Категорія
Інновації
Дата

Росія може втратити $4 млрд від ІТ-експорту. Як українським розробникам відгризти цей шмат пирога

4 хв читання

Бойкот російських постачальників може допомогти українській ІТ-індустрії додатково принести до $600 млн експортних надходжень. За швидкого відновлення української економіки ця частка може зрости до $1 млрд.

Це Standard & Poorʼs 500 – індекс цін на акції в період з 2000-го по 2016 рік. Економісти у всьому світі використовують його як орієнтир для розрахунку прибутковості компаній. На графіку справжні американські гірки для цін. Найважливіше в цьому графіку й гарна новина для української економіки – інвестиційна привабливість завжди йде вгору, навіть після рекордних падінь.

Росія може втратити $4 млрд від ІТ-експорту. Як українським розробникам відгризти цей шмат пирога /Фото 1

Війна для ІТ-бізнесу

Український ІТ-бізнес можна розділити на декілька сегментів. 

Перший – телекомунікації та супутні послуги, що орієнтовані на ринок України та пострадянських країн. 

Другий – продуктові та сервісні компанії, що працюють на локальному ринку. 

Третій – компанії, що створюють продукти та надають послуги на експорт. 

У результаті війни перші два сегменти постраждали найбільше. У першому випадку через значні руйнування інфраструктури, у другому – через нездатність внутрішнього ринку забезпечити попит на ІТ- і телекомунікаційні послуги або продукти. Компанії зіткнулись і з операційними проблемами – труднощами з виплатою компенсацій, скороченням команд, закриттям проєктів. 

Найменше постраждав через російську агресію третій сегмент – компанії, що експортують продукти та послуги на європейський та американський ринки. 

За результатами 2021 року, ІТ-індустрія посідає друге місце в структурі українського експорту послуг із часткою у 37%. Минулого року галузь принесла понад $6,8 млрд експортних надходжень в економіку України, зокрема і GlobalLogic (входить у трійку найбільших в Україні). 

Сьогодні рівень робочого завантаження експортного сегменту ІТ-ринку залишається на рівні 90% від довоєнного. Водночас внутрішній ринок цифрових продуктів та сервісів впав на понад 50%, а телекомунікації втратили не менше 15–20%, здебільшого через інфраструктуру, що знаходиться на території активних бойових дій. 

Після турбулентності можна набрати висоту

Після «чорного понеділка» та краху фондового ринку 1987 року промисловий індекс Доу Джонса неодноразово бив власні рекорди і сягав історичних максимумів – у 2008-му, 2009-му і 2020-му роках. 

Початок війни застав багатьох зненацька. Деякі ІТ-компанії повністю перенесли бізнес-процеси за кордон, перевідкрили позиції в Європі, перевели навантаження на рекрутинг до Словаччини, Польщі, Хорватії тощо. Але європейські ринки також мають обмеження, а повноцінний перехід українського інженера на позицію в іншій локації може тривати до трьох місяців. 

Зміни торкнулися й роботи з клієнтами – вони почали застосовувати суворіші протоколи безпеки, деякі вимагали вимкнути акаунти спеціалістів у зонах бойових дій, або в «жовтих» і «червоних» зонах, визначених у Business Continuity Plan компанії-постачальника послуг. Але цей виклик не став критичним для індустрії. 

Все це створює передумови для швидкого відновлення. Навіть більше – прогнозується новий вибух на ринку ІТ-кадрів через санкції та агресію Росії й Білорусі. Ці країни забезпечували світове ІТ понад мільйоном спеціалістів. Через відмову більшості компанії працювати на цих ринках і наймати інженерів там, світова ІТ-спільнота відчує ще більшу нестачу кадрів.

Війна, санкції та вихід міжнародних компаній із російського ринку змушують розробників покидати країну. За оцінками експертів, сьогодні Росію залишили від 50 000 до 70 000 IT-фахівців, а в квітні очікується від’їзд ще близько 70 000–100 000 спеціалістів. 

Якщо прогнози аналітиків справдяться, з Росії поїде кожен п’ятий ІТ-спеціаліст. У 2020 році ІТ-галузь принесла російській економіці $5,936 млрд експортних надходжень. 

Враховуючи витік кадрів і відмову співпрацювати з країною-агресором, Росія може втратити більшість іноземних замовників цифрових послуг – до $4 млрд експортних надходжень. Міжнародна підтримка та бойкот російських постачальників може допомогти українській ІТ-індустрії додатково принести до $600 млн експортних надходжень. За сприятливого бізнес-клімату та швидкого відновлення української економіки ця частка може зрости до $1 млрд.

Репутація – важливий капітал під час оцінювання компаній або ринків. Цивілізований світ підтримує Україну ідейно та фінансово. За наявності однакових пропозицій від компанії з України та з іншої країни, більшість міжнародних клієнтів обиратимуть українських постачальників, щоб зробити внесок у відбудову місцевого бізнесу та економіки. 

Це стане помітним і для ринку праці – українські інженери матимуть перевагу як через сильну експертизу, так і спільні цінності з замовником, який буде прагнути підтримати Україну в боротьбі за свободу.

«Вічне 24 лютого» закінчиться. Як рухатиметься ІТ-ринок

Доля ринку ІТ-кадрів залежить від результатів війни. Для індустрії існує декілька варіантів розвитку подій – в усіх перемагає Україна, проте можливий нерівномірний розподіл ІТ-талантів у регіонах.

За найоптимістичнішого сценарію більшість інженерів повернуться додому з західних регіонів України. Таким чином, вони продовжать витрачати кошти в своїх містах, сплачувати податки до місцевих бюджетів та працювати з комерційними проєктами. Значною мірою ми повернемося до довоєнного розподілу спеціалістів на українському ринку. 

У разі іншого сценарію інженери з різних причин повертатимуться додому менш активно, тож відновлення ринку деяких регіонів затримається. Ми вже бачимо це на прикладі різниці в заявах харківського та новоствореного закарпатського ІТ-кластерів. Крім податкових надходжень, ІТ-спеціалісти – значна підтримка для місцевого бізнесу, ринку сервісів і послуг. 

Деякі західні компанії та інвестори боятимуться працювати в Україні через непередбачуваність інвестиційного та бізнес-клімату. Проте більшість підтримає розвиток індустрії та зробить внесок у її відновлення. Це підтверджує приклад Ізраїлю, який знаходиться в умовах перманентного конфлікту з Сирією та Палестиною. Разом із цим, у країні є офіси найбільших техногігантів світу – Microsoft, Intel, а ізраїльські стартапи привертають увагу всього світу.

Повоєнна Україна на світовому інвест-пирозі

Зараз імідж України сягнув небувалих висот. Якщо професіоналізм українських інженерів ніколи не викликав сумнівів, сьогодні доданою вартістю стала національність. Бути українцем – гордо та почесно.

Для подальшої ефективної роботи ІТ-індустрії насамперед необхідна стабільність: інфраструктурна (електрика та звʼязок), законодавча, взаємодія з клієнтами (протоколи безпеки, операційна стабільність, комунікація) та стабільність людського капіталу. Тому привабливість України для світового сервісного ІТ залежатиме не тільки від перебігу бойових дій, а й від державної політики, зокрема економічних реформ і політики щодо ведення бізнесу. 

Головне правило для індустрії сьогодні – продовжувати виконувати зобов’язання перед партнерами. Цей внесок дасть змогу після перемоги не лише відновити, а й примножити успіхи бізнесу та держави.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд