Крадений врожай через вкрадений Крим. Як Росія вивозить українське зерно з окупованих територій до Туреччини та Сирії. Розслідування FT /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

Крадений врожай через вкрадений Крим. Як Росія вивозить українське зерно з окупованих територій до Туреччини та Сирії. Розслідування FT

Shutterstock

Севастополь став центром контрабандного трафіку зерна із тимчасово окупованих українських територій, з'ясувала Financial Times. В арсеналі російських мародерів – перевалка в морі біля російських портів, відключення суднових транспондерів і підробка документів. Forbes переклав і вибрав головне з розслідування FT.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

У червні російський балкер «Федор» пройшов протоку Босфор і причалив у порту Бандирма, на південь від Стамбула. На борту – 9000 т зерна для турецького покупця, компанії Yayla Agro. За документами вантаж прибув із невеликого російського порту на Чорному морі. Російський продовольчий експорт не потрапив під санкції, а отже, з юридичної точки зору вантаж чистий.

Але насправді рейс «Федора» – частина схеми щодо обходу санкцій та, можливо, контрабанди краденого українського зерна. Financial Times зʼясувала, що «Федор» прийняв на борт вантаж у Севастополі, анексованому Росією 2014-го. Фото на українському сайті «Миротворець», зроблені у Севастополі, свідчать, що «Федор» перебував у севастопольському порту 12 червня.

Це підтверджують і супутникові фотографії Planet Labs. На них видно, що судно пришвартоване до зернового терміналу Aval та завантажується. Власник терміналу – дочірня компанія російської державної Обʼєднаної суднобудівної корпорації, яка потрапила під прямі санкції США.

Санкції – не завада

Кілька тижнів тому українська влада заявила, що кримські порти, зокрема Севастополь, використовуються для експорту зерна, вкраденого в південно-східних районах України після їхньої окупації російськими військами.

У червні російські державні ЗМІ визнали, що з окупованого Мелітополя зерно вирушає до Криму для подальшого експорту. Є ознаки того, що обсяг контрабанди з Криму зростає. Українські активісти, які відстежують роботу порту, кажуть, що, порівняно з попередніми роками, у травні та червні 2022-го обсяг перевезень зерна із Севастополя значно зріс.

Проаналізувавши супутникові фото та вантажні документи, FT зʼясувала, що лише у травні із зернового терміналу в Севастополі вивезено 140 000 т зерна. Це 6% всього місячного російського експорту – великий обсяг з огляду на те, що термінал перебуває під санкціями.

Крадений врожай через вкрадений Крим. Як Росія вивозить українське зерно з окупованих територій до Туреччини та Сирії. Розслідування FT /Фото 1

Супутниковий знімок балкера «Федор» біля причальної стінки. На фото видно, як судно завантажується у порту Севастополя. Фото із супутника Planat Labs/FT

Пункти призначення – Сирія і Туреччина

Із восьми суден, які потрапили на фото у Севастополі, одне відстежити не вдалося. Чотири вирушили до Сирії з вантажем 90 000 т зерна. Інші три (43 000 т) прибули до Туреччини.

За документами ці три судна завантажилися в російському порту Кавказ біля східного узбережжя Криму. Перевалка вантажів на якірній стоянці у цьому порту відіграє велику роль в обході санкцій. За словами одного з російських експортерів, котрий побажав залишитися анонімним, порт Кавказ уже кілька років використовують для легалізації зерна, яке вивозять через Крим. Перевантаживши його із судна на судно і вказавши портом відправлення Кавказ, можна приховати справжнє походження вантажу.

Крадений врожай через вкрадений Крим. Як Росія вивозить українське зерно з окупованих територій до Туреччини та Сирії. Розслідування FT /Фото 2

На фото видно, як судно завантажується на зерновому терміналі «Аваль», власник якого потрапив під санкції. Фото із супутника Planat Labs/FT

Важко довести

Західні чиновники та галузеві експерти кажуть, що майже неможливо дізнатися, чи містить експортна партія зерно, вкрадене в українських аграріїв: його легко змішати із зерном легальних постачальників. За словами одного європейського чиновника, якщо експортна компанія бере українське зерно, «потім змішує його з російським та експортує з російських портів, то відстежити це дуже складно».

Посилаючись на відсутність доказів, турецька влада неохоче зупиняє судна, які перевозять зерно, ймовірно вкрадене в України. Башак Алді зі стамбульської юридичної фірми AKT каже, що на суди, які йдуть із Криму, можна накласти адміністративні штрафи. Але це робиться тільки в тому випадку, якщо судно слідує безпосередньо з кримських портів без проміжної зупинки.

Серед інших простих способів обходу санкцій, які російські експортери використовують у Чорному морі, – відключення автоматизованої системи ідентифікації судна (транспондера) та підробка документів.

Росія оголосила, що починає відкривати інші окуповані чорноморські порти, зокрема Бердянськ і Маріуполь. Її звинувачують у тому, що вона використовує методи незаконної торгівлі зерном для контрабанди сталі, яку захопили російські війська.

Крадене – в ціні

Війна продовжується, а з нею зростають можливості для контрабанди зерна й інших награбованих в Україні товарів через Чорне море. Тільки зерна, за словами українських чиновників, викрадено 500 000 т. Приклад – вантажне судно Lady Augusta, яке застрягло в окупованому Маріуполі. Перед початком війни судно прийшло до маріупольського порту забрати 6500 т пшениці. Тепер на нього претендують проросійські сепаратисти.

Тетяна Алавердова, комерційна директорка HarvEast, чиє зерно мало забрати судно, каже, що з лютого на окупованих територіях компанія втратила контроль над 52 000 т зерна. «Ми чули, що частина наших запасів зникла. Але в яких обсягах, не знаємо», – каже вона.

Окрім того, українських фермерів на окупованих територіях змушують продавати врожай за безцінь. Про це розповіла аналітик компанії Fastmarkets Agricensus Марія Бєлікова. У червні пшеницю, яка, за словами покупців, у центральних областях України коштувала $192 за тонну, в окупованих районах змушували продавати приблизно за $90–100. У Європі ціна на пшеницю трохи недотягує до $370. Це означає, що контрабанда зерна може принести окупантам великі бариші.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні