначеність термінів відновлення експорту може призвести до скорочення земельного банку й таким чином знизити майбутні сільськогосподарські показники. В заяві зазначається, що агрохолдинг деякий час шукав інших інвесторів, але ніхто не проявив зацікавленість, тому інвестиційна компанія, контрольована Андрієм Веревським, погодилася виступити в якості інвестора «останньої надії».

Фінанси Kernel: все було добре

Консолідований виторг агрохолдингу за пів року 2022 фінансового року (липень–грудень 2021-го) збільшився на 42%, до $3,2 млрд, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. EBITDA зросла на 9% – до $608 млн. У другому кварталі Kernel експортувала 3,5 млн тонн зерна, що на 45% більше, ніж у другому кварталі минулого року (59% експорту – зерно закуплене в інших фермерів, решта – виробництво аграрного дивізіону компанії). У першому півріччі частка Kernel в експорті зерна становила 17,5%. Для порівняння, за весь 2021 рік частка компанії в експорті була 18%.

Веревський придбає корпоративні права, адже Kernel орендує землі. «Тобто просто змінюється бенефіціар юридичних осіб», – пояснює ексголова Держгеокадастру Денис Башлик. Веревський платить приблизно $1560 за гектар. Башлик не може оцінити, наскільки справедлива ціна, але зазначає, що в довоєнні часи право оренди землі на сім років із мінімальною інфраструктурою та технікою продавалося за $500–800 за гектар. «Недостатньо подробиць, щоб оцінити угоду», – зазначає Башлик.

Фактично Веревський викупає частину активів Kernel для себе, пояснює стратег фінансової компанії Finteum Андрій Нестерук. За його словами, це не дуже гарна угода для репутації через конфлікт інтересів, але Kernel пояснює це відсутністю вибору. «Складно сказати, чого тут більше – доброї волі Веревського щодо порятунку компанії чи бажання скористатися ситуацією для того, щоб дешево купити собі активи», – каже Нестерук. За його словами, він купує земельний банк у Kernel, де в нього 39,16% акцій на компанію, де у нього, напевно, 100%. Він може як продати цей актив, так і будувати на цій землі окремий бізнес, вважає Нестерук.

Гроші від угоди допоможуть компанії обслуговувати борг, пояснює Нестерук. На 31 грудня в холдинга було $818 млн короткострокового боргу, $454 млн на рахунках та продукції на складах на $400–500 млн. «Це рівняння не вирішити без розуміння того, що в них прямо зараз відбувається з грошовими потоками і скільки вони можуть продати товарів», – каже Нестерук. У березні компанія попросила у банків відкласти погашення зобовʼязань на кінець вересня 2022 року. У Kernel не відповіли на уточнюючі запитання Forbes, зазначивши, що усі деталі висвітлені в релізі і наразі це вся доступна інформація. 

Kernel, як і всі українські аграрії, страждає від неможливості експортувати продукцію. «Зараз ми вийшли лише на 10% від довоєнних результатів експорту при показниках понад 7,5 млн тонн продукту щорічно», – розповідав у квітневому інтерв’ю CNN CEO Kernel Євген Осипов. 

Ціна війни 

Жодний із критичних обʼєктів агрохолдингу не зазнав істотних руйнувань, повідомляється у звіті за січень–березень 2022 року. Два заводи групи розташовані на тимчасово окупованій території, й доступ до них обмежений, але товари групи знаходяться в безпечному місці та належним чином зберігаються.

Станом на 29 березня 72 000 гектарів були окуповані або знаходилися в прифронтовій зоні (14,5% від усього земельного банку компанії). На тимчасово захоплених російськими військовими територіях залишилося приблизно 15% запасів урожаю компанії та товарно-матеріальних запасів (техніка, паливо, засоби захисту рослин, насіння тощо) на $182 млн.

Kernel – найбільший агрохолдинг України. 39,16% акцій компанії належить засновнику Андрію Веревському. У 2021 році Kernel був найбільшим агрохолдингом країни із земельним банком 514 000 га. Політика компанії була спрямована на оптимізацію земель. Холдинг прагнув залишити в орбіті лише ефективні землі, які можна зручно поєднати логістичними маршрутами. Наразі земельний банк компанії знизився до 494 000 гектарів.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні