Як війна зменшить доходи українців у 2022 році
За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!
Економіка України просяде щонайменше на 30% через російське вторгнення. МВФ спрогнозував падіння ВВП на 35%, а Світовий банк говорить про 45%. У березні економіка йшла за песимістичним сценарієм: реальний ВВП скоротився на 45% рік до року, йдеться в аналітичному звіті інвестиційної компанії Dragon Capital. Офіційних даних за цей рік немає: Держстат призупинив оновлення статистики.
Проте більшість людей турбує не абстрактне ВВП, а те, як можуть змінитися їхні доходи?
З доходами все погано
З опитування Міжнародної організації з міграції ООН, проведеного наприкінці березня, можна порахувати, що доходи українців зменшилися на 50% порівняно з рівнем початку лютого, зазначає керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій. Причому 20% людей втратили за цей час усі свої джерела доходів.
Чи не найбільше зменшаться доходи у тих, хто працював насамперед у приватному секторі. Багато хто став безробітним. У квітні, за даними опитувань компанії Info Sapiens, 26% українців шукали роботу. Тобто від початку війни 17% економічно активних громадян стали безробітними, каже Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії.
Березневе опитування компанії Gradus показує ще гнітючішу картину в містах з населенням понад 50 000 – чверть респондентів втратили роботу, 32% працюючих не отримують зарплатню, ще 30% – отримують менше, ніж до війни. Це синхронізується з даними НБУ, що станом на середину квітня майже чверть українських компаній повністю зупинили діяльність.
Знайти нову роботу можливо, але навряд чи варто розраховувати на високий рівень компенсацій: середній рівень зарплат у вакансіях на сайті Work.ua знизився з початку війни на 9%.
Доходи людей, принаймні від оплати праці, впадуть пропорційно до ВВП, вважає Ілона Сологуб, директорка з політико-економічних досліджень Київської школи економіки.
Зарплата наприкінці минулого року була основним джерелом доходу для 55%українців. Інші доходи – пенсії, соціальна допомога, доходи від бізнесу. Глибина падіння ВВП залежить від того, скільки й на яких територіях триватиме війна та наскільки швидко розпочнеться відбудова руйнувань і відновлення бізнесової діяльності.
ВВП vs реальні доходи – що гірше?
З ВВП повʼязана не тільки заробітна плата, а й інші доходи українців – соцдопомога, заробіток від бізнесу. Минулого року, за даними Держстату, середній наявний дохід на кінець IV кварталу становив 8015 грн, тоді як середня заробітна плата – 17 453 грн.
«Реальні доходи населення та реальні зарплати «ходять» дуже схоже із показником реального ВВП», – пояснює Паращій із Concorde Capital. Проаналізувавши річні дані за останні 13 років, він порахував, що зміна реального ВВП на 1% тягне за собою зростання/падіння реальних доходів населення на 1,9%. Але у 2022 році робити шокуюче припущення – якщо ВВП впаде на 40–45%, то доходи населення рухнуть на 70–80% – зарано.
У цьому році доходи населення скоротяться значно меншою мірою, ніж реальний ВВП, вважає Віталій Ваврищук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU.
Головний фактор, що держава, попри щомісячний дефіцит бюджету $5 млрд, продовжує робити соціальні виплати вчасно. І навіть збільшує соціальну підтримку. Це обмежить негативний вплив економічних негараздів, вважає Паращій.
Пенсії та соціальні виплати у 2022-му навіть зростуть, щоправда, тільки номінально. У минулому місяці провели індексацію пенсій, також зростають виплати внутрішньо переміщеним особам і безробітним, зазначає Вишлінський із ЦЕС.
Щоправда, з урахуванням інфляції реальне зростання соціальних виплат буде близьким до нуля, додає він. Середня споживча інфляція, яка, за прогнозами Ваврищука, у поточному році може перевищити 15%, стане помітним чинником скорочення реальних заробітних плат і з’їдатиме велику частину купівельної спроможності.
По-друге, є сподівання, що значна частина бізнесу відновить свою діяльність і платитиме заробітні плати працівникам. Навіть кілька місяців таких виплат дають дуже позитивний ефект на макрорівні, говорить Ваврищук.
Серед чоловіків безробіття може зменшитися у разі зняття заборони на виїзд з країни. Залежно від тривалості війни виїхати можуть 1–2 млн осіб, прогнозує Вишлінський, відповідно, частка безробітних може скоротитися до менш як 20%. Проте більшість чоловіків поїде до родин, і масштаб підтримки родичів в Україні не буде таким великим, як під час довоєнної хвилі трудової міграції.
Ще один фактор: значно зросло грошове забезпечення військовослужбовців. «Додатковий сукупний приріст доходів становить понад 10 млрд грн щомісячно, – порахував Ваврищук. – У річному вимірі це дасть дуже значний ефект».
Де дно
Темпи падіння реальних доходів населення будуть на 15–20 в. п. меншими, ніж темпи падіння реального ВВП, вважає Ваврищук. Це значить, що при поганому сценарії доходи впадуть на 20–25%, додає він. Реальне падіння доходів від зайнятості у поточному році може сягнути 40%, каже Вишлінський, відповідно, реальне скорочення доходів громадян буде ближчим до 25%.
«За підтримки від нашого та західних урядів можна говорити про очікуване падіння доходів орієнтовно на 25–30% у цьому році, – говорить Паращій. Це, звісно, є болючим, але не катастрофічним зниженням як для країни, що воює, зазначає аналітик.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.