Ціни важливіші за айтішників. ІТ-індустрія просила НБУ скасувати подвійний курс валют, але регулятор відмовляє. Чому? /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

Ціни важливіші за айтішників. ІТ-індустрія просила НБУ скасувати подвійний курс валют, але регулятор відмовляє. Чому?

3 хв читання

Shutterstock

Українські експортери втрачають гроші через подвійний курс валют від Нацбанку. Тому IT-індустрія намагається переконати регулятор скасувати це рішення. Поки не дуже вдається. Чому НБУ не переконують аргументи (та погрози) однієї з найбільших експортних галузей країни

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

Два тижні тому Нацбанк відпустив готівковий курс долара у банках, але офіційний залишився фіксованим. Між ним та ринковим курсами виросла прірва у більше 20%. Рішення викликало шквал критики, а найголосніше свої інтереси почала відстоювати ІТ-індустрія.

На зустрічі з Нацбанком асоціація IT Ukraine пропонувала повернути обмеження, коли роздрібний курс не мав перевищувати офіційний більш ніж на 10%, розповідає виконавчий директор асоціації Костянтин Васюк. «Якщо держава нічого не зробить, наступного місяця ми не побачимо $522 мільйонів валютних надходжень», – застерігав він.

Пізніше IT Ukraine опублікувала відкритий лист, де назвала курсову політику «експропріацією частини прибутку». Асоціація натякнула, що через таке рішення українські розробники-ФОПи не будуть заводити валюту в країну, можуть змінити податкове резидентво на іноземне і взагалі будуть переходити до іноземних компаній.

У центрі протиріччя – особливості працевлаштування в українських IT-компаніях: суттєва частина їхніх співробітників оформлена як фізособи-підприємці. Представники індустрії цього не приховують. «При отриманні зарплати ІТ-спеціалісти (ФОП) можуть продати валюту лише за курсом НБУ, тоді як купити чи розрахуватися з гривневих карток за кордоном можна лише за ринковим курсом», – йдеться у відкритому листі асоціації.

Тому IT-індустрія очікує від НБУ певного компромісу, говорить Васюк з IT Ukraine. Відповідь стосовно пропозиції повернути фіксований курс, додає він, регулятор пообіцяв надати до 10 червня. Втім, як зазначили на правах анонімності два співрозмовника Forbes у топ-менеджменті регулятора, змінювати курсову політику під інтереси окремої галузі Нацбанк не планує. 

Разом з тим, додає один зі співрозмовників, НБУ очікує, що втрати IT-спеціалістів на курсовій різниці вже найближчим часом зменшаться. Регулятор розраховує на здешевлення роздрібного долару після нещодавнього підвищення облікової ставки НБУ з 10 до 25%.

Що робитиме індустрія, якщо Нацбанк не знайде «компромісний курс»? «Продовжимо переконувати НБУ, – говорить голова асоціації IT Ukraine Віталій Седлер. – Але очевидно, що програмісти хотітимуть тимчасово не заводити свою компенсацію в Україну».

IT-бажання VS інфляція і девальвація

Чому IT-сектор так активно вимагає для себе особливих правил?

Після окупації частини індустріальних і аграрних регіонів та блокування портів, IT мимоволі стала чи не головною українською експортною галуззю. Попри війну в IT-секторі продовжує працювати близько 95% компаній, наводить дані Віталій Седлер.

У першому кварталі, за даними IT-Ukraine, індустрія сгенерувала $2 млрд валютної виручки ($522 млн – тільки у кризовому березні). Для порівняння, за даними Держстату, за перші два місяці року АПК експортував продукції на $5,7 млрд, у березні-квітні агроекспорт впав до $1,7 млрд.

У НБУ свої причини вводити такі рішення щодо курсу. Різка девальвація гривні на «сірому» та «чорному» ринках у другій половині травня змусила регулятор відмовитися від фіксованого роздрібного курсу, який регулятор тримав з перших тижнів війни. 

У травні така політика стала надто дорогою: протягом місяця НБУ продав на міжбанку $3,4 млрд, тоді як у березні та квітні — майже $2 млрд, пояснював на брифінгу голова Нацбанку Кирило Шевченко. Станом на 1 червня резерви становили $25,1 млрд. За час війни вони скоротилися на $4 млрд.

Курс долару дійсно поступово знижується – 35,5 грн/$, за даними порталу «Мінфін» станом на ранок 7 червня. На початку місяця курс все ще перевищував 36 грн/$. У середині травня роздрібні курси долару сягали 38 грн/$ та навіть вище.

Заступник очільника Нацбаку Сергій Ніколайчук під час зустрічі з IT запевнив, що фіксований курс – виключно тимчасове рішення, переказує його меседж пресслужба регулятора.

Разом з тим, за словами іншого заступника голови НБУ Юрія Гелетія, регулятор поки не планує підвищувати фіксований курс гривні, до чого також закликали IT-підприємці. «Час для цього не настав», – зазначив він. 

Одна з причин зволікання – інфляція. Фіксуючи курс фактично на довоєнному рівні НБУ здешевлює вартість імпортних товарів. 

«Більшість експортерів також розуміє, що підвищення курсу означатиме подорожчання для них принаймні частини сировини», – зазначає на правах анонімності один зі співрозмовників у Нацбанку. Усі бачать ціни у магазинах – рано чи пізно у співробітників українських компаній виникне питання стосовно підвищення гривневих зарплат, додає він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд