Метінвест

Виторг 309,3 млрд грн., Металургія

Метінвест /Фото Getty Images
Прибуток 13 млрд грн.
1 місце
100 найбільших приватних компаній України 2021

Профайл

Кількість працівників
90 000 людей
Керівник
Юрій Риженков
Власник
Рінат Ахметов, Вадим Новинський
Річний приріст виторгу
2%
Чиста середньомісячна винагорода (2019)
14 034 грн
Керівник HR
Олександр Пімкін
Центральний офіс
Київ

25 найрозумніших компаній

Рік заснування: 2006

Рік запуску R&D‑відділу: 2010

Штат R&D‑відділу: не розкривається

Інвестиції в R&D: не розкриваються

Керівник напряму: Владислав Горбатенко

Головне завдання R&D‑напряму найбільшої гірничо‑металургійної групи України – створення та виведення на ринок нових видів сталі. «Розробку спущено на місця», – каже менеджер із нових продуктів Владислав Горбатенко. На кожному комбінаті працюють підрозділи інновацій та розвитку, а також проєктні команди. Координує роботу дирекція з технічного розвитку «Метінвест Інжиніринг».

Розробка простого продукту від ідеї до виробництва забирає до двох місяців. Запуск складних сортів сталі може тривати понад рік. У портфелі «Метінвесту» 377 видів сталі, розроблених за 10 років дослідницькими командами підприємств групи. Економічний ефект компанія оцінює більш ніж у $400 млн. Що далі? «Йтимемо у складніший та екологічніший сортамент», – каже Горбатенко. Найбільш перспективні напрями – розширення лінійки високоміцної сталі, плоского прокату з цинковим та полімерним покривом.

100 найбільших приватних компаній 2021

Рекордні світові ціни на залізну руду і сталь дозволяють гірничо‑металургійному холдингу Ріната Ахметова і Вадима Новинського нарощувати експансію, не економлячи на витратах. У серпні 2021‑го «Метінвест» заплатив $340 млн за активи Дніпровського меткомбінату, який входить до п’ятірки найбільших металургійних підприємств України. ДМК, який отримав у 2020 році 27,5 млрд грн виторгу, – альтернатива Єнакіївському і Макіївському заводам, розміщеним на окупованих територіях, контроль над якими «Метінвест» втратив у 2017 році. Друга угода року для «Метінвесту» – поглинання Покровської вугільної групи, найбільшого виробника високоякісного коксівного вугілля.

До середини 2021 року холдинг сконцентрував 99% у шахтоуправлінні «Покровське» і збагачувальній фабриці «Свято‑Варваринська» – основних виробничих активах колишньої групи «Донецьксталь». Унаслідок консолідації Покровської вугільної групи в березні 2021 року обсяг виробництва вугільного концентрату «Метінвесту» зріс на 76% – до 2,7 млн т.

У першій половині 2021 року «Метінвест» заробив $2,8 млрд чистого прибутку і виплатив акціонерам $423 млн дивідендів. Виторг збільшився на 70% – до $8,5 млрд. $1 млрд холдинг спрямував на погашення боргових зобов’язань, скоротивши чистий борг на 52%.

Відношення чистого боргу до EBITDA за шість місяців скоротилося з 1 до 0,2. У травні компанія підвищила зарплати співробітникам на 25%, що обійшлося їй у $95 млн.

50 найкращих роботодавців

HR‑машина групи «Метінвест» працює з 80 000 співробітників у двох десятках країн. Найбільше працівників в Україні – на підприємствах в Авдіївці, Запоріжжі, Маріуполі та Кривому Розі.

Відтік кадрів за кордон змушує компанію Ріната Ахметова боротися за залучення й утримання персоналу. У всіх містах присутності «Метінвест» відкрив Центри кар’єри, які працюють за принципом єдиного вікна. Якщо раніше працевлаштування на підприємства займало майже місяць, то нині тиждень.

Для мотивації співробітників у компанії розробили кар’єрні маршрути – типові схеми зростання до керівника за 11 кар’єрними напрямами. Працівники можуть «рости» не лише вгору, а й «у бік», працюючи в Італії, США та Болгарії, де представлений «Метінвест».

У компанії біла зарплата, а соцпакет можна зібрати «під себе» із 40 опцій. Серед них путівки до дитячих таборів, абонементи у спортзал, курси англійської або водіння, дитячі гуртки або підготовка школярів до ЗНО. Компанія оплачує ПЛР‑тестування та лікування COVID‑19.

100 найбільших приватних компаній 2020

Один з найбільших виробників сталі в Європі «Метінвест» розпочав підготовку до глобальної кризи ще восени 2019 року. «Ми вважаємо, що заходимо в найжорсткішу кризу за останні 10 років», – заявив глава холдингу Юрій Риженков, 43, наприкінці жовтня 2019‑го. Компанія оголосила про скорочення адмінперсоналу на 30%, а трохи пізніше – програми капітальних інвестицій на 25–35%. Причина – викликаний торговими війнами спад на світовому металургійному ринку. У четвертому кварталі 2019 року світові ціни на сталь опустилися до мінімуму з 2016 року.

Залежність від зовнішньої конʼюнктури позначилася на прибутковості «Метінвесту». У 2019‑му його металургійні підрозділи згенерували мільярдні збитки. Підсолодили пігулку хороші результати гірничо‑збагачувальних комбінатів. У 2019 році EBITDA холдингу скоротилася на 52%, до $1,2 млрд.

У першій половині 2020 року негативний тренд посилився: EBITDA знизилася на 20%, до $715 млн, виручка – на 15%, до $4,97 млрд. У липні Риженков заявив про стабілізацію ситуації. Холдинг розраховує на відновлення попиту на світовому ринку сталі – у першу чергу завдяки програмам стимулювання, які ухвалені владою Китаю, США і Євросоюзом.

Поруч в рейтингу «100 найбільших приватних компаній України 2021»
АТБ /Фото Ярослав Дебелий
Виторг 123,9 млрд грн
Прибуток 5,8 млрд грн
Kernel /Фото прес-служба Kernel
Виторг 118,7 млрд грн
Прибуток 5,6 млрд грн
Участь в рейтингах
Попередній слайд
Наступний слайд
Статті по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Останні новини по темі
Попередній слайд
Наступний слайд