Курс долара вже на 15% вищий за офіційний. Як впаде гривня, коли НБУ відкриє валютний ринок /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Курс долара вже на 15% вищий за офіційний. Як впаде гривня, коли НБУ відкриє валютний ринок

2 хв читання

Getty Images

У березні та квітні НБУ витратив близько $4 млрд резервів для операцій на валютному ринку. Це – ціна підтримки фіксованого курсу гривні у 29,25 грн/$ в умовах воєнного стану. Коли регулятор повернеться до гнучкого курсоутворення та скільки в такому разі буде коштувати долар?

У день нападу Росії на Україну, 24 лютого, Нацбанк призупинив роботу валютного ринку та зафіксував офіційний курс на рівні 29,25 грн/$. Євро, відповідно, коштує 31 гривню. Задля того щоб недопустити розквіту чорного валютного ринку, з середини квітня регулятор дозволив продаж готівкової валюти фізичним особам.

За даними НБУ, у квітні готівкові долари коштували в середньому 31,13 грн/$, євро – 33,56 грн/€. $4 млрд, які Нацбанк витратив за два місяці на підтримку курсу, не стримали подальшої девальвації. 9 травня, за даними сайту Мінфіна, долар в обмінниках коштував 33,65 грн/$, євро – 35,75 грн/€.

Скільки коштує долар

Українські імпортери вже відкорегували бізнес-плани з урахуванням ймовірної девальвації в майбутньому. «Більшість постачальників підняли закупівельні ціни від 10% до 15%», – розповідає генеральний директор COMFY Ігор Хижняк. Серед причин, окрім зростання витрат на логістику та ризиків, що не покриваються страховими компаніями, є і валютний курс. 

Курс на неофіційному ринку відхиляється на 10–15% від офіційного, підтверджує начальник відділу аналітичних досліджень Райффайзен Банку Олександр Печерицин. Відміна валютних обмежень, вважає він, призведе до наближення офіційного курсу до ринкового. Коли це може статися?

Нацбанк триматиме фіксований курс до закінчення війни, заявив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук місяць тому. «Я не впевнений, що курс лишиться фіксованим до завершення воєнних дій», – каже голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук. Витрати з резервів на $2,2 млрд у квітні задля підтримки курсу – це забагато, вважає він. І обсяги інтервенцій, за його прогнозами, можуть зрости в наступні місяці через швидке відновлення імпорту.

Якщо воєнний стан затягнеться на кілька місяців, додає Ваврищук, НБУ шукатиме способи поступово до осені запустити валютний ринок. Україна вже проходила цей шлях, нагадує він. НБУ поступово знімав валютні обмеження у 2015–2017 роках. У першу чергу стосовно торговельних операцій. Дозвіл на виплату процентів за кредитами нерезидентам, повернення інвестицій в ОВДП, репатріації дивідендів, прогнозує він, можливі лише в перспективі – через три–шість місяців після завершення війни.

Курс у цей час залежатиме від темпів зняття обмежень та готовності НБУ продовжувати валютні інтервенції. Якщо темпи будуть поступовими, а резерви – на комфортному для ринку поточному рівні (за умови отримання не менше $3 млрд на місяць у вигляді кредитів та іноземної допомоги), різкої зміни курсу не буде, вважає Ваврищук. Навіть той курс, що склався на готівковому ринку, він не вважає реальним ринковим, оскільки рівноважний показник неможливо порахувати в поточних умовах обмежень від Нацбанку. 

Чи повториться велика девальвація

Бізнес не має чітких прогнозів щодо післявоєнного курсу. «Після закінчення війни курс гривні може значно послабитись відносно «твердих» валют», однак при достатньому вливанні коштів – навіть дещо окріпнути», – йдеться в письмовому коментарі компанії «Метінвест» Рината Ахметова.

Печерицин із Райффайзен Банку не очікує стрімкого та неконтрольованого знецінення гривні. Приток валюти в країну завдяки потенційній програмі відбудови має підтримати валютний ринок і вберегти гривню від суттєвого обвалу, додає він. 

Втім українцям все одно варто очікувати «повзучої» девальвації, вважає експерт СASE Україна Євген Дубогриз. Проте рух можливий в обох напрямках, зазначає він. Це підтверджує динаміка готівкового ринку: ще в середині березня вартість долара доходила до 37–38 грн, нагадує Дубогриз.

Матеріали по темі

 

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні