50 найбільших експортерів України 2022
Заблоковані порти закрили для компанії можливість відправляти 99% експорту. У перші місяці війни Kernel переорієнтував міжнародні відвантаження на залізницю, автотранспорт і річку. Зміна логістики змусила міняти «агропортфель». «Зменшили площі під кукурудзою, збільшили частку соняшнику, рапсу і сої», – каже CEO Kernel Євген Осипов. «Зерновий коридор», який запрацював у серпні, повернув агрохолдинг у «великий експорт». Kernel – найбільший експортер коридору з часткою близько 10%, свідчать дані брокерської компанії Maxigrain. Але цього замало: у другому півріччі 2022 року експорт зернових Kernel скоротився на 61%, до 2,3 млн т, ідеться у звіті Eavex Capital. В грудні 2022 року Kernel придбав у порту «Південний» Одеської області стратегічно важливий для себе актив – термінал «ОйлЕкспортТермінал» за $19,8 млн. Агрохолдинг, який до війни посідав перше місце у світі з виробництва соняшникової олії, має компенсувати втрачену перевалку в порту Миколаїв, який не включений в «зерновий коридор». У планах компанії на 2023 рік – наростити продажі пшениці до країн Африки.
30 стійких компаній
«У квітні агрохолдинг Kernel експортував 10% від довоєнних результатів експорту за показників у більш як 7,5 млн т продукту щорічно», – розповідав у квітневому інтерв’ю CNN CEO Kernel Євген Осипов. Російські військові захопили майже 15% земель та кілька елеваторів Kernel. На початку березня компанія зупинила роботу всіх олійноекстракційних заводів. Розблокування чорноморських портів дозволило вивезти й продати запаси і повернутися на прибутковість. У чому секрет стійкості найбільшого агрохолдингу України? «Річ не у розмірах, а в ефективності та керованості», – каже Євген Осипов.
50 найкращих роботодавців 2021
Компанія з найбільшим земельним банком звикла вирощувати таланти всередині, але зараз поставила процес на потік. Виробництво кандидатів на дефіцитні для Kernel позиції має забезпечити Open Agro University, запущений разом із ЄБРР, Deloitte та Prometheus. Навчання розпочнеться 1 лютого 2022 року, програма розрахована на чотири – шість місяців. Скористатися нею можуть студенти четвертого – п’ятого курсів і ті, хто нещодавно закінчив виш, навчається чи відучився на інженера, агронома та енергетика. У безкоштовному пакеті – курс SMM, English speaking club, коуч‑сесії з саморозвитку, практика в полях, курси із диджитал‑дисциплін. Серед лекторів – топменеджери компанії, виробники сільськогосподарської техніки і добрив, викладачі міжнародних університетів. Випускники можуть потрапити на оплачувану практику, а найкращі – працевлаштуватись у Kernel. «Ми хочемо залучати до роботи наймотивованіших молодих спеціалістів, тому готові відкрити двері в аграрний світ і надати доступ до унікальної експертизи», – каже HR‑директорка Наталія Теряхіна.
100 найбільших приватних компаній 2021
Найбільший український продавець пшениці у 2020‑му фінансовому році відправив за кордон 8 млн т зерна, повторивши результат попереднього року і зберігши лідерство серед українських експортерів. Високі ціни на зерно та соняшникову олію тішать акціонерів: у січні – березні 2021 року виторг збільшився на 66%, до $1,73 млрд. З початку 2020 року компанія продала 50% у Таманському зерновому терміналі, п’ять елеваторів, аграрне господарство і два елеватори у Чернігівській та Миколаївській областях.
У планах – збільшення потужності експортного зернового терміналу та інвестицій у відновлювані джерела енергії. Ключовий інфраструктурний проєкт – друга черга Старокостянтинівського маслоекстракційного заводу. За 2021‑й інвестиції в основний капітал мають становити $270 млн. У найближчі два роки «Кернел» планує здійснити зворотний викуп 19,2 млн акцій на $250 млн для підтримки капіталізації. У вересні рада директорів дозволила дочірній компанії Etrecom Investments Limited викупити 3,227 млн акцій компанії. У «Кернела» накопичилося багато кешу, а більш привабливих інвестиційних можливостей агрохолдинг не бачить.
50 найкращих роботодавців 2020
Компанія з найбільшим земельним банком в Україні – 514 000 га – нечасто звертається по зовнішню допомогу в пошуку кадрів. Орієнтовно 60% менеджерських позицій займають співробітники, які виросли в Kernel.
Кар’єрне зростання досягається шляхом навчання всередині компанії. Крім класичних тренінгів і семінарів, Kernel запустив внутрішню освітню платформу. Керівникам напрямів група оплачує навчання на MBA.
Під час карантину, який припав на посівну, холдинг зберіг безперервність роботи. Для працівників у полях створили додаткові зміни та ротацію робочих груп. Не задіяні у виробництві підрозділи перейшли на дистанційну роботу. Офісний персонал Kernel половину робочого часу проводить удома, і переглядати цей режим компанія не збирається.
100 найбільших приватних компаній 2020
Найбільша аграрна компанія України з 2016 року інвестувала близько $2,5 млн у проєкт метеомоніторингу і точного землеробства, після чого виклала свої напрацювання у відкритий доступ на платформі Open Agribusiness. Тепер будь‑яке аграрне господарство може подивитися, як працює Kernel, і приміряти його технології на себе.
Засновник компанії Андрій Веревський, 46, вибудовує екосистему, в якій фермерські господарства зможуть заробляти разом з Kernel більше, ніж окремо. «Наші стратегічні імперативи незмінні: фінансова стійкість та цілісність», – говорив Веревський виданню Latifundist.com у 2017 році. Такий підхід дає результати. У 2019/2020 маркетинговому році Kernel збільшив експорт пшениці на 30%, до 8 млн т. Дві третини цього обсягу Kernel купив у інших виробників. Який сенс будувати вертикально інтегрованого монстра, якщо ефективніше поглиблювати взаємодію з іншими гравцями?
Ось характерний приклад. Минулого року Kernel запустив пілотний проєкт із запилення полів соняшнику та ріпаку бджолами і запросив бджолярів вести бізнес у місцях своєї присутності. Проєкт убиває двох зайців: підвищує врожайність на полях і генерує «побічний» продукт – мед. У перспективі напрям може перерости для Kernel у новий бізнес.